Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki:)

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: szerman »

Przyszły paleontolog pisze:Wędrówki z potworami nie były serialem o dinozaurach, lecz o płazach i gadach, które żyły przed nimi.
Serial miał chyba też inny polski tytuł - "Zanim przywędrowały dinozaury". Bodaj wszystkie odcinki są na youtubie (każdy podzielony na 3 ok. 9-minutowe części). Odcinek 1 (1/3):
http://www.youtube.com/watch?v=lqzIa1lsBuU
Przyszły paleontolog pisze:Witamy na forum !
Życzę powodzenia w rozwijaniu swojego hobby :)
Ja również, w imieniu swoim i pozostałych Forumowiczów :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Przyszły paleontolog »

Tytuły można używać zamiennie, jedni używają jednej nazwy, inni drugiej. Dzięki, że przypomniałeś mi o tym serialu, dawno go nie oglądałem.

Awatar użytkownika
Slugozaur
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 68
Rejestracja: 7 sierpnia 2012, o 17:11
Imię i nazwisko: Julian Zielonka
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Slugozaur »

1. Łooooooooooooo a sadziłem, że tylko ja jestem melomanem tego linku i oglądam go z zachwytem :)

http://www.youtube.com/watch?v=JULG6mO9 ... re=related

rzeczywiście pojedyncze animacje były wykorzystywane w programie dokumentalnym o prehistorii na początku lat 90. kiedy byłem dzieckiem jeszcze...

ale interesują mnie tutaj parę rzeczy, może mi pomożecie ;-) mianowicie:

- program ten prezentowała kobieta w kręconych włosach <rude/brązowe ?>, ale szukałem jakiś informacji w wiki o TVP i prezentatach na początku lat 90. ale nie znalazłem jej <bądź słabo szukałem>

-w powyższym programie było często pokazywana hmmm ruszająca się prezentacja w stylu "paleo-diodramy" chyba były poustawiane mechaniczne figurki <może nakręcane zabawki jak z przedszkola ;P> i się ruszały a ruch kamery był skierowany ciągle w prawą stronę

- był także drugi program traktujący chyba o ssakach prehistorycznych <przeróbka chyba ang. -> inne odcinki "Zwierzęta świata" ???>
motywem który utkwił mi w pamięci była prezentacja na ekranie jakiegoś obrazu wymarłego ssaka + dodanie jakiś efektów koloru niebieskiego na krawędzi, aby wyglądało lepiej/tajemniczo ;-)

2. Nie jestem pewien, czy to wykorzystywali w polskich programach, ale nawet dzisiaj robi to wrażenie polecam obejrzeć to w HD !!!
http://www.youtube.com/watch?v=hlaXIRTjNfo

- zastanawiam się, bo kupę pracy musiało kosztować to ludzi <ruszanie poklatkowe figurek/lalek aby animacja wyglądała realistycznie>

dla mnie ten filmik ma klimat, i wydawało by się, że ten typ animacji powoli obumiera, jednak znajdują się ludzie, którzy nadal z Niej korzystają np. Tim Burton bodajże "Frankenweenie" + CG

ciekawe czy ktoś odważył by się w dzisiejszych czasach podejść do tego tematu profesjonalnie i wykonać podobną produkcję o dinozaurach...

3. Pamiętam jeszcze takowy program leciał w TV pt. "Eyewitness"

http://www.youtube.com/watch?v=1n3GJ-cYn6I (intro)

http://en.wikipedia.org/wiki/Eyewitness_%28TV_series%29 (lista odcinków)

http://www.amazon.com/Eyewitness-Dinosa ... _lmf_tit_6 <kaseta VHS na Amzonie ;)>

http://www.libraryvideo.com/product.asp ... &sku=V6050 <Dostępne wszystkie DVD do kupienia :P>

oczywiście był poświęcony odcinek dinozaurom i była pokazana <też chyba pod postacią "doll animation"> walka w ciemnej dżungli Tyranozaura i jakiegoś ceratopsa


4. No to i 4-warty pkt. Mianowicie leciał specjalny odcinek "Zwierzęta świata" o Tyranozaurach gdzie była prawdopodobnie wykorzystywana ta animacja/bądź bardzo podobna http://www.youtube.com/watch?v=N0TnU3ibGQc <Drapieżniki goniące 2-jkę Hadrozaurów>


5. Ok to jeszcze przypomniał mi się kolejny serial dokumentalny, był wałkowany wielokrotnie pamiętam w latach 90. traktował o ewolucji. Był bodajże podzielony na 7 odcinków i każdy odcinek skupiał się na 1-dnym organizmie/zjawisku <?> m.in.:
- Fauna Kambryjska (wykopaliska w górach Kanady jak dobrze pamiętam, Anomalocaris)
- pierwsze ryby
- Ichtiostega
- pterozaury ???

