Pióra w bursztynie
- Tomasz Singer
- Jurajski allozaur
- Posty: 1620
- Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
- Lokalizacja: Warszawa
Pióra w bursztynie
Ostatnio ukazaĹ siÄ artykuĹ o znalezieniu w bryle bursztynu na zachodzie Francji wieku wczesnokredowego kilku piĂłr. MajÄ
one stosunkowo prymitywnÄ
budowÄ i naleĹźaĹy zapewne do prymitywnego ptaka lub do nieptasiego teropoda. 
A mĂłgĹby Pan podaÄ jakiegoĹ linka? Czy nie ma?
Edit hehe znalazĹem: http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1974285/posts
Edit hehe znalazĹem: http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1974285/posts
- Tomasz Singer
- Jurajski allozaur
- Posty: 1620
- Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
- Lokalizacja: Warszawa
-
- Moderator
- Posty: 2600
- Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29
ArtykuĹ ewolucyjny, w zasadzie nie opisuje tych piĂłr, lecz wnioski, ktĂłre moim zdaniem przeceniajÄ znalezisko. Co oczywiĹcie nie zmienia faktu, Ĺźe to jest bardzo ciekawe znalezisko.Edit hehe znalazĹem: http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1974285/posts
Biologia, UW
no wiesz co nie spodziewalem sie ze nie powiesz koledze o darmowym dostepie do tego artTomasz Singer pisze:Niestety nie mogÄ podac Ĺźadnego.
ArtykuĹ zostaĹ zatwierdzony przez Proceding Royal Society ser. B

nawiasem mowiac tam obok jest ciekawszy o najstarszym znanym zajeczaku

cos dla mnie
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan
- Tomasz Singer
- Jurajski allozaur
- Posty: 1620
- Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
- Lokalizacja: Warszawa
-
- Permski synapsyd
- Posty: 669
- Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
- Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
- Lokalizacja: okolice Poznania
wĹaĹnie dotarĹy wiadomoĹci o tym na oneta
caĹoĹcÄ oczywiĹcie z onetuFizycy zbadali piĂłra z epoki dinozaurĂłw
Fizycy z Grenoble przeĹwietlili znakomicie zachowane piĂłra z czasĂłw dinozaurĂłw, "zaklÄte" w bursztynie. Przed kilku laty znaleziono je w kopalni na zachodzie Francji - informujÄ paleontolodzy z uniwersytetu w Rennes na Ĺamach "Proceedings of the Royal Society B".
Najnowsze badania wykazaĹy, Ĺźe siedem piĂłr, liczÄ cych sto milionĂłw lat, ma cechy zarĂłwno piĂłropodobnych struktur wystÄpujÄ cych u dwunogich dinozaurĂłw, teropodĂłw, jak i piĂłr ptasich. Zdaniem Vincenta Perrichot z Museum fuer Naturkunde w Berlinie, oznacza to, Ĺźe moĹźna je traktowaÄ jako "brakujÄ ce ogniwo" w ewolucji piĂłr od dinozaurĂłw do ptakĂłw.
Naukowcy nie sÄ pewni, czy piĂłra naleĹźaĹy do dinozaura, czy do ptaka. Odkopali jednak w pobliĹźu zÄby dwĂłch dinozaurĂłw. Gatunek ten - wedĹug najnowszej wiedzy - mĂłgĹ byÄ opierzony. - Bardziej prawdopodobne jest zatem, Ĺźe piĂłra naleĹźaĹy do dinozaurĂłw nie zaĹ do ptakĂłw - uwaĹźa Perrichot. Bursztyn znaleziono w 2000 r. w kopalni w Poitou-Charentes w zachodniej Francji.REKLAMA Czytaj dalej
NastÄpnie fizycy z Europejskiego Centrum Promieniowania Synchrotronowego w Grenoble skanowali bursztyn w celu zbadania budowy piĂłr. OkazaĹo siÄ, Ĺźe jest ona doĹÄ prymitywna i przypomina piĂłra ptasie stanowiÄ ce czÄĹÄ puchu. BrakowaĹo im na przykĹad haczykĂłw, ktĂłre sprawiajÄ , Ĺźe delikatne promyki piĂłra ĹÄ czÄ siÄ ze sobÄ . W puchu obecnie ĹźyjÄ cych ptakĂłw rĂłwnieĹź brak takich haczykĂłw. Zdaniem naukowcĂłw, gdyby dzisiaj ptaki posiadaĹy takie piĂłra, nie potrafiĹyby lataÄ.
PiĂłra wyewoluowaĹy prawdopodobnie u nielotnych dinozaurĂłw po to, by zatrzymywaÄ w ich ciaĹach ciepĹo. TakÄ funkcjÄ szczegĂłlnie dobrze speĹnia puch. Dopiero później zaczÄĹy odgrywaÄ rolÄ w lataniu. Naukowcy spierajÄ siÄ jednak, czy bezpoĹredni przodek ptakĂłw wspinaĹ siÄ na drzewa i stamtÄ d szybowaĹ, czy teĹź byĹ naziemnym dinozaurem, ktĂłry rozpÄdzaĹ siÄ uĹźywajÄ c nĂłg i dziÄki temu wbijaĹ siÄ w powietrze.
Zdaniem naukowcĂłw znalezione piĂłra odznaczajÄ siÄ cechami przejĹciowymi pomiÄdzy prymitywnym puchem a bardziej zaawansowanymi piĂłrami o ksztaĹcie lepiej przystosowanym do lotu. Jak podkreĹlajÄ , ten najbardziej krytyczny moment w ewolucji piĂłr nigdy nie zostaĹ zaobserwowany w materiale kopalnym. DodajÄ , Ĺźe jego brak byĹ dotÄ d argumentem przytaczanym przez kreacjonistĂłw przeciwko teorii ewolucji. Obecnie stracili oni ten argument.
PiĂłra sÄ o okoĹo 50 mln lat mĹodsze od pra-ptaka archaeopteryksa, ktĂłry ĹźyĹ okoĹo 150 mln lat temu. Posiadacz piĂłr jest bezpoĹrednim przodkiem wyĹÄ cznie późnych dinozaurĂłw, ale bardzo prawdopodobne, Ĺźe jego piĂłra posiadajÄ cechy bardziej archaiczne. Osobnik nie jest formÄ przejĹciowÄ , moĹźe jednak posiadaÄ przejĹciowe cechy.
Jak podkreĹlajÄ naukowcy, potrzebnych wiÄcej prĂłbek bursztynĂłw. - Mamy nadziejÄ, Ĺźe nasze badania zachÄcÄ teraz ludzi do przyglÄ dania siÄ bursztynom pod kÄ tem poszukiwanie piĂłr dinozaurĂłw - piszÄ .
-
- Permski synapsyd
- Posty: 669
- Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
- Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
- Lokalizacja: okolice Poznania
masz racje, czasopismo nie jest bezplatne..po roku dopiero jest 'uwalniane' ale czesc art in press badz online first ma status otwarty wiec warto tam zagladac raz na jakis czasTomasz Singer pisze:Przepraszam, nie wiedziaĹem, Ĺźe dostÄp tam jest bezpĹatny.![]()
W przyszĹoĹci jak bÄdÄ coĹ wiedziaĹ to osobiĹcie to powiadomiÄ osobiĹcie.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan