[Ankieta] Gradualizm i saltacjonizm

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.

Jaki jest

Przeważa gradualizm.
4
67%
Przeważa saltacjonizm.
0
Brak głosów
Ewolucja działa pośrednio pomiędzy tymi dwoma hipotezami.
1
17%
Nie jesteśmy w stanie tego ustalić.
0
Brak głosów
Nie wiem.
1
17%
 
Liczba głosów: 6

Taurovenator
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 795
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

[Ankieta] Gradualizm i saltacjonizm

Post autor: Taurovenator »

Chciałem się Was zapytać jaki jest wasz stosunek do gradualizmu i saltacjonizmu, czyli w jakim tempie i poprzez jakie zmiany dokonują się zmiany ewolucyjne? Moim zdaniem najczęściej zachodzi ewolucja w rozumieniu gradualizmu, jednak czasami mogą się zdarzać gwałtowne zmiany np: eksplozja kambryjska.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2585
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Ankieta] Gradualizm i saltacjonizm

Post autor: Utahraptor »

Saltacjonizm jest chyba już tylko koncepcją z historii badań nad ewolucją. Natomiast nagłe zmiany ewolucyjne się zdarzają - poliploidyzacje i hybrydyzacje mogą dawać zauważalne zmiany fenotypowe.
Biologia, UW

Taurovenator
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 795
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: [Ankieta] Gradualizm i saltacjonizm

Post autor: Taurovenator »

Moja wina. Powinienem napisać punktualizm.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8269
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Ankieta] Gradualizm i saltacjonizm

Post autor: nazuul »

Można zmienić tytuł i treść postu, ale grzebanie w ankiecie na pewno spowoduje utratę głosów. Niezbyt rozumiem sformułowanie "Ewolucja działa pośrednio" - chodzi o szybkie zmiany gradualistyczne, czy o brak przewagi któregoś z mechanizmów? Sam bym się skłaniał ku gradualizmowi, ale za mało wiem aby ocenić, czy przypadkiem nie wchodzi w grę odpowiedź "nie jesteśmy w stanie tego ustalić", więc głosuję na "nie wiem".
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Taurovenator
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 795
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: [Ankieta] Gradualizm i saltacjonizm

Post autor: Taurovenator »

nazuul pisze:
24 maja 2024, o 21:12
Można zmienić tytuł i treść postu, ale grzebanie w ankiecie na pewno spowoduje utratę głosów. Niezbyt rozumiem sformułowanie "Ewolucja działa pośrednio" - chodzi o szybkie zmiany gradualistyczne, czy o brak przewagi któregoś z mechanizmów? Sam bym się skłaniał ku gradualizmowi, ale za mało wiem aby ocenić, czy przypadkiem nie wchodzi w grę odpowiedź "nie jesteśmy w stanie tego ustalić", więc głosuję na "nie wiem".
OK, dzięki za wyjaśnienie tworzenia ankiet.
W przypadku tego sformułowania chodzi o to, że nie ma przewagi, któregoś z mechanizmów. Ja napisałem powyżej, też się skłaniam ku gradualizmowi, ale na głowy bym sobie za to nie dał uciąć.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2306
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Ankieta] Gradualizm i saltacjonizm

Post autor: Ag.Ent »

Utahraptor pisze:
23 maja 2024, o 12:00
Saltacjonizm jest chyba już tylko koncepcją z historii badań nad ewolucją. Natomiast nagłe zmiany ewolucyjne się zdarzają - poliploidyzacje i hybrydyzacje mogą dawać zauważalne zmiany fenotypowe.
No ale nagłe (skokowe) zmiany to właśnie jest saltacjonizm i obecnie nie podlega dyskusji, że one w przyrodzie zachodzą. Pozostaje pytanie, jak często (raczej rzadziej niż stopniowe zmiany gradualistyczne, ale pewnie dużo zależ od kontekstu).

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2306
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Ankieta] Gradualizm i saltacjonizm

Post autor: Ag.Ent »

Taurovenator pisze:
23 maja 2024, o 13:09
Moja wina. Powinienem napisać punktualizm.
Teraz sobie przypomniałem, że niedawno ukazał się artykuł o punktualizmie (wśród autorów jeden z twórców tej koncepcji - Niles Eldredge): https://doi.org/10.1016/j.tree.2024.05.003

ODPOWIEDZ