Eotyrannus- eotyran
DĹugoĹÄ: 5-6 m
WysokoĹÄ: ok. 2m
Masa: 200-300 kg???
Czas: wczesna kreda, barrem, 125-120 Ma
Miejsce: Wielka Wielka Brytania, Anglia, Formacja Wessex
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Tyrannoraptora
Tyrannosauroidea
Eotyrannus jest jednym z wczeĹniejszych tyranozauroidĂłw. Jego nazwa oznacza "wczesny tyran". Epitet gatunkowy "lengi" zostaĹ nadany na czeĹÄ zbieracza-amatora skamieniaĹoĹci Gavina Lenga, ktĂłry w 1996 roku odnalazĹ szczÄ tki tego zwierzÄcia. ZachowaĹo siÄ okoĹo 40% szkieletu tego tajemniczego teropoda. SkĹadaĹy siÄ one m.in. z czaszki, krÄgĂłw oraz koĹci koĹczyn tylnich i przednich.
Eotyrannus dostarczyĹ naukowcom wielu cennych informacji na temat ewolucji tyranozaurĂłw, ktĂłre jak wszystkie celurozaury, pochodzÄ od Comsognathidae. Tyranozauroid ten nie przypominaĹ swoich późniejszych kuzynĂłw. MiaĹ smukĹÄ budowÄ oraz wiele cech swoich praprzodkĂłw. Eotyrannus byĹ prawdopodobnie czÄĹciowo opierzony. Ewolucja piĂłr u tyranozaurĂłw jest jednak tematem wielu sporĂłw i nie wiadomo tak na prawdÄ, ktĂłre z nich je posiadaĹy oraz do czego mogĹy one im sĹuĹźyÄ. Krewnym teropoda byĹ pĂłĹnocnoamerykaĹski Stokesosaurus oraz europejski Aviatyrannis.
Typowe dla eityrana jest to, Ĺźe w przeciwieĹstwie do tyranozaurydĂłw, takich jak np. znany wszystkim Tyrannosaurus i Albertosaurus, posiadaĹ nie dwa, lecz trzy palce koĹczyn przednich. InnÄ cechÄ , ktĂłra upodabnia go dodatkowo do pratyranozauroidĂłw, takich jak Guanlong, czy Dilong, to dĹuĹźsze krÄgi szyjne oraz charakterystyczna budowa czaszki- przedsĹuĹźona i mniej masywana niĹź u późnych tyranozaurĂłw.
Spis gatunkĂłw:
Eotyrannus Hutt, Naish, Martill, Barker i Newbery, 2001
Eotyrannus lengi Hutt, Naish, Martill, Barker i Newbery, 2001
