Medusaceratops (meduzaceratops):
Długość: ok. 6 m
Wysokość: ok. 2 m
Masa: > 2 t
Czas: późna kreda (środkowy kampan; 78-77 Ma)
Miejsce: USA (Montana); formacja Judith River
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Cerapoda
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopsia
Ceratopsidae
Chasmosaurinae
Medusaceratops
Materiał kopalny:
Holotyp WDC-DJR-001 – prawa gałąź kości ciemieniowej.
Paratyp WDC-DJR-002 – lewa gałąź kości ciemieniowej.
Prawdopodobnie większość szczątków ze złoża Mansfield należy do meduzoceratopsa, lecz jest to jeszcze badane przez paleontologów.
Diagnoza:
Chasmozauryn z jedynie trzema epiparietals (różkami) PI-3 na bocznej gałęzi kości ciemieniowej: szerokiej podstawy, pachyostonic, załamane grzbietowo-brzusznie, zakrzywione wyrostki na tylno-bocznej i bocznej krawędzi są duże (P1) i małe (P2), wyrostki P3 małe, niezmodyfikowane, załamane grzbietowo-brzusznie, trójkątne różki przyległe do kości łuskowej.
Opis:
Medusaceratops to rodzaj dinozaura rogatego żyjącego na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Jego skamieniałości odkryto w północnych rejonach stanu Montana, w osadach formacji skalnej Judith River datowanej na późną kredę (środkowy kampan). Były one początkowo uznane za kości innego ceratopsa, bliżej z nim niespokrewnionego centrozauryna Albertaceratops, który został opisany przez Ryana w 2007 roku. Możliwe, że niektóre osobniki znalezione w tym miejscu to albertaceratopsy. Po wnikliwej analizie Ryan wraz z Russellem i Hartmanem doszli do wniosku, że przynajmniej dwa osobniki przypisane do albertoceratopsa wykazują inne cechy morfologiczne. Wskutek tego wykuli dla niego w 2010 roku nową nazwę rodzajową Medusaceratops (która wcześniej była nieformalną nazwą dla albertoceratopsa) z gatunkiem typowym M. lokii. Według szacunków meduzaceratops osiągał ok. 6 metrów długości i ponad 2 tony wagi, a jego cechą charakterystyczną była oryginalna ornamentacja jego kryzy.
Etymologia:
Nazwa rodzajowa Medusaceratops znaczy rogate oblicze Meduzy – kobiety-potwora z mitologii greckiej, która posiadała moc zamieniania w kamień tych, którzy spojrzeli w jej ślepia. Zamiast włosów na głowie miała wijące się na wszystkie strony węże, stąd nazewnictwo ze względu na charakterystyczną kryzę z zakrzywionymi kolcami tego ceratopsa. Epitet gatunkowy lokii został zapożyczony od imienia nordyckiego boga oszustwa Lokiego, ze względu na wymieszanie jego szczątków z materiałem kopalnym Albertaceratops i ich pierwotne zaliczenie do tego rodzaju.
Spis gatunków:
Medusaceratops Ryan, Russell i Hartman, 2010
Medusaceratops lokii Ryan, Russell i Hartman, 2010
Źródła:
Michael J. Ryan, Anthony P. Russell, Scott Hartman: A New Chasmosaurine Ceratopsid from the Judith River Formation, Montana. W: Michael J. Ryan, Brenda J. Chinnery-Allgeier, David A. Eberth (red.): New Perspectives on Horned Dinosaurs. The Royal Tyrrell Museum Ceratopsian Symposium. Bloomington: Indiana University Press, 2010, ss. 181-188.
http://www.cmnh.org/site/AboutUs/PressR ... edusa.aspx
Rekonstrukcja przyżyciowa Medusaceratops autorstwa Luisa Reya:
