NAJWIĘKSZE Z NAJWIĘKSZYCH
Wiele osób chyba zgodzi się ze mną , że w dinozaurach, jedną z najbardziej ich interesują cych cech, jest ich wielkość. To właśnie wprawia przeciętnego człowieka w podziw, bo słyszą c słowo dinozaur, pierwsze co mu przychodzi do głowy, to, że były to ogromne wymarłe zwierzęta. Przez całe wieki, ludzie nie mieli pojęcia, że kiedyś na ziemi panowały monstrualne gady. Przez setki lat odnajdywano kości, które brano za kości smoków. Dopiero na początku XIX wieku, zaczęto się zastanawiać nad faktycznym pochodzeniem nieznanych kości.
Pierwszego duĹźego dinozaura opisano w 1841 roku, nadano mu nazwÄ Cetiosaurus, co oznaczaĹo "jaszczura wielorybiego", gad mĂłgĹ osiÄ gaÄ do 18-metrĂłw dĹugoĹci i waĹźyÄ kilkanaĹcie ton. Wtedy nikt jeszcze nie przypuszczaĹ, Ĺźe to dwukrotnie wiÄksze od sĹonia zwierzÄ w rzeczywistoĹci byĹo zaledwie Ĺredniej wielkoĹci rodzajem w ogromnej grupie dinozaurĂłw, jakÄ byĹy zauropody. JuĹź nieco później w latach 1877-1878, opisano dwa znacznie wiÄksze dinozaury. ByĹy to Apatosaurus i Diplodocus.
Pierwszy mierzyĹ nawet 26 m dĹugoĹci, ale waĹźyĹ aĹź 30 ton, wiÄc byĹ ogromny. Drugi rodzaj diplodok byĹ lĹźejszy, ale dĹuĹźszy, niektĂłre osobniki dorastaĹy do 30 m dĹugoĹci i waĹźyĹy przy tym 20 ton, lub wiÄcej. Jednak w latach 90 XX wieku, odkryto szczÄ tki ogromnego osobnika diplodoka, ktĂłrego poczÄ tkowo nazwano Seismosaurus czyli "jaszczur wstrzÄ sajÄ cy ziemiÄ " jednak w 2006 roku, zaklasyfikowano go jako gatunek diplodoka. Zaraz po odkryciu przpisano mu ogromne rozmiary 39-54 m i wagÄ nawet 113 ton, jednak z powodu pomyĹki okazaĹo siÄ, Ĺźe Ăłw wyroĹniÄty osobnik miaĹ dĹugoĹÄ okoĹo 35 metrĂłw i waĹźyĹ ponad 30 ton.

Diplodocus
WrĂłÄmy jednak do XIX wieku, wtedy to odnajdywano koĹci duĹźych 25-30 metrowych zauropodĂłw, ktĂłre robiĹy ogromne wraĹźenie na paleontologach.
W 1903 roku opisano kolejnego gigantycznego zauropoda, okazaĹo siÄ, Ĺźe mierzyĹ on okoĹo 26 m dĹugoĹci, ale byĹ zupeĹnie innej budowy niĹź poprzednio odkrywane zauropody. Jego szyja byĹa skierowana pod kÄ tem okoĹo 45 stopni w gĂłrÄ, a przednie koĹczyny byĹy dĹuĹźsze od tylnych w przeciwieĹstwie do innych zauropodĂłw. Gada nazwano Brachiosaurus, krÄpa i masywna budowa ciaĹa sprawiaĹa, Ĺźe mĂłgĹ waĹźyÄ aĹź 40 ton, byĹ wiÄc najciÄĹźszym s poĹrĂłd znanych wĂłwczas zauropodĂłw, a zarazem i najwyĹźszym siÄgaĹ bowiem 14 metrĂłw. W Tendagurze w Tanzanii odnaleziono wspaniale zachowany szkielet, ktĂłry do dziĹ stoi w muzeum im. Aleksandara Humbolta w Berlinie. Dinozaur ten przez kolejne lata byĹ uwaĹźany za najwiÄksze zwierzÄ lÄ dowe wszech czasĂłw. Dopiero pod koniec XX wieku okazaĹo siÄ, Ĺźe zauropody osiÄ gaĹy jeszcze o wiele okazalsze rozmiary, a brachiozaur byĹ tylko chucherkiem w porĂłwnaniu z najwiÄkszymi zwierzÄtami ery mezozoicznej. W 1985 roku opisano gigantycznego zauropoda, krewnego brachiozaura, ktĂłremu przypisywano dĹugoĹÄ ponad 30 m a masÄ róşnie w przedziale od 60 do nawet 130 ton. Jednak jakieĹ 20 lat później okazaĹo siÄ, Ĺźe dinozaur ktĂłrego nazwano Ultrasauros jest tylko chimerÄ koĹci brachiozaura i innego wielkiego zauropoda o ktĂłrym jest niĹźej napisane.
Jednym z pierwszych odnalezionych nie dawno olbrzymĂłw byĹ Supersaurus gad ten byĹ bliskim krewnym diplodoka i apatozaura, ale wiÄkszym, odnaleziono jego ogromne Ĺopatki o dĹugoĹci 2,45 m, na podstawie ktĂłrych szacuje siÄ, Ĺźe ten gigant mĂłgĹ mieÄ dĹugoĹÄ 33-35 m i waĹźyÄ okoĹo 35-40 ton. WiÄc, mimo iĹź naleĹźaĹ do rodziny lekkich zauropodĂłw, jakÄ byĹy diplodoki, to pokaĹşna dĹugoĹÄ sprawiaĹa, Ĺźe byĹ rĂłwnie ciÄĹźki co znacznie krĂłtszy brachiozaur. Kolejnym wielkim dinozaurem byĹ Argyrosaurus, jego szczÄ tki opisano juĹź w 1893 roku, ale dopiero niedawno oszacowano jego wymiary, okazuje siÄ, Ĺźe mĂłgĹ mierzyÄ okoĹo 28 m dĹugoĹci ale waĹźyĹ nawet 45 ton, dlatego poniewaĹź naleĹźaĹ do kredowej grupy zauropodĂłw, jakÄ byĹy tytanozaury, o niezwykle krÄpej ale masywnej budowie ciaĹa. To do tej rodziny naleĹźaĹy najciÄĹźsze znane dinozaury.
O ktĂłrych bÄdzie wiÄcej trochÄ później.
Na kontynencie europejskim zostaĹ opisany w 2006 roku, bardzo duĹźy zauropod zaliczany do nowej rodziny. Nadano mu nazwÄ Turiasaurus zwierzÄ mogĹo dorastaÄ do okoĹo 30 metrĂłw dĹugoĹci i waĹźyÄ do 48 ton. Jest to jak dotÄ d najwiÄkszy dinozaur odnaleziony i opisany na starym kontynencie. SzeĹÄ lat przed opisaniem turiazaura w stanach zjednoczonych w Oklahomie opisano krewnego brachiozaura, ktĂłry byĹ jeszcze wiÄkszy od sĹynnego juĹź na caĹy Ĺwiat gigant. Nowego zauropoda nazwano Sauroposeidon, juĹź sama nawa wskazuje, Ĺźe zauropod ten musiaĹ byÄ olbrzymem i tak w rzeczywistoĹci byĹo. Zauroposejdon byĹ dĹuĹźszy i ciÄĹźszy od brachiozaura osiÄ gaĹ nawet 28 metrĂłw dĹugoĹci i waĹźyĹ przy tym okoĹo 50 ton. ByĹ rĂłwnieĹź wyĹźszy od swojego krewniaka, szacuje siÄ, Ĺźe mĂłgĹ siÄgaÄ gĹowÄ na wysokoĹÄ 18 metrĂłw. co czyni go najwyĹźszym jak dotÄ d opisanym zwierzÄciem, jakie ĹźyĹo na ziemi. Gigantyczny wzrost, sĹuĹźyĹ mu zapewne do objadania roĹlinnoĹci z koron drzew, jak nawet i ten rodzaj nie byĹ najwiÄkszym s poĹrĂłd dinozaurĂłw. Inne tytanozaury, podobnie jak wspomniany juĹź argyrozaur teĹź byĹy masywne i ciÄĹźkie.