Więcej nie pamiętam prezentowanych organizmów, miło by było jakby ktoś pamiętał tytuł tego ;-)


Na razie tyle, jak coś mi wpadnie do głowy to napiszę :)

Janusz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 142
Rejestracja: 4 stycznia 2013, o 12:41
Imię i nazwisko: Janusz Mermer

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Janusz »

Ja wychowałem się na tej książce: http://ecsmedia.pl/c/dinozaury-i-inne-w ... 635301.jpg
Dostałem ją jak miałem 7 lat, do teraz ją mam :mrgreen:

Awatar użytkownika
Slugozaur
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 68
Rejestracja: 7 sierpnia 2012, o 17:11
Imię i nazwisko: Julian Zielonka
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Slugozaur »

Janusz pisze:Ja wychowałem się na tej książce: http://ecsmedia.pl/c/dinozaury-i-inne-w ... 635301.jpg
Dostałem ją jak miałem 7 lat, do teraz ją mam :mrgreen:
No proszę proszę, ja także ją posiadam u siebie w domu i jest w doskonałym stanie o dziwo ;-)

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Krzysztof »

Pradawny Ląd super bajka, mam kilka odcinków na VHS oczywiście w oryginale.Oficjalnie, synuś ogląda i rozkoszuje się, tą bajką którą chłonie w mig. A ja, mam czas aby mu przyswoić nazwy poszczególnych dinozaurów - to też, forma nauki a, ta bajka rozwija świat dziecięcy choć teraz, także i mnie wciągneła. Nazuul tą książkę, posiadam o Dinozaurach, jest cienka i dla dzieci od lat 4. Nabyłem, ją w formie kolekcjonerskiej, teraz książkę przegląda synek i jest nią, zainteresowany - porównuje z modelami dinozaurów. Coś, tam uczy ale dlaczego zaraz zauropody mają składać jaja, w pniach drzew, zauropody żyły na mokradłach dziwne ale co tam jest jeszcze kilka - dużo błędów. No, cóż książka dla dziecka ma uczyć i rozwijać ale, pokazywać prawdę.Nie ma, nic o pterozaurach i gadach morskich - to wada.
Oficyna PANDA DINOZAURY 28 stron.
Małe dinozaury- Mussaur, Saltopus, Fabrozaur, Awimim, Prokompsognat i Kompsognat.
Wielkie Dinozaury - Diplodok, Barozaur
Dinozaury Pancerne- Akantofolis, Anylozaur i Dioplozaur
Ostre Szpony- Welociraptor, Deinonych
Dinozaury kaczodziobe- Edmontozaur, korytozaur i Anatozaur
Stegozaury- Kentrozaur i Stegozaur
Dinozaury Drapieżne- Allozaur i Tyranozaur
Dinozaury Rogate- Triceratops, Protoceratops, Monoklonius. Bagaceratops
Ornitopody- Fabrozaur, Ouranozaur, Parazaurolof, Zaurolof
Megalozaur- historia odkryć i fragmentaryczny opis
Na tropach przeszłości - wyginięcie dinozaurów.

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Troodon »

Hmmm... Pierwszy dinozaur którego zobaczyłem, jeśli się nie mylę, to jak miałem 5 lat dilofozaur. Tylko że jeszcze nie wiedziałem że to dilofozaur :P
A potem dostawałem kolorowanki itp.
O ile się nie mylę, pierwszym bliżej poznanym dinozaurem był korytozaur. A mięsożerca nie t-rex, a karnozaur (teraz wiem że to grupa dinozaurów)
Więc jeśli lubię tyranozaura to nie znaczy że go faworyzuję.
Później herrerazaur. No i wtedy mi się kolejność nie pogubiła.
Nigdy nie miałem ulubionego dinozaura, kiedy ktoś pytał się jaki jest twój ulubiony dinozaur zacząłem wymieniać wszystkie jakie znałem :D
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Tyranosaurus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 49
Rejestracja: 4 maja 2013, o 12:40
Imię i nazwisko: Oskar Kotowicz
Lokalizacja: Jarchlino

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Tyranosaurus »

ja pierwsze dinozaury poznałem z albumu i naklejek soku pysio. było ich ok 40. były to między innymi t-rex, diplodok, mamenchizaur, velociraptor. było to 5 lat temu na moje 5 urodziny. potem kziążki z biblioteki, np. dinozaury i inne zwierzęta wymarłe, dinozaury... album z mr. snaków. tydzień temu byłem w parku dinozaurów, a 3 tygodnie temu kupiłem sobie dinozaura z drewna.
Dinozaury.com jest super; Ja

Awatar użytkownika
Jacek Tatarewicz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 106
Rejestracja: 9 listopada 2015, o 18:38
Imię i nazwisko: Jacek Tatarewicz
Lokalizacja: Tychy

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Jacek Tatarewicz »

