[OPIS] Leptoptilos richae

Czyli o potomkach dinozaurów - zwierzętach z kladu Avialae
Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

[OPIS] Leptoptilos richae

Post autor: Piotr G. »

LEPTOPTILOS RICHAE Harrison,1974

Kopalny gatunek marabuta, nazwany na cześć Pat Vickers Rich, która odkryła okazy przypisane do tego gatunku.
Holotyp (T-3604) stanowi dystalny koniec lewej kości stępowo-śródstopowej (nie prawy jak błędnie stwierdzili Rich,1972 i Harrison,1974), złamany ukośnie pod ścianką śródstopia, z brakującym bloczkiem kości śródstopia IV i boczną powierzchnią proksymalną do niego.
Paratyp (T-1396) stanowi dystalny koniec prawej kości piszczelowo-stępowej.
Oba okazy pochodzą z dolnego poziomu Formacji Beglia (grn.Miocen), z miejscowości Bled Ed Duoarah (Tunezja) i znajdują się w Colorado Tunisian Collection,Service Geologique, w Tunisie.
Do tego gatunku prawdopodobnie należy też dystalna cz. kości piszczelowo-stępowej z Wadi Moghara (dln.Miocen, Egipt), opisana przez Miller et al.(1997).
Na podstawie wymiarów holotypu i paratypu można stwierdzić że był to gatunek o rozmiarach zbliżonych do marabuta afrykańskiego (Leptoptilos crumeniferus) i mniejszy od Leptoptilos falconeri.Szczątki z Egiptu są zbliżone wielkością do małego osobnika marabuta afrykańskiego (Leptoptilos crumeniferus).
Rich (1972) stwierdziła że poza mniejszymi rozmiarami morfologicznie oba okazy sa podobne do L.Falconeri, jednak Harrison (1974), po rewizji materiału kopalnego zauważył szczegóły różniące je od tego gatunku i na tej podstawie stworzył dla nich nowy gatunek.
Proporcje zakończeń kości, przedstawione przez Rich (1972) są typowe dla rodzaju Leptoptilos i odmienne od rodzaju Ephippiorhynchus. Louchart et al. (2005) zauważyli że okazy te nieznacznie różnią się od pozostałych gatunków rodzaju Leptoptilos;zasadniczo tylko dwoma szczegółami, zauważonymi już przez Rich (1972):
1) kość stępowo-śródstopowa ma bloczek kości śródstopia II, w dorsalnym spojrzeniu, z mniej ostrymi krawędziami i jest on mniej rozciągnięty dystalnie, a jego zewnętrzny brzeg jest bardziej zredukowany oraz przesunięty w tył i proksymalnie.Wewnętrzna strona bloczka jest rozciągnięta dystalnie do ok. 3/4 długości sąsiedniego bloczka.
2) kość piszczelowo-stępowa ma skręcony dystalny koniec a kłykieć przyśrodkowy jest wysunięty do przodu w stosunku do kłykcia bocznego, w dystalnym spojrzeniu.
Dystalna kość piszczelowo-stępowa z Egiptu (Miller et al.,1997) wykazuje podobieństwo do tego samego elementu u L.Richae, szczególnie przez skręcenie dystalnego końca.
Louchart et al. (2005) przychylają się do statusu odmiennego gatunku dla okazów z Tunezji, jednak zauważają że okaz z Egiptu, mogący należeć do tego samego gatunku wymaga bardziej szczegółowego porównania.


Opis wg.:
- Harrison,C.J.O. 1974 "A re-examination of material of the extinct marabou stork,Leptoptilos falconeri:with descriptions of some new species".Bulletin of the British Ornithologists' Club 94:42-50
http://www.app.pan.pl/acta50/app50-549.pdf
Ostatnio zmieniony 4 sierpnia 2008, o 20:09 przez Piotr G., łącznie zmieniany 1 raz.
GW OTOP

Kasieńkaaaa
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 8
Rejestracja: 10 marca 2008, o 17:56
Kontakt:

link

Post autor: Kasieńkaaaa »

Cześć mam na imię Kasia i jestem bardzo wesolutką osóbką lubię [url=http://supergify.pl]gify[/url] i pracuję w [url=http://www.clubzdrowiaiurody.pl]salon kosmetyczny poznań[/url] oraz studiuję pedagogikę, lubię
[url=http://kosmetyki.zmorzamartwego.pl/]kosmetyki[/url]

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: link

Post autor: Daniel Madzia »

Kasieńkaaaa pisze:polecam jeszcze ten link http://en.wikipedia.org/wiki/Leptoptilos
Kasiu, nie trzeba polecac Wikipedii, bo ja chyba wszyscy bardzo dobrze znamy. Poza tym dane Piotrka sa bardziej kompetentne niz hasla encyklopedyczne... :wink:

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

błędnie stwierdzilii Rich,
stwierdzili
przychylają się do do statusu odmiennego
powtarza się 'do'

więcej nie znalazłem

ODPOWIEDZ