Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukcesu

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Dakota
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 21 września 2008, o 10:17

Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukcesu

Post autor: Dakota »

Tym razem kieruję pytanie do wszystkich mniej lub bardziej zorientowanych w bieżących nowinkach paleontologicznych. Chciałam zapytać, z jakich źródeł (pozycje książkowe, czasopisma, publikacje elektroniczne, strony internetowe) czerpiecie informacje o tym, co słychać w świecie naukowym, jakich odkryć dokonano itp. Nietrudno zauważyć, że gdy pewien nowy temat zostaje poruszony na naszym forum, z reguły dużo osób biorących udział w dyskusji (albo większa większość ;)) jest już bardzo zorientowana w temacie. I powiązana z tym kwestia (bo, jak rozumiem, większość z tu obecnych to paleontolodzy z zamiłowania): jak wiele czasu, przykładowo godzin, poświęcacie swemu hobby? Mam na myśli nie tylko doczytywanie i szperanie w Internecie w poszukiwaniu informacji, ale też część duchową, czyli np. rysowanie (znam stąd wiele utalentowanych osób, które chętnie dzielą się swoimi pracami z innymi ;)). Oczywiście, każdy stosuje przelicznik (dzień, tydzień) stosownie do poziomu swego "zaawansowania" w paleontologii. :)

Mam nadzieję, że mój wątek jest oryginalny i umieszczony we właściwym dziale forum. Zaś jeśli nie, zapewne nie będzie problemu z interwencją Szanownych Administratorów. ;) Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do brania aktywnego udziału w dyskusji. :)
Si on combat, on peut perdre, si on ne combat pas - on est perdu...

d_m

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces

Post autor: d_m »

Moje dwa klucze:

1) Częste zaglądanie na witryny najważniejszych czasopism publikujących artykuły paleontologiczne. Mam osobny folder z linkami. Częstość odwiedzin poszczególnych czasopism uzależniam od znanego średniego tempa aktualizacji konkretnych witryn :) Niektóre tytuły - Nature, Science - mają znane czasy ukazywania się nowych zeszytów, tu - środa i czwartek, wieczorem.

2) Refleks. Gdy usłyszę o ciekawym (dla mnie) odkryciu od znajomego, przeczytam na którymś z forów, facebooku, Dinosaur Mailing List - staram się jak najszybciej przeczytać oryginalną prackę :)

Artykuły czytam w każdej wolnej chwili.

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces

Post autor: skrecu »

Podstawa to dodać wszystkie intereseujące nas żurnale to listy 'new contents alert'
Opcja dostępna u wydawcy na stronie internetowej
jeśli się nie da, wystaczy wiedzieć kiedy wychodzi dany periodyk,
Mowię tu zwłaszcza o 'dailies' vide Zootaxa dostępna już dzień przed około 20-21,
oraz o tygodnikach jak nature i science dostępnych już, odpowiednio, w środę i w czwartek wieczorem
Dobra strona z linkami do czasopism:
http://cactus.dixie.edu/jharris/Journal_Links.html

Zawsze jest ewentualność, że coś przeoczymy
Wtedy przydają się stronki takie jak DML, http://www.sciencedaily.com, gdzie informują o najważniejszych odkryciach na bierząco i co ważne, w przeciwieństwie do polskojęzycznego badziewia jak wp i onet, informują o źródle dając DOI

Teraz najważniejszy etap...zdobyć dostęp do prac, ponieważ większość (poza np. PLoS, APP) jest płatna a mało który autor odpowiada na requesty mailowe lubumieszcza na bierząco swe prace na swej stronie internetowej (to zależy od umowy między wydawcą a autorem)
Ten kto wie jak to zrobić ten jest szczęsliwy!!! :D
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces

Post autor: nazuul »

skrecu pisze:Zawsze jest ewentualność, że coś przeoczymy
Wtedy przydają się stronki takie jak DML, http://www.sciencedaily.com
Od sciencedaily lepsze są paleoblogi (lista TU).
Wspominany DML: 1, 2.

Które periodyki warto śledzić, to sobie już sama musisz obczaić - na forum i stronie D.com (np. TU) znajdziesz linki do czasopism. Kilka ważniejszych ściśle paleontologicznych: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Dakota
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 21 września 2008, o 10:17

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces

Post autor: Dakota »

Tak, oczywiście, to nie ulega wątpliwości. Wygląda zatem na to, że preferowane źródła to anglojęzyczne publikacje, pochodzące np. z pism naukowych. Stąd nasuwa się wniosek, że musicie mieć bardzo dobrze opanowany ten język, skoro świetnie radzicie sobie z wnikliwym czytaniem takich tekstów. :) Choć z własnego doświadczenia wiem też, że znajomość specjalistycznego słownictwa przychodzi z czasem - doświadczenie i praktyka robią swoje. ;)
Si on combat, on peut perdre, si on ne combat pas - on est perdu...

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces

Post autor: Dino »

Bardzo przydatne są również słowniki internetowe, które "znają" terminologię medyczną i geologiczną, np. ling.pl czy megaslownik.pl

Później niektóre pojęcia angielskie/łacińskie (choćby często odnajdywane kości) rzeczywiście "wchodzą w krew" i tłumaczy się je automatycznie.

