Quiz

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Trzy uzupełnienia:
nazuul pisze:Zagadka dotyczy gatunku pochodzącego z jednego z bardziej znanych, zwłaszcza ostatnio, kredowych stanowisk.
Jest to [1] – pierwszy dobrze udokumentowany kopalny okaz grupy [2], należącej do [3]. Nazwa odnosi się do pochodzenia oraz unikalności odkrycia, bo to jedyny przedstawiciel (ściślej: przedstawicielka) [2] z ponad 500 okazów [3] ze tego stanowiska (klasyfikowanych głównie, o ile nie wyłącznie, do współczesnych rodzin).
Jest najmniejszym z [2], mierzy bowiem, mimo dorosłości, tylko ok. 8 mm. Powiązana z rozmiarami jest zapewne redukcja liczby segmentów, których jest [5].
Oczy składają się z małej liczby elementów (omatidium).
Gatunek różni się od współczesnych [2] brakiem [6]* i obecnością [7]*. Zdaniem autorów nazwy, zasłużył zatem na własną rodzinę a nawet podrząd - [8].
Z nieznanego powodu tytuł artykułu nazywającego gatunek odwołuje się do zupełnie innej grupy zwierząt, mianowicie Dinosauria.

* można wstawić po angielsku
Co do Nectocarididae:
Nie wiem na czym bazuje to "możliwy synonim" i "synonim". Artykuł, który jest podstawą na angielskiej wikipedii do analogicznego twierdzenia (Smith, 2013) ("Vetustovermis ... is probably a junior synonym of Nectocaris pteryx" i "Petalilium ... is a junior synonym of Nectocaris pteryx") oba traktuje tak samo - jako 100% synonimy. Rodzaj nie może być synonimem gatunku. Chyba żadnego taksonu z rangą nie można synonimizować z inną rangą (choć musiałbym sprawdzić np. rodzaj i podrodzaj, gatunek z podgatunkiem). To skrót myślowy lub błąd.
Vetustovermis i Petalilium zaliczyli do Nectocarididae Smith i Caron (2010). Podali np., że Vetustovermis jest niekompletny i słabo zachowany a znany z wielu okazów Petalilium był też uważany za Trilobitomorpha i możliwego Ctenophora (wikipedia podaje też skorupiaki - Phyllocarida, ale jak widać w haśle są błędy) i oba były synonimizowane ze sobą.
Ja bym powiedział, że Nectocarididae zawiera dwa niewątpliwe taksony (Smith, 2020)* i być może dwa kolejne albo zignorował rodzinę i skupiłbym się na Nectocaris i potencjalnych jego synonimach.
To są zbyt kontrowersyjne sprawy - sugerowałbym ostrożność w podawaniu informacji jak "tajemnicza rodzina lub któryś z jej członków z ( prawdopodobnie) 3 znanymi rodzajami", podobnie jak w pytaniu o 4 rodzaje w Noasaurinae. Często lepiej nie podać informacji lub dać niejednoznaczną niż podać wątpliwą lub co najmniej wprowadzającą w błąd. Wątpliwości co do Nectocaris jako głowonoga są raczej znanym tematem. Nietrudno zauważyć, że akurat przy mięczakach podałeś stosunkowo zaawansowany, mniejszy takson (ja przy rozpoznawaniu kladów podałem szersze klady). Zaś sugestia o "3 rodzajach" kazały odrzucić Nectocaris a bezowocne poszukiwania nakazały wrócić do z góry odrzuconego pomysłu.

