Długość: 4 - 4,6 m (osobnik młody)
Wysokość: 2 m (osobnik młody)
Waga: ok. 0,5 t (osobnik młody)
Czas występowania: jura-kelowej 164 - 159 mln lat temu
Miejsce występowania: Wielka Brytania - hrabstwo Oxfordshire (środkowa części iłów z Oksfordu)
Wielka Brytania (Europa)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Spinosauroidea ?
Torvosauridae ?
Eustreptospondylinae
Wstęp
Eustreptospondylus to średniej wielkości teropod, którego nazwa oznacza ''główny/właściwy krzywokręgi''. Dinozaur ten był typowym bazalnym przedstawicielem Spinosauroidae.
Budowa
Miał on ogon, pomagający w utrzymaniu równowagi oraz krótkie trójpalczaste kończyny przednie. Jego kończyny tylne budową przypominały kończyny tylne jego najbliższych współcześnie żyjących krewnych – ptaków. Stopy eustreptospondyla były trójpalczaste. Środkowa kość śródstopia tego dinozaura zwężała się ku górze. Ciężar czaszki zmniejszały otwory zwane oknami. Posiadał ostre, sztyletowe, zakrzywione ku tyłowi zęby.
Historia
Pierwszy szkielet eustreptospondyla został znaleziony w 1871 w iłach oksfordzkich, na północ od Oksfordu i opisany przez Johna Phillipsa – pierwszego kustosza muzeum w Oksfordzie jako Megalosaurus cuvieri. Pod tą nazwą był znany przez blisko sto lat. W 1964 Alick Walker wykazał, że M. cuvieri naprawdę nie należy do rodzaju Megalosaurus. Dokonał jego ponownego opisu jako Streptospondylus cuvieri. Jednak później okazało się, że ta nazwa jest już zajęta przez pewnego krokodyla. Z tego powodu nadał on do nazwy rodzajowej tego dinozaura przedrostek ''eu'' oznaczający tyle co ''główny'', ''właściwy'', rozwiązując w ten sposób problem nazwy. W 2000, Rauhut stwierdził, że między megalozaurem a eustreptospondylem są tylko niewielkie różnice w kościach miednicy, a w 2003 uznał, że oba te zwierzęta powinny należeć do wspólnego gatunku, dla którego zaproponował nazwę Magnosaurus oxoniensis. W 1964 Walker na podstawie kości ciemieniowej i czołowych znalezionych w Francji opisał nowy gatunek należący do rodzaju Eustreptospondylus – . divesensis. W 1977 r. Taquet i Welles dowiedli jednak, że E. divesensis nie należy naprawdę do rodzaju Eustresptondylus i opisali go pod nazwą Pivetaeusaurus divesensis.
Materiał kopalny
Materiał kopalny składa się z tylko jednego szkieletu nie posiadającego części czaszki, większości kończyn przednich, wielu kręgów, żeber. Niegdyś do gatunku nazwanego Eustreptospondylus divesensis przypisywano MNHN 1920-7 złożony z fragmentu mózgoczaszki, jednak obecnie uważa się że należy on do innego gatunku dinozaura nazwanego Piveteausaurus divesensis. Szkielet eustreptospondyla można podziwiać w Muzeum Historii Naturalnej w Oksfordzie.
Środowisko
Eustreptospondyl był zapewne zarówno plażowym padlinożerca jak i aktywnym drapieżnikiem. Żył on na wielu oddalonych od siebie morzem niewielkich wyspach. W jego czasach doszło do ruchów płyt tektonicznych, które spowodowały podniesienie się poziomu morza i zalanie nizin.
W tym czasie większość Europy była dnem oceanu. Żył w towarzystwie dużych dinozaurów roślinożernych takich jak zauropody i stegozaury. Nad nim latały w pterozaury, a w głębinach mórz rozkwitłały plezjozaury. Oprócz nich prehistoryczne morza przemierzały też między innymi morskie krokodyle.
Klasyfikacja
W 2008 roku Sadleir, Barrett i Powell przeanalizowali budowę i przeprowadzili analizę filogenetyczną by wyjaśnić klasyfikację eustreptospondyla. Takson ten zajmuje pozycję jako bazalny członek Spinosauroidea. Eustreptospondyl przedstawia kilka anatomicznych właściwości, które są pierwotnymi wersjami tych znalezionych u późniejszych członków tego kladu (np. rozwijane otoczenie kości przedszczękowej/szczękowej). Rezultaty tej pracy sugerują również, że Spinosauroidea mogła mieć początki w środkowojurajskiej Europie, a potem rozproszyła się po Gondwanie. Natomiast nowsze analizy (Benson, 2010) wskazują na przynależność do Megalosauridae.
