Ptaki, dinozaury i tkanka tłuszczowa

Czyli o potomkach dinozaurów - zwierzętach z kladu Avialae
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Ptaki, dinozaury i tkanka tłuszczowa

Post autor: Sebastian »

Naukowcy z New York Medical College odkryli, dlaczego ptaki, w przeciwieństwie do ssaków, nie są w stanie wydajnie wytwarzać ciepła w tkance tłuszczowej. Być może odkrycie to nie byłoby tak pasjonują…ce gdyby nie fakt, że przyczyna tego zjawiska może być zarazem jednym z powodów... wyginięcia dinozaurów.

Ludzie, podobnie jak pozostałe ssaki, wytwarzają… w swoich organizmach dwa rodzaje tkanki: żółtą… i brunatną…. Pierwsza z nich jest dobrze znana wszystkim - to w niej odkłada się nadmiar energii zmagazynowanej w postaci czą…steczek tłuszczu. Drugi typ tkanki tłuszczowej ma inną funkcję. Zachodzi w niej produkcja białka zwanego termogeniną, należącego do grupy tzw. rozprzęgaczy. Ich rola polega na blokowaniu powstawania związkĂłw wysokoenergetycznych, ktĂłre mogłyby zostać następnie zuĹźyte jako nośnik energii. Zamiast tego dochodzi do rozproszenia energii w postaci ciepła. Z tego powodu nie powinien dziwić fakt, Ĺźe najwięcej brunatnej tkanki tłuszczowej wytwarzają organizmy naraĹźone na wychłodzenie, przede wszystkim niedĹşwiedzie brunatne. U ludzi brunatna tkanka tłuszczowa występuje u noworodkĂłw oraz - w znacznie mniejszej ilości - u dorosłych.

Gen kodujący termogeninę zwany jest UCP1. Stwierdzono, że choć występuje on u ssaków, u ptaków został w drodze ewolucji wyeliminowany. Podobna sytuacja ma miejsce u jaszczurek. Porównanie tych danych z danymi na temat historii ewolucji kolejnych gatunków wykazało, że do usunięcia wspomnianego genu niemal na pewno doszło u wspólnego przodka jaszczurek i ptaków. Wiadomo także, że ten sam przodek w drodze ewolucji dał początek linii rozwojowej dinozaurów. Oznacza to, że najprawdopodobniej także te wielkie gady były pozbawione zdolności syntezy termogeniny. Gdyby rzeczywiście tak było, oznaczałoby to znacznie wyższą podatność na spadek temperatury otoczenia, np. w wyniku pojawienia się na niebie gęstych chmur po uderzeniu w powierzchnię Ziemi meteorytu.

Szczegóły wykonanych badań opisano w najnowszym numerze czasopisma BMC Biology

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

to jednak nie tłumaczy, dlaczego nie wyginęły krokodyle, łuskonośne, ptaki
też nie potrafiące syntetyzować tej termogeniny.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 7112
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: nazuul »

Sebastian, mógłbys podać źródło cytatu
Gen kodujący termogeninę zwany jest UCP1. Stwierdzono, że choć występuje on u ssaków, u ptaków został w drodze ewolucji wyeliminowany. Podobna sytuacja ma miejsce u jaszczurek. Porównanie tych danych z danymi na temat historii ewolucji kolejnych gatunków wykazało, że do usunięcia wspomnianego genu niemal na pewno doszło u wspólnego przodka jaszczurek i ptaków.
Ciekawe....to jest jakoś źle napisane, z tego by wynikało według mnie to, że to raczej ssaki ten gen wytworzyły, a nie inne grupy zwierząt go straciły. Powinni napisać np. że także u innych zwierząt, które pochodzą od współnego przodka co ssaki, jaszczurki i ptaki ten gen istnieje.

Taki mały "kladogram":

wamarłe płazy
..|__wamarłe gady (Amniota)
....|__ssaki
....|__przodek ptakĂłw i jaszczurek (Diapsida)
......|__jaszczurki
......|__dinozaury
........|__ptaki


fiotetowy - jest UCP1
niebieski - nie ma genu UCP1
czarny - nie wiadomo
tak więc wg tego to raczej ssaki go wykształciły, a nie utracił przodek jaszczurek i ptaków.

Tak więc mamy błąd we wnioskowaniu :P .
Oczywiście nie kwestionuję wyników badań naukowców, tylko lukę myślową w tekście.
Ostatnio zmieniony 16 stycznia 2009, o 11:19 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2514
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Mam takie same zastrzeżenia, co moi poprzednicy. Wnioski o wymarciu są zbyt daleko idące.
Nie ma też nic o tym jak udowodniono, że u ptaków i jaszczurek (łuskonośnych?) ten gen i białko zanikły. To, że takie białko i gen istnieją nie jest niczym nowym (dosyć znane biologom białko), stwierdzenie, że ptaki i jaszczurki tego białka nie mają nie jest niczym trudnym do udowodnienia. Może u diapsydów znaleziono nieaktywną, albo zmienioną formę (sekwencję) tego genu? Albo występuje ten gen u jakiegoś przedstawiciela płazów/gadów i jest homologiczny z ssaczym?
Biologia, UW

ODPOWIEDZ