[OPIS] Palaeoephippiorhynchus dietrichi

Czyli o potomkach dinozaurów - zwierzętach z kladu Avialae
Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

[OPIS] Palaeoephippiorhynchus dietrichi

Post autor: Piotr G. »

PALAEOEPHIPPIORHYNCHUS DIETRICHI Lambrecht,1930

Jest to najstarszy znany gatunek rodziny bocianowatych - Ciconidae (poza słabo udokumentowanym znaleziskiem Eociconia sangequanensis, z Chin).
Holotyp składa się z prawie kompletnego dzioba i żuchwy, oraz przyległej potylicznej okolicy czaszki (okaz znajduje się w Stuttgarcie). Szczątki te znaleziono w pn. cz. Qasr Qarun (Formacja Jebel Quatrani, prowincja Fayum,Egipt), w pokładach z dln. oligocenu.
Z tej samej formacji Olson, Rasmussen i Simons (1987), opisali dalszy koniec kości piszczelowo-stępowej (DPC 2347), który próbnie przypisali do tego gatunku. Okaz ten jest nieco wytarty. Wg. autorów wykazuje podobieństwo do rodziny bocianowatych (Ciconidae), oraz różni się od nieco podobnych morfologicznie rodzin trzewikodziobów (Balaenicipitidae) i kondorowatych (Vulturidae), wąskim rowkiem na ścięgna oraz odmiennym międzykłykciowym dołkiem. Od innych przedstawicieli rodziny bocianowatych (Ciconidae), różni się względnie większą międzykłykciową szerokością, poprzeczną bruzdą nadścięgnową na zgarbieniu oraz mniejszym dalszym otworem ścięgnowym. Rozmiarami znalezisko jest zbliżone do analogicznych elementów u współczesnych rodzajów Leptoptilos i Jabiru, na podstawie czego można przypuszczać że był to gatunek podobnej wielkości.
Holotyp wykazuje pewne podobieństwo w morfologii dzioba do współczesnego rodzaju Ephippiorhynchus, podczas gdy skamieniała kość piszczelowo-stępowa różni się od wszystkich żyjących obecnie rodzajów. Na podstawie podobieństw w budowie dzioba można przypuszczać, że był to gatunek o podobnych preferencjach pokarmowych do współczesnych przedstawicieli rodzaju Ephippiorhynchus, a więc silnie związany ze środowiskiem wodnym.
Olson, Rasmussen i Simons (1987), zauważają że chociaż oba okazy łączy miejsce znaleziska i morfologiczne różnice ze współczesnymi rodzajami, istnieje możliwość że reprezentują one dwa odrębne gatunki.

Opis wg.:
http://www.sil.si.edu/smithsoniancontri ... P-0062.pdf
Ostatnio zmieniony 4 sierpnia 2008, o 20:43 przez Piotr G., łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Szczatki te znaleziono
szczątki
oba okazy łaczy miejsce

łączy
i spacje tak jak o w opisie Palaeoephippiorhynchus edwardsi

Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr G. »

Dzięki Hanys! Błędy poprawiłem, oprócz Palaeoephippiorhynchus edwardsi, ponieważ znalazłem nowe materiały dotyczące tego gatunku. Po zlocie zajme sie tym.
Pozdrawiam
Piotrek
GW OTOP

ODPOWIEDZ