Magnetyczne kurczaki- zmysł‚ odzedziczony po praptakach?

Czyli o potomkach dinozaurów - zwierzętach z kladu Avialae
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Magnetyczne kurczaki- zmysł‚ odzedziczony po praptakach?

Post autor: Sebastian »

Magnetyczne kurczaki

Nie tylko wędrowne ptaki, ale i kiepsko latające kury są wyposaĹźone w zmysł magnetyczny – wynika z niemieckich badań. Prawdopodobnie czuła na pole magnetyczne tkanka połoĹźona jest w oku ptaka.

40 lat temu prof. dr Wolfgang Wiltschko jako pierwszy wykazał, że migrujące rudziki wykorzystują pole magnetyczne Ziemi, aby orientować się podczas przelotu. Ich zmysł magnetyczny pozwala wyznaczyć kurs względem linii pola magnetycznego Ziemi, odróżniać kierunek, w którym pole narasta od tego, w którym maleje i zauważać lokalne odchylenia.

Z biegiem czasu podobny mechanizm znaleziono u ponad 20 gatunkĂłw – większość stanowiły ptaki śpiewające, ktĂłre co roku podejmują dalekie wędrĂłwki.

Obecnie międzynarodowy zespół kierowany przez Wolfganga i Roswithę Wiltschko z uniwersytetu we Frankfurcie stwierdził występowanie zmysłu magnetycznego również u kur domowych.

Naukowcy pokazywali świeĹźo wyklutym kurczętom czerwoną piłkę – pisklęta uznawały ją wĂłwczas za swoja „matkę”. Następnie naukowcy ukrywali piłkę za jednym z czterech ekranĂłw i uczyli pisklęta, Ĺźe „matka” jest zawsze za ekranem połoĹźonym po stronie północnej. Gdy sztuczne pole magnetyczne sugerowało, Ĺźe północ jest na wschodzie, kurczaki wybierały ekran po stronie wschodniej.

Dalsze eksperymenty wykazały, Ĺźe kurzy zmysł magnetyczny – podobnie jak u ptakĂłw wędrownych – pozwala reagować na inklinację i lokalne natężenie pola magnetycznego. Prawdopodobnie czuła na pole magnetyczne tkanka połoĹźona jest w oku ptaka.

Ponieważ kury i ptaki wędrowne są od siebie ewolucyjnie dość odległe, naukowcy przypuszczają, że zmysł magnetyczny wykształcił się już w odległej przeszłości, u przodków wszystkich ptaków. Prawdopodobnie pomagał im poruszać się sprawnie pomiędzy gniazdami, miejscami do spania czy źródłami wody i pokarmu
SzczegĂłlnie waĹźny tutaj jest ostatni akapit :shock:

ODPOWIEDZ