Długość:8-9 m
Wysokość:3m
Masa:1,8-2,5 t (niektóre szacunkowe pomiary oscylują w okolicach 3,8 t)
Miejsce Występowania:Ameryka północna
Czas Występowania:80-72 milionów lat temu (kampan,początek mastrychtu)
Systematyka
Dinosauria
Theropoda
Neotheropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Tyrannoraptora
Tyrannsauroidea
Tyrannosauroidae
Tyrannosaurinae
Daspletosaurus
Daspletosaurus torosus
Wstęp :
Daspletozaur to gatunek zaawansowanego tyranozauroida z rodziny tyranozaurynów.
Jak dotąd jest uznawany jego jeden gatunek D. Torosus, choć potencjalnych dotąd nieopisanych gatunków jest więcej. Jest bardzo podobny do swojego większego i szerzej znanego popkulturze krewniaka Tyranozaura.
Odkrycie i opis:
Szczątki daspletozaura odkrył w 1921 Charles Mortram Stonberg, jednak omyłkowo zostały przypisane gatunkowi Gorgosaurus. Pomyłkę tę dopiero zauważył w 1970 roku dr.Dale Russel który później dokonał opisu. Opisu dokonał na podstawie niekompletnego szkieletu o numerze katalogowym CMN 8506.
Holotyp:
Holotyp daspletozaura składa się z czaszki, kończyny przedniej oraz tylnej, wszystkich kręgów szyjnych oraz wszystkich kręgów tułowia, kości udowej, miednicy i jedenastu pierwszych kręgów ogonowych.
Etymologia:
Nazwa Daspletozaura została stworzona z połączenia greckich słów daspleto co znaczy straszny i saurus co znaczy jaszczur. Epitet gatunkowy torosus pochodzi z łaciny co znaczy krzepki, silny.
Paleobiologia:
Daspletozaur dzielił swój ekosystem z dwoma różnymi gatunkami tyranozaurynów, Albertozaurem i Gorgozaurem. Koegzystencja tych gatunków pozostaje niejasna , chociaż Russel wysnuł hipotezę iż mniejszy gabarytami Gorgozaur żywił się szybszymi hadrozurami, a masywniejszy Daspletosaurus żywił się powolnymi certopsami. Lecz teoria ta została podwrzona przez odkrycie w treści żołądka jednego z okazów Daspletozaura (OTM 200) szczątków hadrozaura.
Na czszkach o numerach katalogowych TMP 94.143.1 i TMP 85.62.1 znaleziono ślady po ugryzieniach przez innego tyranozauroida co by znaczyło o agresji wewnątrzgatunkowej. Darren Tanke i Philip Currie sądzą że ślady te mają związek z walkami o teren i walczeniu o swoją pozycję w hierarchi stada. Currie twierdził ,że daspletozaury mogły się łączyć w stada po to aby zwiększyć swoją skuteczność w polowaniu, lecz ta teza pozostaje niepotwierdzona.
Paleoekologia:
Daspletozaur żył na terenie osadów z formacji Medicine i Judith River oraz pobliskich formacji w tym regionie w okresie 80-73 mln lat temu. W tym okresie Ameryka północna była podzielona morzem. Rzeki wpadające do ówczesnego morza wypływały z wypiętrzających się właśnie gór skalistych. Na terenie osadów wyżej wymienionych formacji znaleziono wiele szczątków gadów i płazów m.in. Scynkowatych, krokodylomorfów, żółwiowatych oraz waranów. W morzach i rzekach żyły ryby kostnochrzęstne i chrzęstne. Na lądzie dominowały Gorgozaur,Albertozaur oraz Daspletozaur a na ówczesnej roślinności pasły się hadrozaury oraz ceratopsy. Na lądzie żyły również małe inteligentne drapieżniki takie jak troodon oraz owiraptorozaury. A w powietrzu latały pterozury oraz pierwsze ptaki.
Gatunki:
Daspletosaurus Russel 1970
D. torosus (Russel, 1970)
D. sp. (Currie i inni, 2003)
D.? sp. indet. (Carr, 1999)
D.? sp. (Langston, Standhardt & Stevens, 1989)
D.? sp. (Carr & Williamson, 2000)
D.? sp. indet. (Demar & Breithaupt, 2006)
D.? sp. indet. (Sullivan, 2006)
D. sp. (Carr, 1999)
D. sp. (Horner i inni, 1992)
D.? sp. (Lehman i Carpenter, 1990; Carr i Williamson, 2000) = Bistahieversor sealeyi Carr i Williamson, 2010
Rekonstrukcja Wyglądu

--------------------------------------------------------
artykuł opracowany na podstawie:
http://t-rex.wikia.com/wiki/Daspletosaurus_torosus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Daspletozaur