Smith, M. (2013). Nectocaridid ecology, diversity, and affinity: Early origin of a cephalopod-like body plan. Paleobiology, 39(2), 297-321. doi:10.1666/12029
Smith, M. (2020). An Ordovician nectocaridid hints at an endocochleate origin of Cephalopoda. Journal of Paleontology, 94(1), 64-69.
Smith, M., Caron, JB. Primitive soft-bodied cephalopods from the Cambrian. Nature 465, 469–472 (2010). https://doi.org/10.1038/nature09068
Wikipedia contributors. (2022, April 9). Nectocaris. In Wikipedia, The Free Encyclopedia. Retrieved 17:18, July 29, 2022, from https://en.wikipedia.org/w/index.php?ti ... 1081768514

* choć nawet i to nie: Nectocotis to świeżak, Smith (2020) podaje jedną cechę odróżniającą Nectocotis od Nectocaris, ale nie jestem przekonany, czy jest rzeczywista - oczywiście widać, że coś tam jest, ale poczekałbym na kolejne znaleziska, ponadto okaz nie jest zbyt kompletny i wyraźny a od Nectocaris dzieli go sporo czasu, więc nie wykluczyałbym, że to jest coś innego, ponadto nie jest wykazane, że oba tworzą klad (nie lubię bałaganu, jednostki ponadrodzajowe powinny być monofiletyczne), czas i mineralizacja mogą sugerować, że Nectocotis jest bardziej zaawansowany; ryc. 2 jest dla mnie niejasna.

P.S. Może to długi wywód i czepialstwo, ale wg mnie właśnie o wielostronną wymianę myśli tu chodzi, dla mnie quiz do dobry pretekst do poszerzania wiedzy (przynajmniej ja z tego czerpię, mam nadzieję, że inni też). Kiedyś ten quiz polegał głównie na zamieszczeniu niezbyt diagnostycznych rekonstrukcji, ale tego typu kreatywne zagadki są znacznie ciekawsze.

P.P.S. To już 300 strona tego tematu.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Zapewne chodzi o jakiegoś stawonoga ze stanowiska Tanis.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Tanis to nowość, trochę czasu upłynie, zanim sklasyfikuje się ponad 500 okazów jakieś grupy bezkręgowców - o ile tam w ogóle tyle jest.

Uzupełnienie:
nazuul pisze:Zagadka dotyczy gatunku pochodzącego z jednego z bardziej znanych, zwłaszcza ostatnio, kredowych stanowisk.
Jest to [1] – pierwszy dobrze udokumentowany kopalny okaz grupy [2], należącej do [3]. Nazwa odnosi się do pochodzenia oraz unikalności odkrycia, bo to jedyny przedstawiciel (ściślej: przedstawicielka) [2] z ponad 500 okazów [3] ze tego stanowiska (klasyfikowanych głównie, o ile nie wyłącznie, do współczesnych rodzin).
Jest najmniejszym z [2], mierzy bowiem, mimo dorosłości, tylko ok. 8 mm. Powiązana z rozmiarami jest zapewne redukcja liczby segmentów, których jest 35.
Oczy składają się z małej liczby elementów (omatidium).
Gatunek różni się od współczesnych [2] brakiem [6]* i obecnością [7]*. Zdaniem autorów nazwy, zasłużył zatem na własną rodzinę a nawet podrząd - [8].
Z nieznanego powodu tytuł artykułu nazywającego gatunek odwołuje się do zupełnie innej grupy zwierząt, mianowicie Dinosauria.

* można wstawić po angielsku
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1065
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Czy to Neoptera?
nazuul pisze:
30 lipca 2022, o 05:45
P.S. Może to długi wywód i czepialstwo, ale wg mnie właśnie o wielostronną wymianę myśli tu chodzi, dla mnie quiz do dobry pretekst do poszerzania wiedzy (przynajmniej ja z tego czerpię, mam nadzieję, że inni też). Kiedyś ten quiz polegał głównie na zamieszczeniu niezbyt diagnostycznych rekonstrukcji, ale tego typu kreatywne zagadki są znacznie ciekawsze.
Ja nie mam nic przeciwko Twoim sprostowaniom, dużo się można nauczyć.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Owada dzieli się zasadniczo na 3 segmenty a bohater zagadki ma zredukowaną liczbę... 35 diplosegmentów.

Uzupełnienie:
nazuul pisze:Zagadka dotyczy gatunku pochodzącego z jednego z bardziej znanych, zwłaszcza ostatnio, kredowych stanowisk.
Jest to [1] – pierwszy dobrze udokumentowany kopalny okaz grupy [2], należącej do [3]. Nazwa odnosi się do pochodzenia oraz unikalności odkrycia, bo to jedyny przedstawiciel (ściślej: przedstawicielka - chodzi o samicę) [2] z ponad 500 okazów [3] ze tego stanowiska (klasyfikowanych głównie, o ile nie wyłącznie, do współczesnych rodzin).
Jest najmniejszym z [2], mierzy bowiem, mimo dorosłości, tylko ok. 8 mm. Powiązana z rozmiarami jest zapewne redukcja liczby diplosegmentów, których jest 35.
Oczy składają się z małej liczby elementów (omatidium).
Gatunek różni się od współczesnych [2] brakiem [6]* i obecnością [7]*. Zdaniem autorów nazwy, zasłużył zatem na własną rodzinę a nawet podrząd - [8] (jak wskazuje końcówka nazwy, jest to w istocie nadrodzina).
Z nieznanego powodu tytuł artykułu nazywającego gatunek odwołuje się do zupełnie innej grupy zwierząt, mianowicie Dinosauria.

* można wstawić po angielsku
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1065
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Bursztyn?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Dostałem chwilowej amnezji i nie wiem o co pytałem. Biorąc pod uwagę wiek i liczbę okazów organizmów z diplosegmentami, taka hipoteza wydaje mi się całkiem uzasadniona :)

---------------

Chodzi o najsłynniejsze stanowisko z kredowym bursztynem.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Czy to stanowisko jest w Hiszpanii?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Nie wiem, amnezję mam.
Na zapytanie o kredowym bursztynie nieprofilująca (mam nadzieję) wyszukiwarka wskazuje mi:
1. stanowisko z zagadki
2. inne stanowisko, 2000 r.
3. stanowisko z zagadki
4. inne stanowisko, 2010 r.
5. stanowisko z zagadki
6. inne stanowisko
7. stanowisko z zagadki
8. stanowisko z zagadki
9. Jurassic Park O.o
10. stanowisko z zagadki

Rekordowy przedstawiciel grupy [3] ma 330 segmentów.

Praca ma 3 lata.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Azja południowo-wschodnia
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Tilin amber biota, Myanmar?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Krocionóg z birmańskiego bursztynu.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1065
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Electrocambalidae?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Jeżeli zgadzałyby się pozostałe dane, to tak.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Dziwi mnie, że jest taki problem z ustaleniem odpowiedzi. Np. gdy się wpisze właściwe zapytanie w scholar.google od razu jest prawidłowy wynik. Więcej podpowiedzi nie będzie, regulaminowo nowa zagadka powinna być w piątek, ale pewnie będzie wcześniej.
nazuul pisze:Zagadka dotyczy gatunku pochodzącego z jednego z bardziej znanych, zwłaszcza ostatnio, środkowokredowych stanowisk.
Jest to [1] – pierwszy dobrze udokumentowany kopalny okaz grupy [2], należącej do Diplopoda. Nazwa odnosi się do pochodzenia z Mjanmy oraz unikalności odkrycia, bo to jedyny przedstawiciel (ściślej: przedstawicielka - chodzi o samicę) [2] z ponad 500 okazów dwuparców ze tego stanowiska (klasyfikowanych głównie, o ile nie wyłącznie, do współczesnych rodzin).
Jest najmniejszym z [2], mierzy bowiem, mimo dorosłości, tylko ok. 8 mm. Powiązana z rozmiarami jest zapewne redukcja liczby diplosegmentów, których jest 35.
Oczy składają się z małej liczby elementów (omatidium).
Gatunek różni się od współczesnych [2] brakiem [6]* i obecnością [7]*. Zdaniem autorów nazwy, zasłużył zatem na własną rodzinę a nawet podrząd - [8] (jak wskazuje końcówka nazwy, jest to w istocie nadrodzina).
Z nieznanego powodu tytuł artykułu nazywającego gatunek odwołuje się do zupełnie innej grupy zwierząt, mianowicie Dinosauria.

