[poprawa opisu] Rugops

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8186
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[poprawa opisu] Rugops

Post autor: nazuul »

Rozmiary to moje szacunki.
___________________________________________________________
Rugops (rugops)

długość: 3-4 (do 7?) m (prawdopodobnie osobnik niedojrzały)
masa: 50-100 kg (prawdopodobnie osobnik niedojrzały)
miejsce: Niger (formacja Echkar)
czas: 99-93 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Ceratosauria
Abelisauroidea
Abelisauridae

Wstęp
Rugops to rodzaj abelizauryda żyjącego w "środkowej" kredzie (cenoman) na terenach dzisiejszej Afryki. Jest jednym z wcześniejszych oraz jedynym znalezionym prawdopodobnie niedojrzałym osobnikiem z grupy Abelisauridae.

W opublikowanych dotąd analizach (nie zawierających jeszcze bardziej bazalnego Kryptops) Rugops okazuje się najbardziej bazalnym z abelizaurydów. Może to być jednak wynikiem niedojrzałości jedynego znanego osobnika.

Zasugerowano (Sereno et al., 2004), że znany z kości szczękowej abelizauryd z cenomanu-turonu Argentyny (UNPSJBPV 247 - Lamanna et al., 2002) jest bliskim krewnym rugopsa, jednak cechy łączące je są szeroko rozpowszechnione u abelizaurydów (Carrano i Sampson, 2008).

Odkrycie
Szczątki tego zwierzęcia znalazła w 2000 roku na Saharze ekspedycja prowadzona przez znanego paleontologa Paula Sereno. Było to ważne odkrycie z paleobiogeograficznego punktu widzenia - wcześniej powątpiewano w obecność przedstawicieli Abelisauroidea na kontynencie afrykańskim. Później odkryto kolejnego, jeszcze wcześniejszego abelizauryda z Nigru - Kryptops.

Etymologia
Rugops znaczy "pomarszczona twarz" (łac. ruga - "zmarszczka, fałda" i gr. opsi - "twarz"). Epitet gatunkowy (primus) oznacza "pierwszy". Teropod ten został tak nazwany ze względu na to, że jest jednym z pierwszych abelizaurydów z silnie zaznaczoną ornamentacją czaszki.

Budowa
Rugops to abelizauryd charakteryzujący się małym oknem na górze czaszki między kością przedczołową, czołową, zaoczodołową a łzową oraz rzędem siedmiu małych otworów na górze każdej kości nosowej (diagnoza wg Sereno i współpracowników), jednak okno może być cechą młodych osobników (Ekrixinatosaurus też miał podobne, lecz wydaje się, że w nieco innym miejscu) a otworki ma także Carnotaurus. Carrano i Sampson twierdzą, że jest to niewątpliwie ważny takson, ponieważ kości mają smukłe proporcje, kości nosowe są cienkie a okna w czaszce duże. Moim zdaniem to także mogą być cechy juwenilijne.
Funkcja nietypowych dziurek pozostaje niejasna - być może wyrastały stamtąd organy zmysłowe lub tkanki miękkie o funkcji pokazowej. Charakterystyczną cechą abelizaurydów jest silnie pofałdowana, naznaczona guzkami bruzdami powierzchnia czaszki wskazująca na istnienie, prawdopodobnie keratynowej, struktury. Otworki mogły wspomagać takie pokrycie czaszki, bardziej złożone i ukrwione niż u Carnotaurus. Paul Sereno przypuszcza, że struktura ta tworzyła coś w rodzaju dzioba tukana.

Materiał kopalny i wymiary
Znaleziono jedynie dość kompletną czaszkę (MNN IGU1, Musee National du Niger), nie zawierającą jedynie niektórych tylnobocznych kości. W różnych źródłach można przeczytać, że jego długość szacuje się na 6-9 m, jednak gdy popatrzy się na wymiary czaszki, to należy stwierdzić, że są to rozmiary znacznie przesadzone. Czaszka o długości ok. 31,5 cm wskazuje, że cały gad mógł mierzyć 3-4 m długości. Nie wiadomo, jakie rozmiary mógł osiągać w pełni wyrośnięty osobnik - ten znaleziony raczej nie był już młody, lecz nie posiadał jeszcze cech typowo dorosłych.

Obrazek
Czaszka w widoku bocznym i od góry. Strzałką zaznaczono charakterystyczne otwory na kościach nosowych (zmodyfikowano z: Sampson i Witmer, 2007). Uwaga: przy skali zaszła prawdopodobnie pomyłka, ponieważ jak podają autorzy opisu rugopsa (Sereno i współprac., 2004) mierzy ona ok. 31,5 cm, a nie jak wynika ze skali ok. 45 cm. Carrano i Sampson (2008) podają, że czaszka jest "mała". Sereno i Brusatte (2008) podają, że kość szczękowa rugopsa jest podobnej wielkości co kryptopsa, która ma 25 cm (cała czaszka ok. 50 cm; szacowana długość to 6-7 m).

