[OPIS] fedrolozaur (Phaedrolosaurus)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[OPIS] fedrolozaur (Phaedrolosaurus)

Post autor: Sebastian »

Phaedrolosaurus- fedrolozaur (nomen dubium)

Czas: wczesna kreda, barrem- apt, 135-115 Ma
Miejsce: Formacja Lianmugin, Xinjiang, Chiny

Holotyp: IVPP V 4024-1
Długość: ok. 7 m
Wysokość: 2-3 m???
Masa: 500 kg???
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Maniraptora
Paraves
Eumaniraptora
Deinonychosauria???
Dromaeosauridae???
<pozycja w obrębie podrodziny nie jest pewna>

Holotyp: IVPP V 4024-2
Długość: 2,5- 4,2 m
Wysokość: 1,5 m???
Masa: 100 kg???
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Maniraptoriformes/Compsognathidae???

Holotyp: IVPP V 4024-3
Długość: ???
Wysokość: ???
Masa: ???
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Maniraptora/Tyrannoraptora???
Oviraptorosauria/Ornithomimosauria/Tyrannosauroidea???


Opis:
Phaedrolosaurus to wątpliwa nazwa rodzajowa teropoda, którego skamieniałe szczątki opisał w 1973 roku Dong. Skamieniałość składała się jedynie na pojedynczy ząb, przez co wielu badaczy podważa ważność tego taksonu. Materiał ten został oznaczony numerem holotypowym IVPP V 4024-1 (długość- 31 mm). Pozostałe szczątki, które z fedrolozaurem powiązał Dong, to holotypy IVPP V 4024-2: staw skokowy (dł.- 320 mm) oraz IVPP V 4024-3: nasada górna kości udowej. Zostały one odnalezione w bazie Tugulu w Xinjiang (Chiny). Miejsce to jest znane również z kilku innych tajemniczych znalezisk, takich jak nieopisane zęby tyranozauroidów oraz szczątki dwóch, również wątpliwych rodzajów- Tugulusaurus oraz Xinjiangovenator. Według Xing Xu i Oliviera Rauhuta (oraz większości dzisiejszych badaczy) do Phaedrolosaurus należał jedynie ząb, a pozostałe szczątki do ksinjangowenatora. Na podstawie materiału zębnego, badacze oszacowali długośc zwierzęcia, która wynosiłaby ok. 7 m. Nie zgadzało się to jednak z ich wcześniejszymi obliczeniami, które oparli na fragmentach kończyny. Szacowania te wskazywały bowiem na długość od 2,5 do 4,2 metrów czyli jakieś 3,5 m. Nazwa fedrolozaura pochodzi z języka greckiego, od słów „phethon” oraz „sauros”. Oznacza ona „wdrapujący się jaszczur”.

Klasyfikacja i krewni:
Według Donga wszystkie przez niego odkryte szczątki należały do jednego rodzaju, który nazwał Phaedrolosaurus. Jest to jednak bardzo wątpliwe. Xu i Rauhut klasyfikują do fedrolozaura jedynie holotyp IVPP V 4024-1, czyli pojedynczy ząb. Na jego podstawie oszacowali oni również rozmiary zwierzęcia. Wynika z nich, że zwierzę to osiągało rozmiary identyczne z Utahraptor i prawdopodobnie mogło być jego bliskim krewnym. Poza tym większość badaczy zgadza się z tym twierdzeniem. Kwestią sporną pozostaje natomiast przynależność kości kończyny tylniej, które odnaleziono wraz z zębem. Z początku wydawało się, że ich właścicielem teoretycznie mógł być jakiś inny dromeozauryd. Do takiego wniosku doszło wielu paleontologów- m.in. Molnar i Glut (1989) oraz Sues (1977). Jest to jednak mało prawdopodobne. Barsbold i Osmólska (1999) zauważyli, że miejsce przyczepu mięśni w przypadku nasady górnej kości udowej ma kształt odmienny od tego u eumaniraptorów. Dla pewności przebadano również szczątki owiraptorozaurikształtnych- nie znaleziono jednak podobieństwa. Paleontolodzy postanowili jednak mieć stuprocentową pewność, że być może fedrolozaur nie jest maniraptorem. Ponownie porównali skamieniałości, ale tym razem ze szczątkami komsognatydów. Zauważyli oni zaskakujące wręcz podobieństwo. Ostatecznie więc uznano holotyp IVPP V 4024-2 za należący do bazalnego celurozaura. Niewykluczone jednak, że mógł to być również przedstawiciel rodziny Compsognathidae- krewny olbrzymich jego przedstawicieli, takich jak Huaxiagnathus czy Sinocalliopteryx, którzy osiagali ponad 2 metry długości. Powszechnie łączono holotyp IVPP V 4024-3 z IVPP V 4024-2 i przypisywano Xinjiangovenator, lecz obecnie to również się zmienia. Po dokładniejszym przebadaniu kości stanowiących staw skokowy, okazało się, że najprawdopodobniejszym ich właścicielem jest jakiś owiraptor. Według niektórych właścicielem skamieniałości jest jakiś tyranoraptor.

Podsumowanie:
Podsumowując rodzaj ten jest zapewne na granicy unieważnienia. Jeśli odkryte w Chinach skamieniałości nie zostaną prawidłowo opisane, z pewnością tak się stanie. Należały one bowiem nie do jednego, a być może nawet do trzech zwierząt, bliżej ze sobą niepowiązanych. Niektórzy badacze sceptycznie jednak odnoszą się do tej wiadomości. Popierają oni Donga, twierdząc, że wszystkie te materiały należały do jednego zwierzęcia. Jest to bardzo mało prawdopodobne, gdyż każda z nich wykazuje cechy typowe dla różnych grup celurozaurów. Tak więc do rodzaju Phaedrolosaurus można z pewnością zaliczyć jedynie ząb. Pozostałe materiały kostne należały zapewne do bazalnych celurozaurów, owiraptorów, maniraptorów lub tyranoraptorów. Jak na razie jest to rodzaj wątpliwy- nomen dubium.

Spis gatunków:
Phaedrolosaurus- Dong, 1973
Phaedrolosaurus ilikensis- Dong, 1973


Obrazek
Tak być może wyglądał właściciel odnalezionego zęba (IVPP V 4024-1). Rekonstrukcja przedstawia Utahraptor.

Obrazek
Tak być może wyglądał właściciel odnalezionego fragmentu kości udowej (IVPP V 4024-2). Rekonstrukcja przedstawia Xhuaxiagnathus

Obrazek
Tak być może wyglądał właściciel odnalezionego stawu skokowego (IVPP V 4024-3). Rekonstrukcja przedstawia Oviraptor.
Ostatnio zmieniony 22 lipca 2007, o 11:59 przez Sebastian, łącznie zmieniany 2 razy.

Dominik
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 303
Rejestracja: 14 marca 2006, o 16:10
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dominik »

Bardzo ciekawy opis, na temat bardzo niepewnego dinozaura :wink: jak dla mnie nie do encyklopedii... ale do artykułów jak najbardziej OK :)
[img]http://userbars.org/data/media/5/Harry_Potter.png[/img]

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Za krótki jak na artykuł- porównaj np. z opisem Dilophosaurus autorstwa Mixa :wink: Tak po za tym dzięki! Czy właściciele holotypów IVPP V 4024-2 i IVPP V 4024-3 zostali juz opisani (chociaż nieformalnie)?

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Na podstawie materiału zębnego, badacze oszacowali długośc zwierzęcia, która wynosiłaby ok. 7 m.
>>długość
którzy osiagali ponad 2 metry długości
>>osiągali
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

ODPOWIEDZ