DĹugoĹÄ- 8 m?
WysokoĹÄ- 3 m?
Masa- ok. 1 t
Czas- Ĺrodkowa kreda, alb, 120-110 Ma
Miejsce- Formacja Griman Creek, Nowa PoĹudniowa Walia- Australia
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae <pozycja pewna
Carnosauria/Coelurosauria?
Allosauroidea/Ornithomimosauria?
Allosauridae/Deinocheiridae/Alvarezsauridae???
Walgettosuchus to wÄ tpliwy rodzaj teropoda odkrytego w Australii w Formacji Griman Creek. Dinozaur ten ĹźyĹ w Ĺrodkowej kredzie okoĹo 115 milionĂłw lat temu. ZostaĹ on opisany przez Friedricha von Huene’a w roku 1932. Odkryte przez niego skamieniaĹoĹci to jedynie fragment krÄgu piersiowego. Holotyp ten zostaĹ oznaczony numerem BMNH R3717. Nazwa dinozaura oznacza „krokodyl z Walgett”. PoczÄ tkowo paleontolog sÄ dziĹ, iĹź odkryte szczÄ tki naleĹźaĹy do kredowego krokodyla- stÄ d nazwa. Później jednak, gdy odkryĹ koĹÄ nadgarstka i fragment krÄgu obrotowego (BMNH R3718), uznaĹ, iĹź znalezione w Formacji Grima Creek materiaĹy kostne naleĹźÄ do jednego rodzaju „karnozaura” o nazwie Rapator. Później jednak uznaĹ, iĹź sÄ to dwa odrÄbne rodzaje, a samego walgetosaucha zaklasyfikowaĹ jako przedstawiciela celurozaurĂłw.
W 1990 roku Molnar przebadaĹ odkryty fragment krÄgu i uznaĹ, Ĺźe naleĹźaĹ on najprawdopodobniej do allozauroida lub ornitomimozaura. SzczegĂłlnie dziwne jest jednak to, iĹź zwierze to miaĹo 8 metrĂłw dĹugoĹci. JeĹli okazaĹoby siÄ, Ĺźe mamy do czynienia z ornitomimozaurem, wysoce prawdopodobne jest, Ĺźe byĹ on krewnym nieco dĹuĹźszego Deinocheirus. Podczas analizy szczÄ tka gada badacz odkryĹ jego unikatowÄ strukturÄ. OkazaĹo siÄ, iĹź krÄgi teropoda mogĹy mieÄ bardzo mocno zredukowane wyrostki kolczyste, a proces prezygapofyzii (caĹkowitego zamkniÄcia przestrzeni miedzy poszczegĂłlnymi odcinkami krÄgosĹupa i krÄgĂłw), byĹ prawdopodobnie doĹÄ powolny, ale jednolity. Z wnioskami Molarna nie zgadza siÄ jednak inny paleontolog Tim Williams, znany m.in. ze swoich przekonaĹ na temat pochodzenia nazwy Rapator. PrzeprowadziĹ on indywidualne badania holotypu BMNH R3717 i uznaĹ sĹuszne klasyfikowanie Walgettosuchus jako przedstawiciel grupy Ornithomimosauria. Jego teza róşni siÄ jednak tym, Ĺźe teropod ten jest w niej postrzegany jako alwarezauryd. Co najdziwniejsze Williams poszedĹ Ĺladami von Huene i uznaĹ welgetosucha za krewnego Rapator. ĹwiadczyĹoby to o tym, iĹź w kredzie ĹźyĹ nie jeden, a byÄ moĹźe nawet dwa gigantyczne rodzaje alwarezaurydĂłw. Gdyby okazaĹoby siÄ to prawdÄ , rodzina ta zostaĹaby z pewnoĹciÄ inaczej postrzegana. Paleontolog nie wyklucza, Ĺźe odkrywca zwierzÄcia miaĹ sĹusznoĹc twierdziÄ, Ĺźe Rapator i Wlgettosuchus to ten sam rodzaj.

PowyĹźszy rysunek przedstawia holotyp Walgettosuchus woodwardi o oznaczeniu BMNH R3717. Jest to jedynie fragment krÄgu (prawdopodobnie piersiowego) przedstawiony w trzech rzutach: z gĂłry, z boku i boku wystajÄ cej krawÄdzi tego fragmentu (widocznej rĂłwnieĹź na pierwszym rzucie).
Spis gatunkĂłw:
Walgettosuchus- F. von Huene. 1832
Walgettosuchus woodwardi- F. von Huene. 1832