Dakota
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 21 września 2008, o 10:17

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces

Post autor: Dakota »

Dino pisze:Bardzo przydatne są również słowniki internetowe, które "znają" terminologię medyczną i geologiczną, np. ling.pl czy megaslownik.pl
Tak, to prawda, sama bardzo często korzystam z Linga, to mój numer jeden wśród słowników internetowych. ;) Szkoda tylko, że ostatnio występuje dużo błędów przy wyszukiwaniach, co przeszkadza w pracy. Wydaje mi się, że kiedyś miałam styczność z Megasłownikiem, jednak nie pamiętam go dobrze. Najwyższy czas odświeżyć swoją pamięć. :)
Si on combat, on peut perdre, si on ne combat pas - on est perdu...

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces

Post autor: szerman »

Dakota pisze:Wydaje mi się, że kiedyś miałam styczność z Megasłownikiem, jednak nie pamiętam go dobrze. Najwyższy czas odświeżyć swoją pamięć. :)
Ja z niego korzystam, choć z biegiem czasu coraz rzadziej, ale na początek był u mnie podstawą tłumaczenia materiałów kopalnych w opisach. Niestety te bardziej skomplikowane nazwy nie wszystkie są w bazie, ale te z kolei są na forum:
viewtopic.php?f=4&t=2261
viewtopic.php?f=4&t=1805
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces

Post autor: Dino »

szerman pisze: Niestety te bardziej skomplikowane nazwy nie wszystkie są w bazie
jeśli zaś nie ma ich w spisie forumowym, zawsze można sobie pomóc rozbijając skomplikowane nazwy na części składowe i wyszukując je kolejno w słownikach. Innym sposobem może być również wynajdywanie strony w angielskiej wikipedii i trzymanie kciuków za to, żeby był polski odpowiednik artykułu.

Miałem na myśli bazę słowników jak megasłownik :)
MSz

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces

Post autor: hanys »

Później niektóre pojęcia angielskie/łacińskie (choćby często odnajdywane kości) rzeczywiście "wchodzą w krew" i tłumaczy się je automatycznie.
Albo w ogóle się nie tłumaczy, bo na własny użytek, gdy nie piszesz artykułów nie potrzebne są polskie odpowiedniki, ważne jest tylko aby wiedzieć jak to coś wygląda, gdzie się znajduje itd. :wink:
olej zdrowie, olej życie, najważniejsze wydobycie

d_m

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces

Post autor: d_m »

Tłumaczenia czasem są wręcz krytycznie traktowane przez środowisko. Phoronida na kryzelnice, Priapulida na niezmogowce - to nazwy które są znajome tylko studentom-wychowankom konkretnego podręcznika, oraz oczywiście twórcy tegoż. Czasem lepiej spolszczać lub pozostawiać w oryginalnej pisowni i kursywą terminy i nazwy, na które trzeba by na dobrą sprawę samemu wymyślić polski odpowiednik, a potem jeszcze przekonać do niego wszystkich innych. Podstawową, pożądaną cechą każdej terminologii jest uniwersalność i jednoznaczność.

Co do angielskiego i fachowej terminologii - to absolutna konieczność, która przychodzi z czasem :) Do mnie może przyjdzie za jakieś 10 lat :)

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces

Post autor: Daniel Madzia »

Dawid Mazurek pisze:Podstawową, pożądaną cechą każdej terminologii jest uniwersalność i jednoznaczność.
:) Tak :!: Z powodow wiadomych nie moglem sie powstrzymac. :)

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces

Post autor: Utahraptor »

Ja za to nie mogę się powstrzymać i odpowiem na drugie pytanie zadane w I poście. Ile czasu poświęcam na swoje studia? Za mało :!: :cry:
Biologia, UW

d_m

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukces

Post autor: d_m »

Linki do najważniejszych czasopism.

kaka
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 60
Rejestracja: 18 lutego 2014, o 20:33

Stałe informacje/Ciekawostki

Post autor: kaka »

Witam. Jakie są najlepsze strony, które polecacie do śledzenia informacji na temat paleontologii? Osobiście czytam tą stronę tutaj:
https://www.sciencedaily.com/news/fossi ... eontology/
Ale czy jest więcej stron, które są sprawdzone i w miarę regularnie piszą o nowinach na świecie w tym temacie?

kaka
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 60
Rejestracja: 18 lutego 2014, o 20:33

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukcesu

Post autor: kaka »

Zauważyłem ze minęło blisko 11 lat od odpowiedzi na ten temat. Czy po tylu latach dalej polecacie wcześniej napisane strony czy może znalazła się jakaś nowa ciekawa strona na której można czytać najnowsze informacje?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukcesu

Post autor: nazuul »

Mniej więcej aktualne jest, choć niektóre strony nie działają, zwłaszcza DML szkoda. Obecnie są różne grupy na fb. Ja nadal sprawdzam różne blogi, np. ten https://novataxa.blogspot.com/ (tematyka jest szersza niż sami podają, można sobie interesujące kategorie wybrać).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

kaka
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 60
Rejestracja: 18 lutego 2014, o 20:33

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukcesu

Post autor: kaka »

Super! Dziękuje bardzo :)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Wyszukiwanie nowości, czyli informacja kluczem do sukcesu

Post autor: Danu »

Tak czysto by znaleźć zwyczajnie nowy takson to wystarczy używać wikipedii, a konkretnie:
https://en.wikipedia.org/wiki/2022_in_a ... leontology
Pojawiają się tutaj na bieżąco, zazwyczaj max kilka godzin po opublikowaniu pracy
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