[PYTANIE] Roślinożerne ceratozaury

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

[PYTANIE] Roślinożerne ceratozaury

Post autor: minmi »

Znowu pytanie... :oops:
Czy znane są jakieś roślinożerne ceratozury (chodzi mi o infrarząd)?
Obrazek

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Ale utrafiłeś z czasem tego pytania! :) Pierwszy roślinożerny ceratozaur został opisany dosłownie przed chwilą (no, właściwie to ponad tydzień temu :) ).
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=2937

Jak masz inne pytania o teropody to możesz pisać do mnie przez PW - prytatną wiadomość. :)

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

Aha, to limusaurus. Wiedziałem o nim wcześniej, ale myślałem, że są inne. A czy napewno został opisany tydzień temu? Słyszałem o nim kilka dni wcześniej...
Obrazek

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Nie ma innych, dlatego ten jest tak fascynujący :)

Artykuł opisujący nowy gatunek ukazał się 18.06.2009r. Słyszeć o nim mogłeś już wcześcniej (1 dzień :P ), a nawet dużo wcześniej - w NG, no i sam o nim wspominałem kilkukrotnie w opisach na forum, np. tym:
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=1934
(na dole masz linka do National Geographic, gdzie o nim było już ponad rok temu).
(włąściwie to muszę zaktualizować opisy pod tym kątem :P )

Pytałem kiedyś (na początku mojej "kariery" na forum) o niego - http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... 2103#22103

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

Myślałem, że jest wyjątkowy, bo mu paluszki inaczej znikały, niż twierdzili naukowcy, ale to już szczegół.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

minmi pisze:Myślałem, że jest wyjątkowy, bo mu paluszki inaczej znikały, niż twierdzili naukowcy, ale to już szczegół.

Wg autorĂłw opisu nie tylko mu, ale teĹź siostrzanemu taksonowi ceratozaurĂłw - tetanurom .

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

znowu nie sprecyzowalem :oops: :oops: ... Jego odkrycie zmienia pogląd na znikanie palców również u innych teropodów. Hipotezę tą wysuwali również naukowcy badający zarodki ptaków, ale w dotychczasowym zapisie kopalnym ślady wskazywały na zupełnie inną kolej rzeczy. jednak dokładnie nie pamiętam które palce zniknęły naprawdę, a które pozostały...
Obrazek

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

minmi pisze:znowu nie sprecyzowalem :oops: :oops: ... Jego odkrycie zmienia pogląd na znikanie palców również u innych teropodów. Hipotezę tą wysuwali również naukowcy badający zarodki ptaków, ale w dotychczasowym zapisie kopalnym ślady wskazywały na zupełnie inną kolej rzeczy. jednak dokładnie nie pamiętam które palce zniknęły naprawdę, a które pozostały...
Tradycyjnie uważano, że u tetanurów istnieją palce I,II I III. Jednak po odkryciu limuzaura zmieniono ich numerację na II, III i IV (tak jak u ptaków). Jednak i ona budzi trochę kontrowersji (patrz linki w temacie o limuzaurze). Jednak nie powinno się tego interpretować jako dowód przeciwko BAD (Bird Are Dinosaurs) - jedynej wartej uwagi teorii co do pochodzenia ptaków, lecz chwilową niejasnośc tak jak położenie ciężaru u teropodów i ptaków, które została rozwiana po odkryciu mikroraptora i dokładym obejrzeniu kończyn tylnych archeopteryksa.

ODPOWIEDZ