Eustreptospondyl w kulturze masowej
Eustreptospondyl występuje w serialu ''Walking with Dinosaurs: Cruel Sea'' czyli ''Wędrówki z dinozaurami: Okrutne morze''. Jest tam przedstawiony jako plażowy padlinożerca, żyjący w cieniu olbrzymich morskich drapieżników. W scenie tytułowej liopleurodon chwyta i wciąga w morze stojącego nad brzegiem eustreptospondyla. Naprawdę nie ma dowodów, że ten plezjozaur tak postępował, przy czym należy pamiętać, że rozmiary liopleurodona w tym serialu są przeszacowane na podstawie pojedynczego kręgu, który jak później się okazało należał do zauropoda. Autorzy serialu być może kierowali się orkami chwytającymi foki leżące na plaży. Ponadto Eustreptospondylus jest przedstawiony w towarzystwie późniejszych zwierząt np. ramforynchów.
Gatunki
Eustreptospondylus Walker, 1964
Eustreptospondylus oxoniensis Walker, 1964
= Magnosaurus oxoniensis (Walker, 1964) Rauhut, 2003
Eustreptospondylus divesensis Walker, 1964 = Pivetaeusaurus divesensis Taquet i Welles, 1977
Źródła:
1.Dinodata
2.Angielska i polska wikipedia
3.Sadleir, R., Barrett, P.M., and Powell, H.P. 2008. The anatomy and systematics of Eustreptospondylus oxoniensis, a theropod dinosaur from the Middle Jurassic of Oxfordshire, England. Monograph of the Palaeontographical Society (Publication No. 627) 160:1-82.
[POPRAWA OPISU] Eustreptospondylus
- Dawid Mika
- Jurajski allozaur
- Posty: 1016
- Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
- Lokalizacja: Górny Śląsk
[POPRAWA OPISU] Eustreptospondylus
Ostatnio zmieniony 26 września 2009, o 16:35 przez Dawid Mika, łącznie zmieniany 21 razy.
Re: [POPRAWA OPISU] Eustreptospondylus
Wow! Piszesz coraz lepsze opisy
Co do formacji Chipping, to bym nie ufal dinodacie - znamy tylko holotyp, a on nie mĂłgĹ byÄ osobnikiem z dwĂłch formacji
Megalosauridae - ze znakiem zapytania
zrĂłb: zmniejszaĹy duĹźe otwory zwane oknami
nie ma teĹź: wiÄkszoĹci koĹczyn przednich, wielu krÄgĂłw, Ĺźeber - patrz rysunek
ZapomniaĹes o tym:
Eustreptospondylus Walker, 1964
E. oxoniensis Walker, 1964
= Magnosaurus oxoniensis (Walker, 1964) Rauhut, 2003
Obrazek - holotyp (skala - 1 m)

Cytat (zmieniony przeze mnie) ze strony D.com! (klik)
myslÄ, ze moĹźesz go umieĹciÄ
ĹšrĂłdĹa ( pierwsze moĹźesz dopisaÄ)
Sadleir, R., Barrett, P.M., and Powell, H.P. 2008. The anatomy and systematics of Eustreptospondylus oxoniensis, a theropod dinosaur from the Middle Jurassic of Oxfordshire, England. Monograph of the Palaeontographical Society (Publication No. 627) 160:1-82.
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... Itemid=733
filogeneza Bensona (2008)
http://dml.cmnh.org/2008Nov/msg00165.html
EDIT
Poprawna klasyfikacja to:
Tetanurae
Spinosauroidea ?
Torvosauridae ?
