[OPIS] Ciconia sp.2 (znalezisko z Karoliny Pn.)

Czyli o potomkach dinozaurów - zwierzętach z kladu Avialae
Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

[OPIS] Ciconia sp.2 (znalezisko z Karoliny Pn.)

Post autor: Piotr G. »

Ciconia sp.2 - Olson & Rasmussen, 2001

Znalezisko stanowi dystalny koniec prawej kości stępowo-śródstopowej (USNM 250706), z Lee Creek Mine, w Karolinie Północnej, z pokładów górnomioceńskich lub dolnoplioceńskich (Formacja Yorktown).

Okaz ma podobne rozmiary do tych u współczesnego gatunku-bociana sinodziobego (Ciconia maguari), znanego z Ameryki Południowej. Wg. Olsona i Rasmussen(2001), okaz powinien być porównany ze szczątkami Ciconia maltha oraz z kilkoma innymi znaleziskami bocianów z Ameryki Północnej.

Oprócz obu znalezisk (Ciconia sp.1 i Ciconia sp.2), natrafiono również na inne szczątki Ciconidae. Był to dystalny koniec lewej kości ramiennej (USNM 430873), z Formacji Pungo River lub Formacji Yorktown (nie ma pewności z której). Olson i Rasmussen(2001), stwierdzili, że szczątki należały do gatunku nieco większego od dławigada amerykańskiego (Mycteria americana), być może do "dławigada Wetmore'a"(Mycteria wetmorei), jednak ich zdaniem materiał jest niewystarczający aby przypisać znalezisko do konkretnego rodzaju i gatunku.

Poprawiłem (spacje, kursywowanie) :)
Dino

ODPOWIEDZ