Jaja i młode dinozaurów

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
DiNuŚ
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 1
Rejestracja: 11 grudnia 2007, o 20:07

Jaja i młode dinozaurów

Post autor: DiNuŚ »

:)
---
"Jaja I Młode Dinozaurów"

Zgodnie z dotychczasowa wiedza wszystkie dinozaury rozmnazaly sie poprzez skladanie jaj. Skamieniale gniazda stanowia dowod ze niektore z nich byly oddanymi potomstwu rodzicami - wysiadywaly jaj i opiekowaly sie dziecmi

Ludzie znajdowali skamieniale jaja dinozaurow od wiekow nie widziac jaki skarb znalazl sie w ich rekach po raz pierwszy zidentyfikowano takie jajo nieco ponad 150 lat temu we Francji. od tego czasu znaleziono ich wiele rodzajow. jaja te sa zaskacujaco male.najwieksze z odkrytych jest tylko dwa razy dluzsze od strusiego gdyby byly wieksze grubsza bylaby ich skorupa i tlen nie docieralby do embirionow a i mlode nie dalyby rady przebic ich scian.

Nie pisz postu jeden pod drugim :wink: Scaliłem. Dawid

Zatorland_pl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 56
Rejestracja: 5 czerwca 2012, o 15:10

Re: Jaja i młode dinozaurów

Post autor: Zatorland_pl »

Dinozaury, podobnie jak współczesne gady i ptaki, były jajorodne. Jaja miały twarde skorupki, mogły więc zachować się w stanie kopalnianym. Znamy obecnie wiele takich znalezisk, w niektórych przetrwały nawet szkieleciki zarodków. Czasem znajduje się całe gniazda z jajami, a obok szczątki dorosłych, zapewne rodziców. Kości młodych osobników w gniazdach wskazują, że podobnie jak u ptaków młode dinozaury nie opuszczają gniazda niezależnie od tego, co stało się z matką.Pierwsze gniazda odkryto w 1923 r. na pustyni Gobi. Znalezione w nich jaja pochodziły od rozmaitych gatunków.

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Jaja i młode dinozaurów

Post autor: Triceratops »

Zatorland_pl pisze:Jaja miały twarde skorupki, mogły więc zachować się w stanie kopal[s]nia[/s]nym. Znamy obecnie wiele takich znalezisk, w niektórych przetrwały nawet szkieleciki zarodków.
Chyba logiczne, że skorupki były twarde, przecież krokodyle i ptaki też takie składają. Zdarza się to bardzo rzadko, aby przetrwał zarodek, znanymi przypadkami są zauropodziątka (?) i owiraptorozaury...
Zatorland_pl pisze:Pierwsze gniazda odkryto w 1923 r. na pustyni Gobi. Znalezione w nich jaja pochodziły od rozmaitych gatunków.
Akurat czytałam, że pierwsze gniazda uznano za należące do protoceratopsa, przy nich znaleziono czaszkę Oviraptora i stwierdzono że kradł jaja. Potem okazało się, że były to jaja owiraptora. Więc pierwsze gniazda i jaja należały do owiraptora/citipati.
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Re: Jaja i młode dinozaurów

Post autor: Przyszły paleontolog »

Akurat czytałam, że pierwsze gniazda uznano za należące do protoceratopsa, przy nich znaleziono czaszkę Oviraptora i stwierdzono że kradł jaja. Potem okazało się, że były to jaja owiraptora. Więc pierwsze gniazda i jaja należały do owiraptora/citipati.
Chyba pierwsze znalezione :wink: Co do owiraptora, to że skamieniały okaz sam wysiadywał własne jaja nie oznacza, że nie żywił się nimi (rzecz jasna nie swoimi) choćby od czasu do czasu. A w ogóle nie ma sensu odkopywać starych tematów z przed 5 lat, by wtrącić parę nieistotnych szczegółów (pewnie przepisanych z książki). (Do Zatorland_pl)

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2514
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Jaja i młode dinozaurów

Post autor: Utahraptor »

Co do owiraptora, to że skamieniały okaz sam wysiadywał własne jaja nie oznacza, że nie żywił się nimi (rzecz jasna nie swoimi) choćby od czasu do czasu.
Słuszna uwaga. Nie kojarzę drapieżnika, który by gardził znalezionymi, cudzymi jajami. Owiraptor mógł zjadać jaja innych dinozaurów i zapewne to robił, jeśli w porę nie był odgoniony przez właścicieli. Oczywiście jaja są rzadkim pokarmem, więc raczej stanowiły niewielką część jego diety.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