Sauroposeidon
W 2001 roku na kontynencie AfrykaĹskim opisano giganta, ktĂłrego koĹÄ ramieniowa miaĹa 1,69 metra wysokoĹci , natomiast caĹe zwierzÄ mierzyĹo 32 metry dĹugoĹci i mogĹo waĹźyÄ tyle co 10 dorosĹych sĹoni czyli nawet 60 ton. Dinozaura nazwano Paralititan, byĹ on krewnym 4 jeszcze wiÄkszych zauropodĂłw opisanych w Argentynie. Jeden z nich nie ma jeszcze formalnej nazwy, opisano go bowiem jako ogromny gatunek antarktozaura, ktĂłry przeciÄtnie osiÄ gaĹ 18 metrĂłw dĹugoĹci, jednak gatunek nazwany Antarctosaurus giganteus byĹ znacznie wiÄkszy, szacuje siÄ, Ĺźe mĂłgĹ mieÄ 33 metry dĹugoĹci i waĹźyÄ nawet 68 ton. Czyli wiÄcej niĹź 10 wyroĹniÄtych sĹoni afrykaĹskich zebranych na jednym miejscu. W 2005 roku w Argentynie odnaleziono innego giganta, jednak dopiero w 2007 roku, otrzymaĹ on naukowÄ nazwÄ, ktĂłra brzmi Futalognkosaurus zauropod ten mierzyĹ prawdopodobnie jakieĹ 32 metry dĹugoĹci i mĂłgĹ waĹźyÄ nawet 55 ton!!! Jednak wielkie rozmiary z pewnoĹciÄ byĹy mu potrzebne, bo za Ĺźycia musiaĹ siÄ zmagaÄ z ogromnymi dinozaurami miÄsoĹźernymi.

Futalognkosaurus
Jednym z ostatnich i najpotÄĹźniejszych dinozaurĂłw jakie pojawiĹy siÄ na ziemi byĹ Puertasaurus. Odnaleziono ogromny krÄ g tego zauropoda o szerokoĹci 1,68 metra. Na podstawie tej koĹci oraz innych szacuje siÄ, Ĺźe zwierzÄ mierzyĹo okoĹo 35 metrĂłw dĹugoĹci lub nawet wiÄcej. WaĹźyĹo natomiast 80 ton. DorosĹy osobnik byĹ zapewne niepokonany w walce z drapieĹźcami. Nieco wczeĹniej bo w 1993 roku w Argentynie odnaleziono innego wielkiego zauropoda, ktĂłremu prawdopodobnie puertazaur odebraĹ tytuĹ najwiÄkszego zwierzÄcia lÄ dowego wszech czasĂłw. Nadano mu nazwÄ Argentinosaurus, chociaĹź odnaleziono nie wiele jego ogromnych koĹci, to dokonano rekonstrukcji, tego dinozaura, ktĂłra stoi w muzeum w Atlancie. Dinozaur ten mogĹ mieÄ dĹugoĹÄ 35 m i waĹźyÄ ponad 70 ton.

Puertasaurus najwiÄkszy dinozaur 35 m/80 ton

Argentinosaurus Jeden z najpotÄĹźniejszych dinozaurĂłw 35 metrĂłw i 70-75 ton!!!
Jednak czy rzeczywiĹcie na ziemi nie byĹo juĹź wiÄkszych zauropodĂłw? W 1987 roku w Indiach znaleziono 2 ogromne koĹci (niektĂłrzy uwaĹźajÄ je za kawaĹek skamieniaĹego drzewa a nie za koĹci dinozaura), ktĂłrych wĹaĹcicielowi przypisuje siÄ wielkie rozmiary. PoczÄ tkowo koĹci opisano jako naleĹźÄ ce do ogromnego teropoda o dĹugoĹci 20 m, jednak później uznano je za naleĹźÄ ce do tytanozaura. Na ich podstawie oszacowano z proporcji rozmiary koĹci ramieniowej tajemniczego dinozaura ktĂłrego nazwano Bruhathkayosaurus, koĹÄ ta miaĹa mieÄ 2,34 m wysokoĹci, dla porĂłwnania u argentynozaura "tylko" 1,81 m. Obliczono, Ĺźe Indyjski zauropod mĂłgĹ mierzyÄ nawet ponad 40 metrĂłw dĹugoĹci przez co musiaĹby byÄ teĹź bardzo ciÄĹźki, podaje siÄ, Ĺźe jego masa mogĹa wynosiÄ okoĹo 90 ton, lub wiÄcej. Jednak na razie jest to bardzo wÄ tpliwy rodzaj dinozaura.

