_______________________________________
Kakuru
Długość: ?
Masa: ?
Miejsce: Australia, formacja Maree, miasto Andamooka, stan Australia Południowa
Czas: 121-112 Ma (apt)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Kakuru (nazwany na cześć Tęczowego Węża z mitologii Aborygenów) to wątpliwy rodzaj teropoda, którego kości uległy niezwykłej fosylizacji, przemieniając się w minerał - opal. Nazwa gatunkowa pochodzi od plemienia Guyani, które zamieszkiwało okolice miasta znalezienia kakuru - Andamooka. Plastoholotyp (SAM P17926) to część kości piszczelowej i fragment strzałkowej, paratyp (SAM P18010) to paliczek. Ten niewielki dinozaur miał długie i smukłe nogi, a jego kostka była niezwykle wysoka i cienka.
Znaleziony materiał jest zbyt skromny na jednoznaczne określenie przynależności taksonomicznej. Ostatnio kakuru został uznany za ważny rodzaj awerostra (Agnolin i in., 2010) albo za nieważny rodzaj tetanura (Barrett i in., 2010), przy czym te drugie zapatrywanie jest bardziej przekonujące.
Kość piszczelowa została sprzedana na aukcji wraz z pazurem stopy w 1973 roku, ale została sprzedana do Muzeum Południowoaustralijskiego w Adelajdzie w 2004 roku za 22.000 dolarów.
Kakuru kujani Molnar i Pledge, 1980 [nomen dubium]

Kość piszczelowa: A - cała, B, C, D - dystalny koniec w kilu rzutach. Rysunek pochodzi z tej strony.
Źródła:
Agnolin FL, Ezcurra MD, Pais DF & Salisbury SW (2010) "A reappraisal of the Cretaceous non-avian dinosaur faunas from Australia and New Zealand: evidence for their Gondwanan affinities" Journal of Systematic Palaeontology 8:2, 257-300
Barrett, P.M., Kear, B.P. & Benson, R.B.J.(2010) "Opalized archosaur remains from the Bulldog Shale (Aptian: Lower Cretaceous) of South Australia" Alcheringa: An Australasian Journal of Palaeontology, 34, 293-301.
http://en.wikipedia.org/wiki/Kakuru
http://home.comcast.net/~eoraptor/Coelu ... kurukujani