Eustreptospondylinae
i na takÄ zmieniĹem
mniej - 4-4,6 m. MoĹźe dorosĹe miaĹy tyle co napisaĹeĹDĹugoĹÄ: 5-7 m (osobnik mĹody)
WysokoĹÄ: 2 m (osobnik mĹody)
Waga: ok. 0,5 t (osobnik mĹody)
nie kelowa tylko kelowej, i to gĂłrny - 164 - 159 MaCzas wystÄpowania: jura-kelowa, 164,7 – 161,2 mln lat temu
Moja wersja (na podstawie strony Mortimera i newsa z D.com!) Wielka Brytania - hrabstwo Oxfordshire (Ĺrodkowa czÄĹci iĹĂłw z Oksfordu)Miejsce wystÄpowania: formacja Chipping PĂłĹnocny, formacja Oksford Clay, Buckinghamshire, Wielka Brytania (Europa)
Co do formacji Chipping, to bym nie ufal dinodacie - znamy tylko holotyp, a on nie mĂłgĹ byÄ osobnikiem z dwĂłch formacji
EusaurischiaKlasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusarischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Spinosauroidea
Megalosauridae
Eustreptospondylinae
Megalosauridae - ze znakiem zapytania
raczej spinozauroidĂłw (albo tetanurĂłw) - przynaleĹźnoĹÄ do Megalosauridae jest niepewnaEustreptospondylus to Ĺredniej wielkoĹci teropod, ktĂłrego nazwa oznacza ''gĹĂłwny/wĹaĹciwy krzywokrÄgi''. Dinozaur ten byĹ typowym przedstawicielem Megalosauridae.
na jakiej podstawie twierdzisz, Ĺźe jego ogon byĹ sztywny?MiaĹ on sztywny ogon, pomagajÄ cy w utrzymaniu rĂłwnowagi oraz krĂłtkie trĂłjpalczaste koĹczyny przednie.
MiaĹ trĂłjpalczaste stopyJego koĹczyny tylne budowÄ przypominaĹy koĹczyny tylne jego obecnie ĹźyjÄ cych najbliĹźszych krewnych – ptakĂłw. TrĂłjpalczaste stopy.
Moim zdaniem to gĹupoty z wikipediiCzaszka eustreptospondyla w przeciwieĹstwo do czaszek ceratozaurĂłw (Ceratosauria) byĹa gĹÄboka i masywna.
wĹaĹciwie to miaĹ kilka okien z kaĹźdej strony - nosowy, ten przed okiem, oczny i zaoczny (nie wiem jak sie fachowo nazywajÄ )Jej ciÄĹźar zmniejszaĹ duĹźy otwĂłr zwany oknem
zrĂłb: zmniejszaĹy duĹźe otwory zwane oknami
iĹach oksfordzkichPierwszy szkielet eustreptospondyla zostaĹ znaleziony w 1871 w Oxford Clay,
posiadajÄ cego m. in. czÄĹciMateriaĹ kopalny skĹada siÄ z tylko jednego szkieletu nie posiadajÄ cego czÄĹci czaszki.
nie ma teĹź: wiÄkszoĹci koĹczyn przednich, wielu krÄgĂłw, Ĺźeber - patrz rysunek
Eustreptospondylus ĹźyĹĹťyĹ w towarzystwie duĹźych dinozaurĂłw roĹlinoĹźernych takich jak zauropody i stegozaury.
Jest jeszcze maĹy problem - ten odcinek dzieje sie 149 Ma, a Eustreptospondylus ĹźyĹ wczeĹniej - 163-161 MaPonadto Eustreptospondylus jest przedstawiony w towarzystwie póşniejszych zwierzÄ t np. ramforynchĂłw.
ZapomniaĹes o tym:
Eustreptospondylus Walker, 1964
E. oxoniensis Walker, 1964
= Magnosaurus oxoniensis (Walker, 1964) Rauhut, 2003
Obrazek - holotyp (skala - 1 m)

Cytat (zmieniony przeze mnie) ze strony D.com! (klik)
myslÄ, ze moĹźesz go umieĹciÄ
Natomiast nowsze, nie publikowane analizy (Benson, 2008) wskazujÄ na przynaleĹźnoĹÄ do Megalosauridae.W 2008 roku Sadleir, Barrett i Powell przeanalizowali budowÄ i przeprowadzili analizÄ filogemetycznÄ by wyjaĹniÄ klasyfikacjÄ eustreptospondyla. Takson ten zajmuje pozycjÄ jako bazalny czĹonek Spinosauroidea. Eustreptospondyl przedstawia kilka anatomicznych wĹaĹciwoĹci, ktĂłre sÄ pierwotnymi wersjami tych znalezionych u późniejszych czĹonkĂłw tego kladu (np. rozwijane otoczenie koĹci przedszczÄkowej/szczÄkowej). Rezultaty tej pracy sugerujÄ rĂłwnieĹź, Ĺźe Spinosauroidea mogĹa mieÄ poczÄ tki w Ĺrodkowojurajskiej Europie, a potem rozproszyĹa siÄ po Gondwanie.
