Długość: do 1,5 m
Czas: 90 mln lat temu ( Kreda, cenoman-turon)
Miejsce: Ameryka południowa - Argentyna, Patagonia
Systematyka:
Królestwo: animalia
Typ: chordata
Podtyp: vertebrata
Gromada: sauropsida
Podgromada: diapsydia
Nadrząd: lepidosauria
Rząd: squamata
Podrząd: serpentes
Rodzaj: Najash
Nazwa:
Najash to z hebrajskiego wąż, ten który kusił ewę w raju. Rionegrina pochodzi od miejsca znalezienia w pobliżu rzeki Rio negro.
Paleoekologia:
Niewiele wiadomo o życiu Najash, pewne jest to, że żył na lądzie w ściółce i prawdopodobnie prowadził podziemny tryb życia. Z jego rozmiarów można przypuszczać, że żywił się drobnymi zwierzętami.
Anatomia:
Kształtem przypomina dzisiejsze węże, posiada 122 kręgi (109 przed krzyżowych, 2 krzyżowe i 11 ogonowych . Jego kończyny są zredukowane, przednie najprawdopodobniej całkowicie, tylne natomiast niezupełnie. Kończyny tylne, zbudowane były co najmniej z kości udowej, piszczelowej i strzałkowej. Posiadał kompletną miednicę wraz z kością krzyżową.
Opis ogólny:
Obecność miednicy i kończyn tylnych w stosunkowo wczesnym etapie redukcji sugeruje, że mamy do czynienia z dosyć pierwotną ewolucyjnie formą. Był znaleziony w osadach lądowych, co pozwala wskazywać, że redukcja jego kończyn była związana z ryciem w ściółce. Wiele dzisiejszych scynków o takim trybie życia redukuje swoje kończyny. Ten gatunek jest ważnym argumentem w dyskusji na temat środowiska w jakim powstały węże. Proponuje się dwie hipotezy tłumaczące redukcję kończyn i powstanie tej grupy. Pierwsza sugeruje, że węże powstały w płytkich morzach i mogą być spokrewnione z morskimi gadami takimi jak mozazaury. Druga sugeruje powstanie węży na lądzie i utratę kończyn w związku z podziemnym trybem życia. To znalezisko wspiera drugą hipotezę, ale wciąż nie rozstrzyga dyskusji. Apesteguia i Zaher (2006) sugerują, że Najash jest najprymitywniejszym znanym wężem, a jego anatomia jest wyjściowa, dla wszystkich pozostałych węży.

Bibliografia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Najash
http://dinosaurs.about.com/od/predinosa ... Najash.htm
http://www.newcritters.com/2006/05/01/t ... ionegrina/
http://www.newscientist.com/article/dn9 ... f-leg.html
http://www.nature.com/nature/journal/v4 ... 04413.html
http://scienceblogs.com/pharyngula/2006 ... e_with.php
Rekonstrukcje i zdjęcia:


