Długość: ok. 4 m
Wysokość: ok. 1,5 m ?
Waga: ok. 100 kg ?
Miejsce występowania: okolice Udan-Sayr, Mongolia
Czas występowania: 73.6 - 70.6 milionów lat temu (późny kampan, późna kreda)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Cerapoda
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopsia
Coronosauria
Leptoceratopsidae
Udanoceratops to średniej wielkości ceratops, który żył pod koniec kredy na terenach Azji.
Etymologia
Nazwa Udanoceratops pochodzi od greckich słów udaan - długa, kerat - róg i ops - twarz. Można ją jednak tłumaczyć na dwa sposoby: jako "długą rogatą twarz" bą dź "rogatą twarz z Udan-Sayr"(regionu gdzie odnaleziono szczą tki tego dinozaura).
Budowa
Udanoceratops jest znany z pojedynczej, dobrze zachowanej czaszki o długości 60 cm. Jak wynika z jej rozmiarów mógł on osią gać ok. 4 metrów długość, co czyni go największym dwunożnym ceratopsem i przedstawicielem Leptoceratopsidae. Nad nozdrzami znajdował się niewielki róg, a z tyłu czaszki było widać słabo rozwiniętą kryzę. Podobnie jak wszystkie ceratopsy posiadał ostry, papuzi dziób, który świetnie nadawał się do zrywania roślinności. Udanoceratops żywił się najprawdopodobniej dominują cymi w mezozoiku sagowcami i paprociami oraz gałęziami drzew iglastych. Raczej nie włą czał do swej diety roślin kwiatowych, gdyż w jego czasach ich zasięg biogeograficzny był dość ograniczony. Warto zwrócić uwagę na wyją tkowo niską i masywną żuchwę udanoceratopsa oraz wysoką , wą ską kość rostralną .
Klasyfikacja
Udanoceratops był przedstawicielem leptoceratopsydów (Leptoceratopsidae) - grupy neoceratopsów znanych z późnej (i wczesnej?) kredy Ameryki Północnej, Azji oraz być może Australii. Jego najbliższym krewnym jest Leptoceratops, a nieco dalszymi pozostałe leptoceratopsydy, mianowicie Cerasinops, Prenoceratops oraz być może Montaceratops (posiadają cy kilka cech wspólnych z Ceratopsidae), Serendipaceratops, Bainoceratops.
Gatunki
Udanoceratops Kurzanov, 1992
Udanoceratops tschizhovi Kurzanov, 1992

Rysunek czaszki udanoceratopsa.

Rekonstrukcja jako zwierzęcia czworonożnego, choć zazwyczaj mówi się o dwunożności (Thescelosaurus!, ang wiki)