ĹšrĂłdĹa ( pierwsze moĹźesz dopisaÄ)
Sadleir, R., Barrett, P.M., and Powell, H.P. 2008. The anatomy and systematics of Eustreptospondylus oxoniensis, a theropod dinosaur from the Middle Jurassic of Oxfordshire, England. Monograph of the Palaeontographical Society (Publication No. 627) 160:1-82.
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... Itemid=733
filogeneza Bensona (2008)
http://dml.cmnh.org/2008Nov/msg00165.html
EDIT
Poprawna klasyfikacja to:
Tetanurae
Spinosauroidea ?
Torvosauridae ?
Eustreptospondylinae
i na takÄ zmieniĹem

Ostatnio zmieniony 8 maja 2009, o 19:06 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
- Dawid Mika
- Jurajski allozaur
- Posty: 1016
- Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
- Lokalizacja: Górny Śląsk
- szerman
- Neogeński mastodont
- Posty: 4061
- Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
- Imię i nazwisko: MSz
- Lokalizacja: B-B
Re: [POPRAWA OPISU] Eustreptospondylus
Dawid, nie obraĹş siÄ, ale ten opis mimo swego rozmachu i wielu informacji na temat eustreptospondyla, to w paru miejscach wyglÄ
da jakby byĹ skopiowany z translatora
PowtarzajÄ
ce siÄ sĹowa, niechlujnie uĹoĹźone zdania - pierwszy raz siÄ z tym spotykam w Twoich opisach, a sÄ
one przecieĹź na najwyĹźszym poziomie :D Nawet jeĹli posiadajÄ
jakieĹ bĹÄdy merytoryczne, to i tak siÄ je Ĺwietnie czyta
Takie moje drobne sugestie co do bĹÄdĂłw stylistycznych (zaznaczam, rĂłwnieĹź nie idealne):
Zbyt czÄsto uĹźyta nazwa rodzajowa eustreptospondyl (3 razy w 3-ech kolejnych zdaniach). ProponujÄ drobnÄ zmianÄ:


Dawid Mika pisze:PosiadaĹ ogon, pomagajÄ cy w utrzymaniu rĂłwnowagi oraz krĂłtkie, koĹczyny (trĂłjpalczaste, zarĂłwno przednie, jak i tylne). Te ostatnie budowÄ przypominaĹy koĹczyny tylne jego najbliĹźszych wspĂłĹczeĹnie ĹźyjÄ cych krewnych – ptakĂłw. Ĺrodkowa koĹÄ ĹrĂłdstopia tego dinozaura zwÄĹźaĹa siÄ ku gĂłrze. CiÄĹźar czaszki zmniejszaĹy otwory zwane oknami. PosiadaĹ ostre, sztyletowe, zakrzywione ku tyĹowi zÄby.
Zbyt czÄsto uĹźyta nazwa rodzajowa eustreptospondyl (3 razy w 3-ech kolejnych zdaniach). ProponujÄ drobnÄ zmianÄ:
Dawid Mika pisze:Eustreptospondyl byĹ zapewne zarĂłwno plaĹźowym padlinoĹźerca jak i aktywnym drapieĹźnikiem. Teropod ten ĹźyĹ na wielu oddalonych od siebie morzem niewielkich wyspach. W czasach eustreptospondyla doszĹo do ruchĂłw pĹyt tektonicznych, ktĂłre spowodowaĹy podniesienie siÄ poziomu morza i zalanie nizin.
Dawid Mika pisze:ĹťyĹ w towarzystwie duĹźych dinozaurĂłw roĹlinoĹźernych, takich jak zauropody i stegozaury. W przestworzach krĂłlowaĹy pterozaury, a w gĹÄbinach mĂłrz rozkwitaĹy plezjozaury.
- Dawid Mika
- Jurajski allozaur
- Posty: 1016
- Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
- Lokalizacja: Górny Śląsk
DziÄki za zauwaĹźanie bĹÄdĂłw, poprawiĹem. Po prostu ten opis pochodzi z mojego kambru, kiedy pisaĹem w notatniku, nie czytaĹem od nowa itp. Do takich rzeczy dochodziĹo w wiÄkszej liczbie opisĂłw, czego obecnie siÄ bardzo wstydzÄ
.
Nie jestem taki, Ĺźeby za wytkniÄcie bĹÄdĂłw obraĹźaÄ siÄ.

Nie jestem taki, Ĺźeby za wytkniÄcie bĹÄdĂłw obraĹźaÄ siÄ.