[PYTANIE]Największy tyranozauryd

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Alien_12
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 35
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 14:49
Lokalizacja: BaranĂłw, Wielkopolska
Kontakt:

[PYTANIE]Największy tyranozauryd

Post autor: Alien_12 »

Jaki był największy z tyranozaurów? Tyrannosaurus? Tarbosaurus? Słyszałem też wzmianki o Jenghizkhan (Poprawiłem. Dzięki, nazuul).
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2009, o 15:52 przez Alien_12, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]http://www.geocities.com/logosaurus/spinosaurus.gif[/img]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

Niektórzy naukowcy sądzą, że Tarbosaurus to kolejny gatunek tyranozaura. Spotykałem się ze sprzecznymi opiniami, który był większy. Największa czaszka tyranozaura mierzy 137 cm, a tarbozaura 145 cm, ale nie ma 100% pewności, czy przekłada się to na całkowitą długość zwierzęcia.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [PYTANIE]Największy tyranozauryd

Post autor: nazuul »

Alien_12 pisze:Jaki był największy z tyranozaurów?
T. rex
Alien_12 pisze:Jengis-Ghean (Napisałem poprawnie?).
Jenghizkhan luanchuanensis i J. bataar - młodsze synonimy Tarbosaurus bataar
szerman pisze:Niektórzy naukowcy sądzą, że Tarbosaurus to kolejny gatunek tyranozaura
To nieistotne - ważne że to dwa odrębne gatunki; patrz też opis tarbozaura autorstwa Dawida Miki: http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... 9&start=25

W kwestii rozmiarĂłw dwĂłch duĹźych tyranozaurydĂłw:
http://home.comcast.net/~eoraptor/Tyran ... urusbataar
http://home.comcast.net/~eoraptor/Tyran ... osaurusrex

ale popatrz też w innych źródłach, zamiast stawiać takie trywialne pytania :roll:

Awatar użytkownika
Paleoleo
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 133
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 16:20

Re: [PYTANIE]Największy tyranozauryd

Post autor: Paleoleo »

nazuul pisze:
Alien_12 pisze:Jaki był największy z tyranozaurów?
T. rex
Kiedyś słyszałem o T. helcaraxae czyjak to sie tam pisze.

DeathlyFly
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 8
Rejestracja: 8 sierpnia 2009, o 11:21
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: DeathlyFly »

Witam, nie wiem czy Tarbozaur nie był większy od Tyranozaura, lecz miał ponad 14 metrów. Żył w Azji około 70 milionów lat temu, lecz Tyrabozaur zamieszkiwał Amerykę Północną. Miał tak samo małe przednie kończyny. Lecz później stwierdzono, że Tarbozaury były trochę mniejsze od Tyranozaurusa. Może był spokrewniony z Tyranozaurem. Żyły 70 milionów lat temu, czyli może są spokrewnieni.

Jenghizkhanosaurus mógł być trochę większy od Tyranozaura, ale naukowcy też stwierdzili, że jest troszkę mniejszy i lżejszy od Tyranozaura.

Można prowadzić spekulacje co do Gigantozaura. Był większy od T-rexa, ważył ok. 8 ton i miał długość 14 metrów. Też żył 70 milionów lat temu, lecz w Ameryce Południowej. Miał trochę większe przednie kończyny od Tyranozaura i Tarbozaura.
... Bo dinozaury jeszcze żyją ...

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

DeathlyFly pisze: Można prowadzić spekulacje co do Gigantozaura. Był większy od T-rexa, ważył ok. 8 ton i miał długość 14 metrów. Też żył 70 milionów lat temu, lecz w Ameryce Południowej. Miał trochę większe przednie kończyny od Tyranozaura i Tarbozaura.
Gigantozaur prawda, był większy od Tyranozaura, ale nie należał do Tyranozaurów :wink:

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

Palik pisze:
DeathlyFly pisze: Można prowadzić spekulacje co do Gigantozaura. Był większy od T-rexa, ważył ok. 8 ton i miał długość 14 metrów. Też żył 70 milionów lat temu, lecz w Ameryce Południowej. Miał trochę większe przednie kończyny od Tyranozaura i Tarbozaura.
Gigantozaur prawda, był większy od Tyranozaura, ale nie należał do Tyranozaurów :wink:
Raczej giganotozaur :) Natomiast gigantozaur to nieużywana obecnie nazwa zauropoda, niektóre jego gatunki zostały po badaniach przemianowane na synonimy Barosaurus czy Pelorosaurus.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

