[Poprawa opisu] Aragosaurus

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

[Poprawa opisu] Aragosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »


Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Poprawa opisu] Aragosaurus

Post autor: szerman »

Fajny opis. Zastanawiam się tylko nad jednym:
Kamil Kamiński pisze:Wydaje się nie do końca pewne, skąd pochodzą szczątki aragozaura. Wg Canudo i in. (2012) były to dolne osady formacji El Castellar, datowane na walanżyn lub hoteryw. Z kolei Santos i in. (2018) uznali, że była to formacja Villar del Arzobiso. Tym samym Aragosaurus byłby geologicznie starszy i pochodziłby z wczesnego berriasu.
Często mamy skłonność do czytania samych nagłówków, a w tabelce mamy berrias, co prawda ze znakiem zapytania i odniesieniem do tekstu, ale jednak sam berrias. W takich sytuacjach jestem za opisaniem obu opcji: walanżyn/hoteryw lub berrias.* Chyba, że opracowanie z 2018 jest o wiele lepiej uargumentowane niż w 2012, ale z opisu nic takiego nie wynika.

*wtedy jednak powstaje pytanie jak zobrazować to na linii czasu? Nie chcielibyśmy sytuacji, aby ktoś pomyślał, że chodzi o jedno i drugie, lecz o jedno lub drugie. Żeby nie było - taka wątpliwość dotyczy zapewne sporej liczby opisów dinków, których datowanie jest niepewne.
"Mastodon sapiens"

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Poprawa opisu] Aragosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

Niestety co do opracowania z 2018 miałem tylko abstrakt, więc ciężko ocenić argumentację.
Zrobiłem tak:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ldid=24473

ODPOWIEDZ