Appalachiosaurus (apalachiozaur)
Długość: 7 m (do 8-9 m???)
Wysokość: 2 m (do 3 m???)
Masa: 600 kg (ponad 1 t???)
Czas: późna kreda, kampan, 83-71 Ma
Miejsce: hrabstwo Montgomery, Formacja Demopolis Chalk, Alabama, USA
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Tyrannoraptora
"Tyrannosauria"
Tyrannosauroidea
Tyrannosauridae
Albertosaurinae
Appalachiosaurus to rodzaj tyranozauryda z późnej kredy, którego szczątki odkryto w Stanach Zjednoczonych. Na ich podstawie oszacowano długość zwierzęcia na około 7 metrów oraz jego masę, która wynosiła w przybliżeniu 600 kilogramów. opisane skamieniałości należały jednak do osobnika, który nie zakończył jeszcze okresu młodzieńczego z niepozrastanym szwami miedzy kościami, dlatego z pewnością osiągał on większe rozmiary. Powszechnie szacuje się, że był on wielkości Albertosaurus, z którym niekiedy jest synonimizowany.
Co do nazwy rodzajowej początkowo powszechna była teza, że pochodzi ona od nazwy gór, w których pobliżu znaleziono kości apalachiozaura. badacze, którzy opisali teropoda zaprzeczyli temu i wyjaśnili, że nazwa dinozaura została zapoczątkowana od mikrokontynentu Appalachii, na którym Appalachiosaurus żył. Nazwa rodzajowa A. montgomeriensis pochodzi natomiast od nazwy hrabstwa Montgomery w Stanie Alabama, gdzie odkryto szczątki gada. Apalachiozaura opisali w roku 2005 Thomas Carr, Thomas Williamson i David Schwimmer. Paleontolodzy oszacowali wiek skał w Montgomery na ok. 77 milionów lat.
Szczątki Appalachiosaurus składały się na fragmenty czaszki oraz dolnej szczęk, kilka kręgów, fragmentów kości miednicznej, k. dłoni oraz kości tylnich kończyn (> holotyp RMM 6670). Obecnie znajdują się one w Centrum Nauki McWane’a w Birmingham (Alabama). Szczególnie charakterystyczna dla tego teropoda jest jego czaszka. Mimo, iż nie zachowała się ona w całości, a niektóre z jej fragmentów są w złym stanie, to jest widocznych kilka unikatowych apomorfii. Wiele detali czaszki, zbliża apalachiozaura do azjatyckiego rodzaju Alioramus i północnoamerykańskiego Dryptosaurus.
Początkowo zwierzę to było zaliczane jako bazalny tyranozauroid, bliski rodzinie Tyrannosauridae (Carr, 2005). Wcześniej jednak, przed oficjalną publikacja opisu, Holz (2004) zasugerował, że Appalachiosaurus jest alberozaurynem, dość blisko spokrewnionym z Albertosaurus i Gorgosaurus. Po dokładniejszych analizach skamieniałości okazało się w końcu, że do tyranozauroidów należą tylko prymitywneijsze formy takie jak Eotyrannus, Aviatyrannis, Dilong, Guanlong, Alectrosaurus i Alioramus. Samego apalachiozaura zaliczono do tyranozaurydów. Ostatecznie Carr poparł Holza i wraz z Mortimerem (2005-2006) opublikował prace na temat klasyfikacji tyranozauroidów, w której zalicza Appalachiosaurus wraz z Xinjiangovenator i Bagaraatan do podrodziny Albertosaurinae, a Albertosaurus i Gorgosaurus do trybu Albertosaurini.
Spis gatunków:
Appalachiosaurus- T. Carr, T. Williamson i D. Schwimmer, 2005
Appalachiosaurus montgomeriensis- T. Carr, T. Williamson i D. Schwimmer, 2005

Appalachiosaurus