
1. ODKRYWKOWA KOPALNIA WÄGLA BRUNATNEGO (Rogowiec - okolice BeĹchatowa)
ZnaleĹźÄ tu moĹźna skamieniaĹoĹci nawet z okresu gĂłrnej kredy, lecz najwiecej jest tu utworĂłw trzeciorzÄdowych, jest tu od groma burszytnĂłw, belemnitĂłw oraz innych miÄczakĂłw.
W miejscu tym znaleziono juĹź setki okazĂłw, najwieksze z nich to najstarsza znaleziona w polsce czaszka mamuta wĹochatego, szkielet krokodyla sprzed 16 mln lat, prawie kompletny koĹciec nosoroĹźca sprzed 50 tys lat, koĹci tygrysa szablastozÄbnego i jelenia olbrzymiego
DOSTÄPNOĹÄ: niestety trzeba miec pozwolenie od wĹadz kopalni, ale z regĂłĹy nie ma problemu z takÄ przepustkÄ , Ĺatwiej jest jeĹli grupa ubiega sie o pozwolenie.
WIDOK STANOWISKA:
http://www.kwb.pl/foto/100_6053.jpg
http://www.poltegor.pl/zdjecia/inzyn_1_duzy.jpg
http://www.zerojeden.com/uploaded_image ... 794509.jpg
http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/oddzi ... palnia.jpg
2. KAMIENIOĹOM (Ogroble)
Na terenie Ogrobla, na skraju lasu za ostatnimi zabudowaniami wsi, znajduje siÄ nieczynny juĹź dziĹ niewielki kamienioĹom o powierzchni 10 x 10 metrĂłw i gĹÄbokoĹci 6 metrĂłw. ZobaczyÄ tu moĹźna ciekawe odsĹoniÄcie wapieni gĂłrnojurajskich, wystÄpujÄ cych pod pokrywÄ wodnolodowcowych piaskĂłw czwartorzÄdowych a odnaleĹşÄ tu mozna skamieniaĹoĹci w postaci miÄdzy innymi amonitĂłw i maĹĹźy.
DOSTÄPNOĹÄ: brak danych
WIDOK STANOWISKA: brak
3. STANOWISKO DOKUMENTACYJNE (NiesuĹkĂłw Kolonia)
Stanowisko dokumentacyjne w NiesuĹkowie to odsĹoniÄcie pochodzenia antropogenicznego ukazujÄ ce strukturÄ osadĂłw stokowych fragmentu doliny MroĹźycy. Stanowisko to poĹoĹźone jest okoĹo 23 km na pĂłĹnocny wschĂłd od Ĺodzi, we wsi NiesuĹkĂłw Kolonia, na pn.-wsch. stoku doliny MroĹźycy, w pobliĹźu ujĹcia do niej wyraĹşnego parowu. Ĺciana odkrywki, o dĹugoĹci prawie 50 m i wysokoĹci dochodzÄ cej do 6 m, podcina w tym miejscu wyĹźszy poziom dolinny. Widoczny w Ĺcianie odsĹoniÄcia profil geologiczny przedstawia charakterystyczny ukĹad osadĂłw rytmicznie warstwowanych, bÄdÄ cych najbardziej typowymi seriami wypeĹnieĹ dolinnych obszaru podĹĂłdzkiego. OdsĹoniÄcie ukazuje budowÄ geologicznÄ fragmentu stoĹźka wypeĹniajÄ cego kopalnÄ dolinÄ denudacyjnÄ w strefie jej ujĹcia do doliny MroĹźycy.
DOSTÄPNOĹÄ: obiekt chroniony - dostÄpnoĹÄ: brak danych
WIDOK STANOWISKA:
http://www.stara.pkwl.pl/uploads/galery ... ok_300.jpg
http://www.stara.pkwl.pl/uploads/galery ... a_ochr.jpg
4. WÄWOZY I KAMIENIOĹOMY (Gromadzice)
Lessowe wÄ wozy obfite we wczesnojurajskie stanowiska w rejonie miejscowoĹci Gromadzice podal Ostrowca ĹwiÄtokrzyskiego kryjÄ Ĺlady zauropodĂłw (Parabrontopodus), tyreoforĂłw (Moyenisauropus) i teropodĂłw (Anchisauripus, Kayentapus). Obecnie zabiega siÄ o ochronÄ tego stanowiska. ByÄ moĹźe powstanÄ tu ĹcieĹźki dydaktyczne.
pozycje stanowiska dolnego: GPS 50o 53’ 30.195” N, 21o 21’ 36.449” E, oraz gĂłrnego: GPS 50o 53’ 15.732” N, 21o 21’ 42.665” E; odczyt dokonany przez I. Ploch i G.
DOSTÄPNOĹÄ: CzÄĹÄ kamienioĹomĂłw jest na terenach prywatnych
WIDOK STANOWISKA:
http://edu.pgi.gov.pl/muzeum/tropy/img/zna5.jpg
http://www.historia-naturalna.gda.pl/pi ... dzieci.jpg
5. KAMIENIOĹOM-OSTRĂWKA (GaĹÄzice)
KamienioĹom "OstrĂłwka" znajduje siÄ na NW kraĹcu antykliny chÄciĹskiej w rejonie wzgĂłrz koĹo GaĹÄzic. Wyrobisko wcina siÄ w skaĹy dewonu pĂłĹnocnego skrzydĹa antykliny, a miejscami w kontaktujÄ ce siÄ z dewonem utwory karbonu dolnego. Na stropie wapieni Ĺrodkowego dewonu zalega seria utworĂłw famenu, o dosyÄ maĹej miÄ ĹźszoĹci. Osadzane potem fameĹskie utwory to wapienie gruzĹowe (niekiedy soczewki wap. gĹadkich na przeĹamie) z licznymi gĹowonogami (m.in. Clymenia laevigata, Camaclymenia striata, Woclumeria sphaeroides), trochitami liliowcĂłw, a takĹźe trylobitami (Phacops granulatus) i koralowcami.
