Długość: ok. 1 m
Masa: ok. 15 kg
Miejsce:
Australia, Alpy Australijskie
(stan Wiktoria, Otway oraz Strzelecki Group)
Czas: apt – alb, 115 – 106 Ma
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Genasauria
Neornithischia
Cerapoda
Ornithopoda
Opis:
Leaellynasaura to dwunożny ornitopod, którego skamieniałości odkryto na południu dzisiejszego kontynentu australijskiego. Nazwa rodzajowa tego dinozaura została nadana przez Toma Richa oraz Patricia’ę Vickers-Rich na cześć ich córki Leaellyn. Holotyp Leaellynasaura amicagraphica (NMV P185990-3) to fragmentaryczny szkielet z prawie kompletną czaszką (Otway Group). Szczątki lielynazaury należały do osobnika młodocianego, który w chwili śmierci miał ok. 75 cm długości. Przypuszcza się, że dorosłe osobniki tego gatunku mogły dorastać do ponad 1 metra oraz ważyć jakieś 15 kg. Odnaleziono ponadto wiele izolowanych kości przypisanych do Leaellynasaura sp. (Strzelecki Group).
Pokarm:
Leaellynasaura prawdopodobnie żywiła się paprociami i skrzypami. Ornitopod ten żył w dolnej kredzie, kiedy to jeszcze Australia znajdowała się blisko Bieguna Południowego. Występowała tam tundra i tajga złożona z długowiecznych drzew iglastych (m.in. araukariowe, zastrzalinowate) oraz miłorzębowe. Rośliny kwiatowe należały w tym miejscu zapewne do rzadkości, ale mogły stanowić alternatywny rodzaj pokarmu dla tego roślinożercy.
Przystosowanie:
Południe Australii (lokalizacja skamieniałości gada) było we wczesnej kredzie połączone jeszcze z Antarktydą, co może świadczyć o występowaniu tego lub też pokrewnego rodzaju również na tym kontynencie. Australia w tamtym okresie znacznie różniła się od tej jaką znamy obecnie. Każdego roku występował tu tzw. okres nocy polarnej trwający nawet 5 miesięcy. Budowa oczodołów oraz okolic czaszki związanych z płatami czołowymi wskazuje na to, iż Leaellynasaura posiadała bardzo dobrze rozwinięty wzrok. Dinozaur ten był więc w pełni przystosowany do życia w długotrwałych okresach ciemności. Występowanie zwierzęcia w tak zimnym rejonie wskazuje na to, że lielynazaura (i być może wszystkie dinozaury) była stałocieplna (o czym więcej w artykule Termoregulacja dinozaurów).
Spis gatunków:
Leaellynasaura T. Rich i P. Vickers-Rich, 1988
Leaellynasaura amicagraphica T. Rich i P. Vickers-Rich, 1988
Leaellynasaura sp.