* można wstawić po angielsku
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

1. Burmanopetalidea suborder
2. Callipodida

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Trop już dobry, ale odpowiedź niezupełnie: 1- źle. 2 - dobrze. Pozostałe nieuzupełnione.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1065
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Mam odpowiedź, ale nie chciałbym zabierać Pablo T odpowiedzi, jako, że jest na dobrym tropie, więc zaczekam do jutra rana
PS: Najbardziej myląca była twoja amnezja, to dlatego było tak trudno :lol:

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Burmanopetalum inexpectatum

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Jeszcze reszta, wszystko masz w tej pracy.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

1. Burmanopetalum inexpectatum
2. Callipodida
6. *poriferous crests missing
7. *by antennomeres III–V strongly conical (infundibular), VI and VII subrectangular;
metazonites with 28 more or less well-developed narrow, subparallel crests, well-sepa￾rated from one another,
8. Burmanopetalidea

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

OK, uznam, bo ciężko było.

6 i 7 – wziąłeś z diagnozy (sprytnie), ale to nie jest prawidłowa odpowiedź. Burmanopetalum np. faktycznie nie ma poriferous crests (nie wiem czy wszystkie współczesne Callipodida mają), ale nie to przesądziło o zamieszczeniu w nowo utworzonych jednostkach systematycznych:
Stoev, Moritz i Wesener (2019) pisze:The absence of pleurotergal and hypoproctal setae and the presence of an enlarged spatulate telson are characters not observed in any of the extant suborders and families (Table 1) of Callipodida. Therefore, a new suborder and family, Burmanopetalidea suborder nov. and Burmanopetalidae fam. nov., respectively, have been here proposed to accommodate the new species.
i dalej:
Stoev, Moritz i Wesener (2019) pisze:Burmanopetalidae fam. nov. is well characterized by the lack of any pleurotergal setae. Pleurotergal setae are traditionally used as a family- and even subordinal-level character in the classification of Callipodida (Hoffman 1982; Enghoff et al. 2015). In the suborder Callipodidea Pocock, 1894 they are present in a posterior position on all pleurotergites, while in the suborder Sinocallipodidea Shear, 2000 they emerge from the anterior end of the pleurotergites. In the largest callipodidan suborder Schizopetalidea, setae are in an anterior position in the anteriormost pleurotergites, migrating completely to a caudal position usually by the 8th or 9th one (Hoffman 1982). Thus, having a species completely devoid of pleurotergal setae is a unique state, which coupled with several other morphological characters fully justifies the creation of both a new suborder and a new family.
Stoev, Moritz i Wesener (2019) pisze:The shape of the telson in Callipodida is subtriangular and rather uniform. In most species it is almost equal in size or smaller to the last body ring. In small species up to 15 mm long, i.e. Dorypetalum, some Tynnomatidae, it is proportionally reduced. In B. inexpectatum gen. nov. et sp. nov., however, the telson is highly enlarged, twice the size of the penultimate body ring and with a spatulate shape. To the best of our knowledge, such a shape is not known in any extant callipodidan.
Interesujące w tym okazie są też dwie konkurencyjne hipotezy braku setation i uproszczenia oczu:
Stoev, Moritz i Wesener (2019) pisze:Simplified eyes and the lack of setation of B. inexpectatum gen. nov. et sp. nov. might also be correlated with the general miniaturization of its body and a simplification of the sensory system, rather than with a subterranean manner of living (Dunlop 2019).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Poniższe zdjęcia w pewien sposób nawiązują do wymarłego organizmu. Należy podać pełną nazwę gatunkową, gromadę do jakiej należy, miejsce odkrycia oraz okres występowania.
Załączniki
000.jpg
0.png
sea.png

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Attenborites janeae
ogniwo Ediacara (Rawnsley Quartzite), Park Narodowy Nilpena, Australia
najpóźniejszy ediakar
Eh, rangi: nie wiadomo: Ctenophora, Cnidaria lub jeszcze coś innego, wiele miejsca nie poświęcono w pracy o nim filogenezie
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Attenborites janeae nie pasuje i miejsce odkrycia również. Rangę już wymieniłeś tylko podaj dokładnie która, ediakar się zgadza.

ODPOWIEDZ