DOSTÄPNOĹÄ: KamienioĹom jest nadal czynny
WIDOK STANOWISKA:
http://gr.introne.com/teoria/lok_galezice.htm
http://www.geo.uw.edu.pl/KMG/foto/w_swiet2_07.jpg
6. KAMIENIOĹOM (Zalas)
wielki czynny kamienioĹom we wsi Zalas, ok. 20 km na zachĂłd od Krakowa. W kamienioĹomie wydobywane sÄ skaĹy wulkaniczne wieku permskiego. Jednak dla paleontologa interesujÄ ce sÄ róşnorodne osady Ĺrodkowej i późnej jury, przykrywajÄ ce permskie wulkanity i widoczne w gĂłrnej czÄĹci kamienioĹomu. Najbogatsze w skamieniaĹoĹci, gĹĂłwnie amonitĂłw, sÄ warstwy wapieni z pogranicza Ĺrodkowej i późnej jury, a takĹźe leĹźÄ ce bezpoĹrednio na nich warstwy margli wieku późnojurajskiego.
DOSTÄPNOĹÄ: Aby wejĹÄ do kamienioĹomu konieczna jest zgoda firmy prowadzÄ cej eksploatacjÄ
WIDOK STANOWISKA:
http://edu.pgi.gov.pl/muzeum/wulkany/img/img_wk7.jpg
http://kse.wnoz.us.edu.pl/galeria/jura2006/Foto4.jpg
http://kse.wnoz.us.edu.pl/galeria/jura2006/Foto3.jpg
http://www.paleontologia.pl/forum/download.php?id=1559
http://www.paleontologia.pl/forum/download.php?id=1610
7. KAMIENIOĹOM (KurnÄdz)
KurnÄdz to wieĹ poĹoĹźona na lewym brzegu Pilicy. W sÄ siedztwie wsi znajdujÄ siÄ ciekawe, niewielkie kamienioĹomy piaskowcĂłw i wapieni oolitowych. W tych drugich moĹźna odnaleĹşÄ skamieniaĹe okazy fauny koralowej.
DOSTÄPNOĹÄ:dowiedizÄ Ĺem sie Ĺźe jest to teren prywatny i wĹÄ sciciel nie pali sie do wpuszczania kogokolwiek na teren, dostÄp do stanowiska jest arcytrudny poniewaĹź jest to urwisko nad jeziorem>zobacz zdjÄcie
WIDOK STANOWISKA:
http://static.panoramio.com/photos/original/3753955.jpg
http://www.panoramio.com/photo/3753955
8. REZERWAT GEOLOGICZNY WÄĹťE (wÄĹźe-koĹo DziaĹoszyna)
Rezerwat WÄĹźe jest najciekawszym pod wzglÄdem zjawisk krasowych miejscem w pĂłĹnocnej czÄĹci Jury Krakowsko - WieluĹskiej. Rezerwat poĹoĹźony jest na GĂłrze Zelce (246 m.n.p.m , pow.ok.6 ha) kilkaset metrĂłw na poĹudnie od Warty w pobliĹźu miejscowoĹci Bobrowniki. ZostaĹ utworzony w 1972 roku celem ochrony ciekawych utworĂłw geologicznych i zjawisk krasowych. Jego powierzchnia wynosi 20,74 ha. W najwyĹźszym punkcie rezerwatu staĹa kiedyĹ drewniana wieĹźa widokowa. Kilkaset metrĂłw na poĹudnie znajduje siÄ wiata, a pod niÄ duĹźy drewniany stĂłĹ.
ZnajdujÄ siÄ tutaj cenne stanowiska paleontologiczne kopalnej lÄ dowej fauny pliocenu.
DOSTÄPNOĹÄ: Obszar objÄty ochronÄ :/
WIDOK STANOWISKA:
http://www.dzialoszyn.com.pl/fotki/zpk/q09.jpg
http://www.dzialoszyn.com.pl/fotki/zpk/q08.jpg
http://www.iop.krakow.pl/geosites/mapy/Map087.jpg
Jak widaÄ PostanowiĹem zrobiÄ mapke z zaznaczonymi miejscami miejsc do ktĂłrych mozna sie udaÄ "poszperaÄ" trosdzke w ziemi, czy to w odkrywkach, zwaĹowiskach lub poprostu na otwartych terenach. przesyĹajcie takie miejsca w ktĂłrych juz byliĹcie bÄ dĹź wiecie ze taie sÄ w waszej okolicy np: Dino coĹ wspominaĹ ze byĹ w Gniewczynie, ktoĹ tam byĹ w przedworsku ktoĹ w krasiejowie, jak to wyglÄ da? czy wszyscy moga tam wejĹÄ i pokopaÄ? co tam moĹźna znaleĹşÄ, skamieniaĹoĹci jakiego rodzaju bÄ dĹź okresu?