Bruhathkayosaurus
Jeszcze inny gigant zostaĹ opisany juĹź dawno temu bo w 1878 roku, wtedy to E. D. Cope odnalazĹ ogromny mierzÄ cy 2,2 metra wysokoĹci krÄ g zauropoda. Jednak okaz zaginÄ Ĺ w tajemniczych okolicznoĹciach. Przez co niektĂłrzy twierdzÄ , Ĺźe Ăłw krÄ g byĹ tylko wytworem wyobraĹşni Cope, ktĂłry rywalizowaĹ w opisywaniu nowych gatunkĂłw dinozaurĂłw z O. Ch. Marshem. Cope nazwaĹ dinozaura Amphicoelias fragillimus, przez ponad 100 lat nikt nie zastanawiaĹ siÄ nad tym jak duĹźy mĂłgĹ byÄ wĹaĹciciel krÄgu. Dopiero w latach 90 XX wieku zaczÄto szacowaÄ wymiary tego gigantycznego zauropoda. W 2006 roku Ken Carpenter obliczyĹ, Ĺźe zwierzÄ mogĹo mierzyÄ nawet 58 metrĂłw dĹugoĹci, byĹby to wiÄc absolutny rekord jeĹli chodzi o dinozaury. Nie wiadomo ile Ăłw gigant mĂłgĹ waĹźyÄ, trzeba jednak pamiÄtaÄ, Ĺźe zalicza siÄ go do rodziny lekko zbudowanych diplodokĂłw. MoĹźna wiÄc stwierdziÄ, Ĺźe przy 58 metrach dĹugoĹci, mĂłgĹ waĹźyÄ ponad 100 ton. Jednak ostatnio zaniĹźa siÄ te liczby do jakiĹ 45 m dĹugoĹci i okoĹo 80 ton. ChoÄ niektĂłrzy sugerujÄ , Ĺźe znacznie wiÄcej. Tak czy owak nie da siÄ tego jednoznacznie obliczyÄ. Zauropody byĹ gigantyczne nawet jak na dinozaury rosĹy prawdopodobnie przez caĹe Ĺźycie, dlatego tak trudno sprawdziÄ jak w rzeczywistoĹci mogĹy byÄ duĹźe.

Amphicoelias
W 2007 roku opisano gatunek Huanghetitan ruyangensis, odnaleziono jego ogromne Ĺźebro o dĹugoĹci aĹź 2,93 metra, na podstawie tej koĹci przypisuje mu siÄ ogromne rozmiary, ale nie ma jeszcze Ĺźadnych dokĹadniejszych oszacowaĹ. Natomiast w roku 2008 odnaleziono zaurpoda Daxiatitan , ktĂłry prawdopodobnie teĹź byĹ jednym z najwiÄkszych tytanozaurĂłw i mierzyĹ ponad 30 m dĹugoĹci. W 2009 jeszcze wiÄkszy Ruyangosaurus zbliĹźony prawdopodobnie rozmiarami do argentynozaura czy puertazaura.
OprĂłcz koĹci sÄ jeszcze inne dowody na istnienie ogromnych dinozaurĂłw. SÄ nimi na przykĹad Ĺlady stĂłp. W Australii znaleziono wĹaĹnie takie odciski na, podstawie ktĂłrych oblicza siÄ, Ĺźe zwierzÄ, ktĂłre je pozostawiĹo miaĹo by 40-50 metrĂłw dĹugoĹci!!! Niestety nie odnaleziono pozostaĹoĹci po tak wielkim zauropodzie w Australii. PisaĹem juĹź o tym, Ĺźe Argentyna sĹynie z ogromnych dinozaurĂłw, a niedawno w 1999 roku, odnaleziono tam szczÄ tki zauropoda prawdopodobnie krewnego diplodoka. KtĂłry mierzyĹ aĹź 48-51 metrĂłw dĹugoĹci, ale na opis trzeba jak na razie jeszcze poczekaÄ. Inny wielki zauropod zwany narazie "English Poseidon" zostaĹ znaleziony na wyspie Wight naleĹźÄ cej do Wielkiej Brytanni szacuje siÄ, Ĺźe mĂłgĹ dorastaÄ do 24 m dĹugoĹci i waĹźyÄ prawie 40 ton, bo byĹ blisko spokrewniony z brachiozaurem. Kolejny wielki brachiozauryd znany jest z portugalii nazwano go Lusotitan jednak wielu paleontologĂłw twierdzi, Ĺźe jest to tylko nowy gatunek brachiozaura, w kaĹźdym razie szacuje siÄ, Ĺźe zwierze mogĹo mieÄ jakieĹ 22 m dĹugoĹci no i waĹźyÄ jakieĹ 30 ton. Inny wielki brachiozauryd to Ischyrosaurus gad osiÄ gajÄ cy prawdopodobnie 25 m dĹugoĹci mĂłgĹ byÄ bardzo zbliĹźonych rozmiarĂłw co brachiozaur. W Anglii opisano jescze 2 wielkie zauropody jeden z najsĹynniejszych dinozaurĂłw to Pelorosaurus opiany kiedyĹ jako Gigantosaurus byĹ jednym z pierwszych poznanych olbrzymich zauropodĂłw, osiÄ gaĹ do 24 m dĹugoĹci, innym znacznie mniej znanym olbrzymem byĹ nazwany nieformalnie "Cetiosaurus humerocristatus" prawdopodobnie mĂłgĹ mierzyÄ okoĹo 25 m, ale czÄsto podaje siÄ, Ĺźe jest to synonim pelorozaura.
JeĹli chodzi o kontynent azjatycki to coraz czÄĹciej mamy tam doczynienia z wielkim zauropodami oprĂłcz mamenchizaura, bruhatkajozaura naleĹźy tu wspomnieÄ o prawdopodobnie jednym z najwiÄkszych azjatyckich zauropodĂłw, nosi on nazwÄ Chuanjiesaurus ten wielki jaszczur mĂłgĹ prawdopodobnie mierzyc nawet 27 m dĹugoĹci a masa pewnie wynosiĹa okoĹo 30 ton. Jednak z azji znany jest jescze inny wielki zauropod mianowicie Fukuisaurus, narazie jest to gad sĹabo poznany ale szacuje siÄ go na 25 m dĹugoĹci . Natomiast najwiÄkszy obok bruhatkajozaura azjatycki zauropod to zdaje siÄ Hudiesaurus osiÄ gaĹ on dĹugoĹÄ aĹź 30 m chociaĹź czasami dĹugoĹÄ holotypu podaje siÄ nawet na 34 metry, gad ten warzyĹ prawdopodobnie aĹź 40 ton. JeĹli chodzi o azjatyckie tytanozaury to niewypada nie wspomnieÄ o rodzaju Phuwiangosaurus sporym zauropodzie mierzÄ cym do 25 m dĹugoĹci i warzÄ cym prawdopodobnie okoĹo 30 lub wiÄcej ton.
JeĹli chodzi o lekko zbudowane ale dĹugie zauropody moĹźna wyróşniÄ jeszcze Nuoersaurus (czÄsto nazwa jest pisana bĹednie np. Nurosaurus lub Nuoerosaurus) osiÄ gaĹ on 26 m, Zapalasaurus prawdopodobnie 25 m i Losillasaurus prawdopodobnie do 27 m ale te dĹugoĹci nie sÄ pewne. Wielkie rozmiary bo dĹugoĹÄ ponoÄ 24 m moĹźe mieÄ takĹźe Mongolosaurus. Inny dinozaur to Dinheirosaurus prawdopodobnie 25 m.
Ciekawie ma siÄ sprawa z ArgentyĹskimi tytanozaurami bo obok potÄĹźnych gigantĂłw opisywanych wczeĹniej ĹźyĹ tam jeszcze osiÄ gajÄ cy prawdopodobnie 23 m dĹugoĹci tytanozaur o nazwie Chubutisaurus, innÄ zagadkÄ stanowi rodzaj Andesaurus nowe ĹşrĂłdĹa podajÄ rozmiary jakieĹ 15-18 m dĹugoĹci ale w starszych moĹźna byĹo znaleĹşÄ zapis 40 m? i 80 ton? jest to dosyÄ ciekawy fakt. Znane sÄ jescze 2 bardzo duĹźe argentyĹskie tytanozaury osiÄ gajÄ cy jakieĹ 22-25 m (sÄ rĂłzne dane) Pellegrinisaurus i duĹźy spokrewniony z futalognkozaurem Mendozasaurus ktĂłrego dĹugoĹÄ szacuje siÄ nawet na 22 m a masÄ na 20-30 ton.
W Afryce teĹź nie brakuje wielkich zauropodĂłw sÄ to gĹownie Janenschia, prawdopodobnie bÄdÄ ca masywnie zbudowanym prymitywnym tytanozaurem osiÄ gajÄ ca do 24 m dĹugoĹci, oraz Tendaguria ktĂłra jest jednak synonimizowana z janenszjÄ i Tornieria, zauropod uwaĹźany za afrykaĹski gatunek barozaura osiÄ gajÄ cy prawdopodobnie 26 m dĹugoĹci.
Obecnie znanych jest dobrze conajmniej kilka innych duĹźych zauropodĂłw osiÄ gajÄ cych 25 i nawet wiÄcej metrĂłw. MoĹźna by tu wspomnieÄ o rodzajach Barosaurus osiÄ gaĹ on dĹugoĹÄ do 27 m i waĹźyĹ do 20 ton, mimo iĹź jego nazwa oznacza ciÄĹźkiego jaszczura to byĹ dosyÄ lekki jeĹliby sporzeÄ na jego dĹugoĹÄ i Mamenchisaurus gad ten charakteryzowaĹ siÄ niezwykle dĹugÄ szyjÄ mogĹa ona mieÄ prawdopodobnie nawet 14 m dĹugoĹci caĹe zwierze mierzyĹo nawet 25 m. Te dwa rodzaje sÄ znacznie lepiej poznane niĹź wiÄkszoĹÄ opisywanych powyĹźej zauropodĂłw.
Wydaje siÄ, Ĺźe na razie na tytuĹ najwiÄkszego dinozaura zasĹuguje puertazaur, ktĂłry mĂłgĹ waĹźyÄ nawet 80 ton!!! Ale moĹźe w przyszĹoĹci poznamy jeszcze wiÄksze zauropody.
Nowsza lista z danymi
? Amphicoelias 45 m? (58 m???), 80 ton? (100-120 ton???)
? Bruhathkayosaurus 40 m?, 90 ton?
Puertasaurus 35 m, 80 ton
Argentinosaurus 35 m, 70-75 ton
Ruyangosaurus ???, ??? (ogromny)**
Huanghetitan ???, ??? (prawdopodobnie ogromny)*
? "Antarctosaurus giganteus" 33 m, 68 ton
Paralititan 32 m, 50-60 ton
Futalognkosaurus 32 m, 55 ton
Daxiatitan 30 m??? 50-55 ton???
Sauroposeidon 28 m, 50 ton i [16-18 m wzrostu]
Supersaurus 33-35 m, 35-40 ton
Turiasaurus 30 m, 40-48 ton
Hudiesaurus 30 m, 40 ton?
Argyrosaurus 28 m, 45 ton
Brachiosaurus 26 m, 30-40 ton
Giraffatitan 22-23 m, 25 m? 30 ton,
Chuanjiesaurus 25-27 m, 30 ton
Mendozasaurus 22 m?, 20-30 ton?
Apatosaurus 26 m, 30 ton
Diplodocus 35 m, 10-32 ton
Pelorosaurus 24 m, 35 ton
Lusotitan 22 m?, 30 ton?
Fusuisaurus 25 m?, 35 ton?
Ischyrosaurus 25 m?, 35 ton?
Janenschia 24 m, 30 ton?
Phuwiangosaurus 25 m, 30 ton?
"Cetiosaurus humerocristatus" 25 m? 35 ton?
Pellegrinisaurus 22-25 m? 30 ton?
Zapalasaurus 25 m? 15 ton?
Losillasaurus 27 m? 15-20 ton?
Mongolosaurus 24 m?, 15 ton?
Nuoersaurus 26 m?, 20-25 ton?
? Tornieria 26 m?, 20 ton?
Chubutisaurus 23 m, 30 ton
Barosaurus 27 m, 20 ton
Mamenchisaurus 25 m, 20 ton
Dinheirosaurus 25 m?, 10-12 ton?
"English Poseidon" 24 m?, 35 ton?
* Prawdopodobnie zauropod ten osiÄ gaĹ podobne rozmiary co argentynozaur i puertazaur.
** PonoÄ jeszcze wiÄkszy od huanghetitana prawdopodobie zbliĹźony
rozmiarami do argentynozaura i puertazaura.
SÄ jeszcze inne nie nazwane giganty.