DeathlyFly pisze:Witam, nie wiem czy Tarbozaur nie był większy od Tyranozaura, lecz miał ponad 14 metrów.
Tarbozaur osiągał około 11 metrów (max. 12 m), dlatego widać, że warto opierać się o dane z książek dla dzieci.
DeathlyFly pisze:Jenghizkhanosaurus mógł być trochę większy od Tyranozaura, ale naukowcy też stwierdzili, że jest troszkę mniejszy i lżejszy od Tyranozaura.
:| Jenghizkhan to synonim tarbozaura, więc jest tej samej wielkości co on, czyli mniejszy od tyranozaura.
Można prowadzić spekulacje co do Gigantozaura. Był większy od T-rexa, ważył ok. 8 ton
Giganotozaur ważył max 5,5-6 ton. 17-sto metrowy spinozaur ważył około 8-9 ton ;)

Proponuję przeczytać to:
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... 9730#29730

i zapoznać się z tym
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... 9328#19328
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

DeathlyFly
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 8
Rejestracja: 8 sierpnia 2009, o 11:21
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: DeathlyFly »

Mój błąd, mówię o Gigantotozaurze.
... Bo dinozaury jeszcze żyją ...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [PYTANIE]Największy tyranozauryd

Post autor: nazuul »

Czy tak trudno jest kliknąć w linki, które podałem wczesniej?
Paleoleo pisze:Kiedyś słyszałem o T. helcaraxae czyjak to sie tam pisze.
jedynym ważnym gatunkiem tyranozaura jest typowy T. rex, podobnie z tarbozaurem. Popatrzcie choćby na link który dałem wyżej.
DeathlyFly pisze:Witam, nie wiem czy Tarbozaur nie był większy od Tyranozaura, lecz miał ponad 14 metrów. Żył w Azji około 70 milionów lat temu, lecz Tyrabozaur zamieszkiwał Amerykę Północną. Miał tak samo małe przednie kończyny. Lecz później stwierdzono, że Tarbozaury były trochę mniejsze od Tyranozaurusa. Może był spokrewniony z Tyranozaurem. Żyły 70 milionów lat temu, czyli może są spokrewnieni.
dałem linka do opisu Dawida... szkoda, że nie czytałeś, to byś nie pisał takich głupot :roll:
DeathlyFly pisze:Można prowadzić spekulacje co do Gigantozaura. Był większy od T-rexa, ważył ok. 8 ton i miał długość 14 metrów. Też żył 70 milionów lat temu,
nie 70, tylko około 100 Ma
np. DeathlyFly pisze:mówię o Gigantotozaurze.
nazwy polskie piszemy z małych liter, w przeciwieństwie do kursywowanych i nieodmiennych łacińskich

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

DeathlyFly pisze:Witam, nie wiem czy Tarbozaur nie był większy od Tyranozaura, lecz miał ponad 14 metrów. Żył w Azji około 70 milionów lat temu, lecz Tyrabozaur zamieszkiwał Amerykę Północną. Miał tak samo małe przednie kończyny. Lecz później stwierdzono, że Tarbozaury były trochę mniejsze od Tyranozaurusa. Może był spokrewniony z Tyranozaurem. Żyły 70 milionów lat temu, czyli może są spokrewnieni.

Jenghizkhanosaurus mógł być trochę większy od Tyranozaura, ale naukowcy też stwierdzili, że jest troszkę mniejszy i lżejszy od Tyranozaura.

Można prowadzić spekulacje co do Gigantozaura. Był większy od T-rexa, ważył ok. 8 ton i miał długość 14 metrów. Też żył 70 milionów lat temu, lecz w Ameryce Południowej. Miał trochę większe przednie kończyny od Tyranozaura i Tarbozaura.
Przepraszam za kąśliwość (to jedna z cech, których trudno mi się pozbyć), ale co ma czas występowania do pokrewieństwa ? Np. człowiek i jelonek rogacz żyją w tym samym czasie, ale za bliskich krewnych żaden poważny badacz by ich nie uznał...

PokemonMaster
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 19
Rejestracja: 15 listopada 2009, o 22:01
Lokalizacja: Karsy

Post autor: PokemonMaster »

Tyrannosaurus rex*, chodź tarbozaur rzeczywiście był od niego nieco mniejszy. Nie ma co brac pod lupe spinozaura i giganotozaura bo o ile mi wiadomo to one chyba nie należały do rodziny tyranozaurów. Pozdrawiam


[ *Poprawiona pisownia.
Zamykam temat, bo wiemy już, jaki był największy tyranozauryd. nazuul ]

Zablokowany