Paleoekologia
Czasem można się spotkać z opiniami, że Rugops był padlinożercą. Paul Sereno twierdzi, że "nie jest to czaszka stworzona do walki lub miażdżenia kości". Argumenty to mała czaszka w porównaniu do reszty ciała i nieduże, "delikatne" zęby. Nie znaleziono jednak żadnych pozaczaszkowych pozostałości po rugopsie, choć abelizaurydy mają często krótsze czaszki w stosunku do długości ciała. Nie znaczy to jednak, że były padlinożercami - były po prostu zbudowane inaczej niż pozostałe teropody. Z kolei charakterystyczne, małe zęby (wraz z wieloma innymi cechami budowy abelizaurydów - m. in. potężną szyją, dużą siłą szczęk i ich masywnością, ruchliwością żuchwy) są obecnie uważane za cechy będące przystosowaniem to niespotykanego u innych mięsożernych dinozaurów sposobu polowania, w szczególności na zauropody. Kształt czaszki wskazuje, że trudno było by mu się odżywiać padliną - cechą padlinożerców są długie, wąskie i niskie czaszki, dzięki którym mogą się one dostać do wnętrzności martwych zwierząt. Czasem można się spotkać z informacjami, że rugops miał skarłowaciałe kończyny przednie, tak jak jego krewniacy. Znaleziono tylko trzy abelizaurydy z zachowanymi kośćmi "rąk" - Aucasaurus, Carnotaurus i Majungasaurus. Należą one do zaawansowanych przedstawicieli swojego rodu u których nastąpiła już znaczna redukcja kończyn a nie wiadomo czy rugops nie jest od nich bardziej bazalny. Należy więc wykluczyć hipotezę o głównie padlinożernym trybie życia tego teropoda, choć zapewne, tak jak inne drapieżniki, nie gardził napotkanymi martwymi zwierzętami.
Rugops mógł polować na niedorosłe zauropody (rebbachizaurydy i tytanozaury), jednak prawdopodobnie nie był na szczycie drabiny pokarmowej - w formacji Echkar znaleziono olbrzymiego teropoda Carcharodontosaurus iguidensis oraz zęby spinozaura. Ofiarą rugopsa mogły padać krokodylomorfy - np. "kaczy krokodyl" Anatosuchus, lecz musiał się obawiać jego krewniaków, takich jak Laganosuchus o niepewnym trybie życia czy szczególnie "strasznozęby" Kaprosuchus.

Spis gatunków:
Rugops primus Sereno, Wilson i Conrad, 2004


Źródła:

Calvo, J.O., Rubilar, D., & Moreno, K. (2004) "A new Abelisauridae (Dinosauria: Theropoda) from northwest Patagonia". Ameghiniana 41: 555-563.

Lamanna,M. C., Mart´ınez, R. D. & Smith, J. B. (2002). "A definitive abelisaurid theropod dinosaur from the early Late Cretaceous of Patagonia". Journal of Vertebrate Paleontology 22: 58–69

Sereno, P.C., Wilson, J.A. and Conrad, J.L. (2004) New dinosaurs link southern landmasses in the Mid-Cretaceous. Proceedings: Biological Sciences 1471-2954

Sampson, Scott D.; & Witmer, Lawrence M. (2007). "Cranofacial anatomy of Majungasaurus crenatissimus (Theropoda: Abelisauridae) from the Late Cretaceous of Madagascar". in Sampson, Scott D.; & Krause, David W. (eds.). 'Majungasaurus crenatissimus (Theropoda: Abelisauridae) from the Late Cretaceous of Madagascar. Society of Vertebrate Paleontology Memoir 8. pp. 32–102.

Carrano and Sampson, 2008. The Phylogeny of Ceratosauria (Dinosauria: Theropoda). Journal of Systematic Palaeontology. 6, 183-236.

http://dml.cmnh.org/2004Jun/msg00105.html

http://dml.cmnh.org/2004Jun/msg00087.html

http://www.projectexploration.org/news-060204.htm

http://www.scienceinafrica.co.za/2004/june/rugops.htm

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2010, o 22:12 przez nazuul, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Czasem można się spokać z informacjami, że rugops miał skarłowaciełe kończyny przednie, tak jak jego krewniacy
> spotkać
>> skarłowaciałe
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

ODPOWIEDZ