Wielkość:
- długość: 9 m
- wysokość: 3 m
- waga: 2 t
Występowanie:
- czas: około 200-183 Ma - wczesna jura
- miejsce: środkowe Indie - Azja
Materiał kopalny: niekompletny szkielet pozaczaszkowy
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Kotasaurus to nazwa nadana rodzajowi dinozaura żyjącego we wczesnej jurze około 200-183 milionów lat temu na terenach obecnych Indii. Skamieniałości tego gada zostały znalezione w 1988 roku w osadach formacji Kota, nieopodal sławnego miejsca zwanego Yemanapalli w stanie Andhra Pradesh.
Jest to jeden z najwcześniejszych znany obecnie zauropodów, posiadający bardzo duże podobieństwa do prozauropodów (Prosauropoda), między innymi podobny kształt kości biodrowych. Jednak niektóre cechy różniły go od prozauropodów, na przykład wydłużone kości miednicy. Żaden inny, znany aktualnie dinozaur nie został znaleziony z tymi przejściowymi cechami. Obecnie uważa się, że Kotasaurus mógł mierzyć 9 metrów długości, 3 metry wysokości i ważyć około 2 tony. Zwierzę to posiadało duże zwaliste cielsko, długi ogon oraz stosunkowo długą szyję. Typowy gatunek, K. yamanpalliensis, został opisany przez Yadagiri'a w 1988 na podstawie skamieniałości składających się z szkieletu pozaczaszkowego. Kotasaurus jak wszystkie zauropody, również był roślinożerny. Żywił się panującymi w tamtych czasach roślinami takimi jak paprocie i sagowce.
Nazwa rodzajowa, Kotasaurus oznaczająca "jaszczur Kota", pochodzi od miejsca znalezienia szczątków tego gada - formacji Kota. Epitet gatunkowy, yamanpalliensis pochodzi zaś od wsi Yemanapalli. Obecnie zrekonstruowany przez Geological Survey of India - GSI (indyjska organizacja rządowa założona w 1851 roku, dla prowadzenia geologicznych przeglądów i badań) szkielet kotazaura jest wystawiony w Naukowym Muzeum Birla w Hyderabadzie.
Gatunki:
Kotasaurus Yadagiri, 1988
Kotasaurus yamanpalliensis Yadagiri, 1988/ Yadagiri, 2001
