
http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Mussaurus
EDIT Poprawiona czcionka - na fioletowo zaznaczone słowo, którego nie jestem w stanie zidentyfikować
Autorzy: pepo13, Sebastian, Tomasz Singer i Dawid Mika; Korekta: Marcin Szermański pisze:Mussaurus
Długość: ok. 3 m ?
Wysokość: ok. 1,8 m ?
Masa: ok. 120 kg ?
Czas: późny trias (noryk; 216,5-203,6 Ma)
Miejsce: Argentyna (Santa Cruz); formacja El Tranquilo
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Massospondylidae
Mussaurus
Materiał kopalny zawiera następują ce szkielety:
1. Holotyp PVL 4068: większość odnalezionego szkieletu.
2. Okaz PVL 4208: większa część czaszki (wraz z żuchwą ), kręg szyjny, fragment łopatki, niekompletne kości kończyn tylnych i przednich oraz fragmentaryczne kości miedniczne.
3. Okaz PVL 4209: fragmenty czaszki (w tym żuchwa), kręg oraz kości szkieletu pozaczaszkowego.
4. Okaz PVL 4210: fragmenty czaszki (w tym żuchwa) kręgi szyjne oraz lędźwiowe, fragment łopatki oraz kości kończyn przednich i tylnych.
5. Okaz PVL 4211: odnalezione szczątki obejmują czaszkę, niekompletną żuchwę oraz kości szkieletu pozaczaszkowego.
6. Okaz PVL 4212: prawie kompletny szkielet (m.in. bez czaszki).
7. Okaz PVL 4213: kości szkieletu pozaczaszkowego.
8. Okaz PVL 4214: kość o średniej średnicy 52,5 mm (od 45 do 60 mm).
9. Okaz PVL 4215: kość o średniej średnicy 18 mm (od 16 do 20 mm).
Diagnoza:
Bonaparte i Vince (1979) tak zdiagnozowali "mysiego jaszczura": krótka, wysoka czaszka z wydłużonymi kośćmi ciemieniowymi i czołowymi, bardzo krótki pysk, krótki i wysoki otwór przedoczodołowy mocno zbliżony do oczodołów, długie, mocno zaokrą glone zęby, żuchwa z cienkim symphisis, krótkie i wysokie kręgi szyjne jak u "tekodonta" lagozucha, kręgi ogonowe, miednica i kończyny tylnej o budowie typowej dla "prozauropodów". Co ciekawe zaobserwowali u niego kilka "tekodontowych", prymitywnych cech na podstawie których uznali zauropody i "prozauropody" za ich potomków oraz stwierdzili, że jego czaszka jest podobna do kamarazaurowej. Utworzyli dla niego nieużywaną obecnie rodzinę Mussasauridae (jest on monotypowa, więc nie uwzględnia się jej w klasyfikacji). Galton (1990) przypisać do muszaura kilka odkrytych w tej samej okolicy ok. 3 m "prozauropodzich" szkieletów, które począ tkowo zostały oznaczone przez Casamiquela jako Plateosaurus sp. Zaliczył go także do Plateosauridae.
Budowa czaszki sugeruje, iż dinozaura tego można zaklasyfikować jako bazalnego zauropodomorfa (obok np. Thecodontosaurus) lub też jako prymitywnego euzauropoda. Obecnie zalicza się go do Massospondylidae. Wspomniane wcześniej osobiste cechy Mussaurus to przedłużenie bocznego okna skroniowego wewnętrznie do oczodołu, gałęzie przednia i grzbietowa kości kwadratojarzmowej prostopadłe względem siebie, grzbietowo-wewnętrzna ekspansja kości zębowej przy symfyzie żuchwowej [powierzchnia kontaktu połówek żuchwy], lekko pĹoĹźÄ ce zęby z szerokim piłkowaniem ograniczonym do ich wierzchołkowego regionu (nie obecnym na samych zębach).
Informacje ogólne:
Jest to bardzo zagadkowy dinozaur. W 1979 r. w Argentynie w prowincji Santa Cruz odkryto gniazdo z gromadką małych, ledwie wyklutych muszaurów o długości ok. 30 cm. Niedaleko leżały dwa 2,5 cm jaja. Odnalezione szczątki należały do bardzo młodych osobników, co dodatkowo utrudniało sklasyfikowanie tego dinozaura. Mimo to stworzono dla niego nowy rodzaj Mussaurus, jednak niektórzy naukowcy twierdzili, że to młode innych zauropodomorfów (np. Coloradisaurus). Później, gdy odnaleziono inny szkielet muszaura - o wiele większy i bardziej wykształcony, można było już dokładnie go przebadać i mieć pewność co do ważności rodzaju Mussaurus. Dinozaur ten mógł być czworonożnym roślinożercą , zapewne bardzo spokojnym. Szacuje się, że dorosłe osobniki osią gały ok. 3 m długości. Szczątki jego młodych są jak dotąd najmniejszymi znalezionymi szkieletami dinozaurów - jest to jedyny okaz "prozauropoda", który mieści się cały w dłoni człowieka.
Etymologia:
Nazwa rodzajowa Mussaurus oznacza "mysi jaszczur". Epitet gatunkowy patagonicus odnosi się do rejonu Patagonii, gdzie został odkryty ten dinozaur.
Spis gatunków:
Mussaurus Bonaparte i Vince, 1979 ?= Coloradisaurus (Bonaparte, 1978) Lambert, 1983
Mussaurus patagonicus Bonaparte i Vince, 1979 ?= Coloradisaurus brevis (Bonaparte, 1978) Lambert, 1983
szczą tki młodego osobnika
tak przypuszczalnie mógłby wyglą dać dorosły osobnik.