Serce dinozaura

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
spinozaur
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 60
Rejestracja: 25 kwietnia 2008, o 18:41

Serce dinozaura

Post autor: spinozaur »

W 1993 roku odkryto niemal kompletny szkielet Tescelosaurusa. W środku klatki piersiowej zachowała się ciemnobrązowa masa, którą niektórzy paleantolodzy uważają za serce zwierzęcia. Jeśli mają rację, byłoby to jedyne zachowane serce dinozaura na świecie.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 7112
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Serce dinozaura

Post autor: nazuul »

spinozaur pisze:W 1993 roku odkryto niemal kompletny szkielet Tescelosaurusa. W środku klatki piersiowej zachowała się ciemnobrązowa masa, którą niektórzy paleantolodzy uważają za serce zwierzęcia. Jeśli mają rację, byłoby to jedyne zachowane serce dinozaura na świecie.
Thescelosaurus albo teskelozaur. Ten dinozaur został nazwany "Willo" i skanowanie ujawniło czterodzielną budowę i jedną aortę (to taka główna tętnica wychodząca od serca). Odkrycie to ujawnia, że dinozaury nie były zmiennocieplne, jak gady.
Źródła: http://en.wikipedia.org/wiki/Thescelosa ... f_stone.22
http://www.users.qwest.net/~jstweet1/ornithopoda.htm
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

O wszystkim można przeczytać w jednym z artykułów Sebastiana.. jeśli się nie mylę to termoregulacji ciał dinozaurów ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

KubaWinter
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 22
Rejestracja: 12 lutego 2008, o 14:33
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Post autor: KubaWinter »

Tak może nieco na czasie /Rzeczpospolita zaczęła dodawać do piątkowego wydania serial BBC "Wędrówki z..."/ w drugim odcinku "Ballady o wielkim Allu" (tym dokumentującym pracę) jest właśnie pokazany szkielet (?) Willo oraz jego tomografia komputerowa. Rzeczywiście wydaję się, że serce jest czterodziałowe i z tylko jedną aortą.

Mnie osobiście nie wydaje się to niczym szczególnym, zważywszy na pojawiającą się sporą ilość dowodów dotyczących stałocieplności (wł. endotermii) dinozaurów. Do tego potrzebne jest bardzo sprawne serce, vide ptaki i ssaki.

Ciekawi mnie jeszcze, zwrócony w którą stronę łuk aorty ma Willo. Czy w prawo jak u ptaków czy w lewo jak u ssaków. Wie ktoś może? Zdjęcia tej tomografii są w nieco dziwnej pozie (ogranicza je "nieco" to, że to skamielina) i nie wiem czy dobrze rozszyfrowuje.

Przepraszam za odkopanie starocia, ale przecież rozmawiamy tu o czasach tak odległych, zę czas ukazania się tego tematu to nic :wink:

Pozdrawiam,
Kuba
Pozdrawiam,
Jakub Zimoch

ODPOWIEDZ