Wątpienie w teorie.

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Tyranosaurus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 49
Rejestracja: 4 maja 2013, o 12:40
Imię i nazwisko: Oskar Kotowicz
Lokalizacja: Jarchlino

Wątpienie w teorie.

Post autor: Tyranosaurus »

tpię aby Atlasaurus nie mógł dosięgnąć do rzeki głową aby się napić.
Moi koledzy w klasie powiedzieli, że ludzie żyli z dinozaurami. Ale dinozaury były kiedyś uważane za zwierzęta z czasów ludzi. Napiszcie mi w co Wy wątpicie. :)
Ostatnio zmieniony 11 października 2013, o 16:53 przez Tyranosaurus, łącznie zmieniany 2 razy.
Dinozaury.com jest super; Ja

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Wątpienie w teorie.

Post autor: szerman »

Tyranosaurus pisze:tpię aby Atlasaurus nie mógł dosięgnąć do rzeki głową aby się napić.
Każdy zauropod musiał jakoś sięgnąć głową do wodopoju, żeby się napić ;)
Tyranosaurus pisze:Moi koledzy w klasie powiedzieli, że ludzie żyli z dinozaurami.
Co ciekawe, poniekąd mają rację - pewnie mieli na myśli "wielkie i straszne" jaszczury, jakimi na co dzień sobie wyobrażamy dinozaury, a takie żyły na kilkadziesiąt milionów lat przed pierwszymi ludźmi... Z drugiej strony - ptaki - to te dinozaury, które przeżyły do naszych czasów i mają się dobrze. Jak na ironię, dinozaury żyją obok ludzi.
Tyranosaurus pisze:Ale dinozaury były kiedyś uważane za zwierzęta z czasów ludzi. Kiedyś, w sensie że w czasach, gdy nie_było komputerów :D
Nie bardzo rozumiem?
Tyranosaurus pisze:Napiszcie mi w co Wy wątpicie. :)
To temat rzeka ;)
"Mastodon sapiens"

Tyranosaurus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 49
Rejestracja: 4 maja 2013, o 12:40
Imię i nazwisko: Oskar Kotowicz
Lokalizacja: Jarchlino

Re: Wątpienie w teorie.

Post autor: Tyranosaurus »

Co ciekawe, poniekąd mają rację - pewnie mieli na myśli "wielkie i straszne" jaszczury, jakimi na co dzień sobie wyobrażamy dinozaury, a takie żyły na kilkadziesiąt milionów lat przed pierwszymi ludźmi... Z drugiej strony - ptaki - to te dinozaury, które przeżyły do naszych czasów i mają się dobrze. Jak na ironię, dinozaury żyją obok ludzi.

Mieli na myśli T-REXa, triceratopsa, i inne dinozaury które wygineły, a nie ptaki!
Dinozaury.com jest super; Ja

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Wątpienie w teorie.

Post autor: szerman »

Tyranosaurus pisze:Co ciekawe, poniekąd mają rację - pewnie mieli na myśli "wielkie i straszne" jaszczury, jakimi na co dzień sobie wyobrażamy dinozaury, a takie żyły na kilkadziesiąt milionów lat przed pierwszymi ludźmi... Z drugiej strony - ptaki - to te dinozaury, które przeżyły do naszych czasów i mają się dobrze. Jak na ironię, dinozaury żyją obok ludzi.
Uściślając nie wszyscy naukowcy twierdzą, że ptaki = dinozaury, albo że choć od nich pochodzą. Nawet na forum jesteśmy podzieleni:
viewtopic.php?f=69&t=3764
Możesz zagłosować na którąś z proponowanych opcji i skomentować/uzasadnić swój wybór :)
Istnieje jeszcze co najmniej 1 podobny temat, ale stary i zapomniany:
viewtopic.php?f=4&t=382
Tyranosaurus pisze:Mieli na myśli T-REXa, triceratopsa, i inne dinozaury które wygineły, a nie ptaki!
Pewnie tak :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: Wątpienie w teorie.

Post autor: skrecu »

szerman pisze: Istnieje jeszcze co najmniej 1 podobny temat, ale stary i zapomniany:
viewtopic.php?f=4&t=382
niestety najważniejszy link w tym wątku nie działa....
a szkoda bo na students.washington.edu miały kiedyś (tak 10 lat temu) ciekawe rzeczy i nie tylko paleo :)

[link uaktualniony, chodzi o Theropod Database: http://archosaur.us/theropoddatabase
MZ]
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wątpienie w teorie.

Post autor: Tomasz Singer »

Co do teorii dotyczącej atlazaura, to ja jestem jej autorem. Ten dinozaur w normalnych warunkach przy wyprostowanych nogach nie dosięgnął by głową podłoża z powodu stosunkowo krótkiej szyi. Mógł np. wejść trochę głębiej do zbiornika, gdzie bez problemu lustra wody by dotknął.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Wątpienie w teorie.

Post autor: szerman »

Tomasz Singer pisze:Co do teorii dotyczącej atlazaura, to ja jestem jej autorem. Ten dinozaur w normalnych warunkach przy wyprostowanych nogach nie dosięgnął by głową podłoża z powodu stosunkowo krótkiej szyi. Mógł np. wejść trochę głębiej do zbiornika, gdzie bez problemu lustra wody by dotknął.
Faktycznie, atlazaur to zauropodzie dziwadło:
Długość kości ramiennej: 1,95 m
Długość szyi: 3,86 m

Ale nie wiem, czy w/w dane są prawidłowe, bo z opisu który wymaga weryfikacji (albo wręcz napisania od nowa):
viewtopic.php?f=7&t=412

Może gdyby ugiął przednie kończyny w łokciach to by od biedy sięgnął? Sama szyja miała być dość giętka:
http://www.app.pan.pl/archive/published ... 54-213.pdf

PS Kolejny artykuł o szyjach, nie tylko zauropodów:
https://peerj.com/articles/36/
Wg Taylora i Wedela superzaur miał mieć 15-metrową szyję!
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Wątpienie w teorie.

Post autor: Danu »

Te dane są prawidłowe, tzn miał bardzo długie nieproporcjonalne kończyny przednie.

Ciekawa rekonstrukcja Sassaniego

http://paleo-king.deviantart.com/art/At ... -371093641


Co do superzaura i szyji 15 m, hmm to chyba możliwe, według Hartmana ten osobnik z BYU mógł mieć nawet 40 m długości!!! chodź pisał, że prawdopodobniejsze , że bliżej 35 m.
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