Długość: ok. 60 cm
Masa: poniżej 1 kg
Miejsce występowania: Madagaskar - formacja Maevarano, prowincja Mahajanga
Czas występowania: 70-68 Ma ("środkowy" mastrycht)
Klasyfikacja :
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Maniraptora
Eumaniraptora
Deinonychosauria/Avialae
? Dromaeosauridae
? Unenlagiinae
Wstęp
Rahonavis to niewielki, prawdopodobnie latający eumaniraptor znany z Madagaskaru. Posiadał charakterystyczny dla nich pazur na drugim palcu stopy.
Materiał kopalny
Holotyp (UA 8656) - prawie kompletne kości kończyn dolnych (brakuje lewej stopy), kręgi piersiowe, krzyżowe i ogonowe, kość ramienna i kość promieniowa.
Do tego gatunku należą być może też dwie kości udowe (O'Connor i Forster, 2010).
Etymologia
Nazwa dinozaura znaczy "ptasia groźba z chmur" (od malgaskiego Rahona, do ktorego dodano określenia ptaka - avis). Pierwotna nazwa rodzaju została zmieniona, ponieważ była już zajęta przez ćmę z rodziny brudnicowatych. Epitet gatunkowy honoruje dr Johna H. Ostroma.
Paleoekologia
Był niewielkim drapieżnikiem polującym na małe zwierzęta na terenach dzisiejszego Madagaskaru. Żył na równinie aluwialnej ukształtowanej w wyniku działalności rzecznej i zbudowanej z osadów naniesionych przez wiele rzek. Czołowym drapieżnikiem tych terenów był abelizauryd Majungasaurus, który polował zapewne na tytanozaury z rodzaju Rapetosaurus, poza tym występowały prymitywne ptaki – Vorona i gigantyczne żaby Beelzebufo. Fauna krokodyli była bardzo zróżnicowana i liczna.
Klasyfikacja
Dokładne ustalenie systematyki Rahonavis jest, jak na razie, utrudnione. Być może rahonawis jest bliskim krewnym sławnego Archaeopteryx, jak uważali autorzy oryginalnego opisu i ostatnio potwierdziła analiza Xu i in. (2009). Lecz według wielu nowszych analiz kladystycznych opartych na TWG - począwszy od tej Makovickyego i in. (2005) - rahonawis to członkek Unenlagiinae, przeważnie w ramach Dromaeosauridae (Agnolin i Novas [2011] wskazują, że Unenlagiinae to jednak bazalne Avialae). W każdym razie, różnice między dromeozaurydami a prymitywnymi ptakami są bardzo niewielkie.
Kontrowersje związane z kośćmi przedramienia
Wiele rekonstrukcji przedstawia Rahonavis w locie, jednak nie ma pewności czy rzeczywiście był do niego zdolny. Kontrowersje dotyczą przynależności znalezionych kości przedramienia do reszty szkieletu. Zawierały one wzgórki lotkowe, których obecność wskazuje jednoznacznie na istnienie piór. W pobliżu rahonawisa znaleziono także ptaka - Vorona berivotrensis i możliwość zmieszania szczątków nie może być wykluczona. Jednak z drygiej strony znalezieno kontrowersyjne kości bardzo blisko reszty szkieletu. Wszystkie je znaleziono na obszarze "mniejszym od strony listu", jak zauważa Luis M. Chiappe - współautor opisu. Dodatkowo Chiappe odpowiada na sugestie paleornitologa Larry'ego Martina o chimeryczności szczątków argumentem, że Martin uznał kości przedramienia za bardziej zaawansowane w budowie, niż rzeczywiście są. Utrzymuje on, że Rahonavis mógł latać - jego kość łokciowa była duża i mocna w porównaniu do Archaeopteryx, co świadczy o większych i mocniejszych skrzydłach w porównaniu do praptaka. Budowa kości barkowych wskazuje na to, że były do nich przyczepione więzadła, a co za tym idzie mięśnie, które umożliwiały trzepotanie skrzydłami. Także budowa miednicy, która jest podobna do tej u Archaeopteryx, wskazuje na możliwość aktywnego lotu. Chiappe podsumowuje: Rahonavis był zdolny do lotu, ale jego lot "był bardziej niezdarny w porównaniu do dzisiejszych ptaków".
Andrea Cau (online) na podstawie swojej megamatrycy przeprowadził eksperyment, osobno umieszczając w analizie kladystycznej skrzydła rahonawisa i resztę kości. Okazało się, że Rahonavis bez skrzydeł jest bazalnym dromeozaurydem, blisko spokrewnionym z Mahakala.
Spis gatunków:
Rahonavis Forster, Sampson, Chiappe i Krause, 1998
= Rahona Forster, Sampson, Chiappe i Krause, 1998 (zajęta Griveaud, 1975)
R. ostromi (Forster, Sampson, Chiappe i Krause, 1998) Forster, Sampson, Chiappe i Krause, 1998
= Rahona ostromi Forster, Sampson, Chiappe i Krause, 1998

Rekonstrukcja. Autor: Asher Elbein. Rysunek pochodzi z tej strony.

Holotyp