Pierwszy dinozaur którego zobaczyłem?.
Styrakozaur-z komiksu"Najdłuższa podróż",akurat on jako pierwszy zaatakował naukowców wyskakując z lasu:)
Jak już w powitaniu pisałem ,tak zaczęła się moja przygoda z dinozaurami.
Kredki,flamastry(nawet nie macie pojęcia jak ciężko było zdobyć)plastelina.
Możecie mi wierzyć lub nie ale teraz macie "raj"jeśli chodzi o publikacje-za moich czasów(1978) nic nie mogłem nabyć-nakłady szły do bibliotek a na Encyklopedię PWN były zapisy i talony.
Całe szczęście w Tychach mamy kilka bibliotek więc w ten sposób sobie radziłem,również jak wy miałem zeszyty także takie z wklejonymi rekonstrukcjami gdy udało mi się zdobyć.Oczywiście teraz na moich półkach mam wszystkie książki jakich wtedy dostać nie mogłem(allegro).
Siostra z biblioteki szkolnej przyniosła mi "Jak powstały Gady"J.Kulczyckiego,J.Żabińskiego-wy wiecie co to ze mną powyrabiało?!! hahaha.
Tak to był prawdziwy zapał:)-Potem "Przygody w skamieniałym świecie"Zofii Kielan-Jaworowskiej i "Zwrotnik dinozaura"-M.Kuczyńskiego i oczywiście "Zwierzęta wychodzą z mórz"A.Trepki.Pisałem do wydawnic z prośbą o książki i tylko Wydawnictwa Geologiczne odpowiedziały pozytywnie:)-przysłali mi do szkoły!!!!!!!książkę"J.Augusty"Z pradziejów życia" oczywiście rysunki autorstwa Z.Buriana-to był czad wam powiem-pierwszy paleontolog w okolicy:) hahaha.
Teraz na stare lata kupuję w internecie książki i mam stare publikacje jak i nowe-również zbierałem znaczki pocztowe,były dwie serie Poczty Polskiej-rysował to Ditrich.
Równiez czytelnie były zaopatrzone-UWAGA-"Zanim pojawił się człowiek"-Spinara i "Zwierzęta minionych epok"J.Augusta a obrazy do nich wykonał mistrz Z.Burian-całymi dniami siedzieliśmy nad tymi książkami:)-aż do zamknięcia i nas wyganiali:)
Z gadów latających pierwszym był Rhamphorhynchus-miałem a i owszem w domu-zrobiłem latawiec w krztałcie gadziny i wio na podwórko:)-i od tamtej pory jestem zdania że ten mój konkretny osobnik,był błotno- lądowy bo ja biegłem a on ciorał po ziemi i błocie(była jesień) nie wzniósł się nawet na.cm.:)-hahaha.
Jest bardzo dużo podobnych historii w moim życiu związanych z paleontologią-a to wszystko przez pęd do wiedzy.
Ilu z Was drodzy koledzy straciło by życie podczas wydobycia skamieniałości?-podejżewam że co drugi-ja osobiście bym się utopił podczas wydobywania trachitów liliowców-przemarzłem i bardzo się rozchorowałem przy przekopywaniu materiału przywiezionego do podbudowy dróg,uciekałem przed "chuliganami"bo chcieli nas pobić a byliśmy z kolegą mierzyć dinaozaury (na łokcie! haha)w "Skalnej Kotlinie Dinozaurów" w Chorzowskim Zoo.Tak więc wydaje mi się że to dobre miejsce Dinozaury.com :D .
Mam pytanie do szanownego gremium-jaką macie najstarszą pozycję z dziedziny paleontologii w swoich bibliteczkach.?
Pozdrawiam i życzę sukcesów zawodowych-Jacek Tatarewicz.
Załączniki
images.jpeg
images.jpeg (5.3 KiB) Przejrzano 13391 razy
relax.jpeg
relax.jpeg (5.21 KiB) Przejrzano 13391 razy
jak powstały gady.jpeg
jak powstały gady.jpeg (2.27 KiB) Przejrzano 13391 razy
przygody.jpeg
przygody.jpeg (4.21 KiB) Przejrzano 13391 razy
zwrotnik.jpeg
zwrotnik.jpeg (3.61 KiB) Przejrzano 13391 razy
zwerzęta z mórz.jpeg
zwerzęta z mórz.jpeg (4.75 KiB) Przejrzano 13391 razy
zanim.jpeg
zanim.jpeg (3.28 KiB) Przejrzano 13391 razy
minionych epok.jpeg
minionych epok.jpeg (3.61 KiB) Przejrzano 13391 razy
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2015, o 17:06 przez Jacek Tatarewicz, łącznie zmieniany 10 razy.

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wasze pierwsze poznane dinozaury, wasze pierwsze książki

Post autor: Suchomim »

U mnie zaczęło to się, gdy dostałem dinozaura w jajku( nie wiem jaki, miałem cztery lata). Natomiast moją pierwszą książką z Dinozaurami (którą jakimś cudem mam nadal) jest ta książka:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... PKOHLQPXgw

ODPOWIEDZ