Długość: 1-1,2 m
Wysokość: ok. 0,25 m
Masa: ok. 30-40 kg
Czas: perm (kungur; 279,5–272,5 Ma)
Miejsce: USA (Teksas), formacje Arroyo
Klasyfikacja:
Synapsida
Pelycosauria
Varanopsidae
Varanodontinae
Varanops
Lokalizacja odkryć:
Hrabstwo Baylor, Teksas (33,8° N; 99,2° W).
Formacja Arroyo (Grupa Clear Fork); kungur (279,5–272,5 Ma); iłowce i piaskowce
Paleoekologia:
Varanops zajmował w ekosystemie niszę drapieżnika, polując zapewne na zwierzęta mniejsze od siebie. Sam musiał uważać by nie stać się ofiarą swego bliskiego krewnego, zamieszkującego w tym samym czasie te same rejony dzisiejszej Ameryki Północnej, mianowicie Varanosaurus.
Anatomia:
Z ogonem stanowiącym około 50% długości całkowitej zwierzęcia, dwoma parami kończyn umieszczonych po jego bokach i stosunkowo krótką, zwężającą się ku pyskowi głową przypomina dzisiejsze jaszczurki. Jednak jest to mylne wrażenie, gdyż synapsydy – do których należy waranops – mają więcej wspólnego z dzisiejszymi ssakami, aniżeli dzisiejszymi gadami. Brak charakterystycznego dla niektórych pelykozaurów żagla skórnego na grzbiecie. Czaszka z dwoma otworami skroniowymi (jak u każdego synapsyda po jednym dolnym otworze po obu stronach czaszki, bez otworów skroniowych górnych).
Opis ogólny:
Drapieżny synapsyd należący do grupy pelykozaurów. Pierwotnie został opisany jako kolejny gatunek Varanosaurus przez Wellingtona w 1911 roku, lecz już 3 lata później, w 1914 Watson wyodrębnił ten gatunek do nowego, nazwanego przez siebie rodzaju Varanops. Zauważył on pewne różnice pomiędzy tymi dwoma pelykozaurami, m.in. około połowę większe rozmiary waranozaura.
Varanops to jeden z najpóźniejszych przedstawicieli pelykozaurów, które w większości ustąpiły już w połowie permu wobec bardzo silnej konkurencji terapsydów. Właśnie przez te stosunki antagonistyczne wyjaśnia się całkowitą zagładę waranopsa i jego krewnych.
Etymologia:
Nazwa rodzajowa Varanops znaczy "warania twarz". Nazwa ta nie jest zbyt trafna, gdyż tak naprawdę budowa czaszek warana i waranopsa różni się od siebie diametralnie.
Spis gatunków:
Varanops Watson, 1914
Varanops brevirostris (Wellington, 1911) Watson, 1914
= Varanosaurus brevirostris Wellington, 1911
Bibliografia:
1. http://www.paleodb.org/cgi-bin/bridge.p ... eal_user=1
2. http://en.wikipedia.org/wiki/Varanops
Rekonstrukcje Varanops:

