Storczyki stare jak dinozaury


Awatar użytkownika
Timi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 177
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 17:42
Imię i nazwisko: Tomasz Rutkowski
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Storczyki stare jak dinozaury

Post autor: Timi »

Pierwsze storczyki pojawiły się na Ziemi około 80 mln lat temu

Biologowie z Harvardu ustalili to dzięki wymarłej wiele milionów lat temu, zakonserwowanej w bursztynie pszczole, na grzbiecie której zachował się pyłek dawnej orchidei. Wcześniej naukowcy szacowali wiek orchidei na 26-112 mln lat. Argumentem orędowników "młodości" storczyków był brak zachowanych skamieniałości. Jeśli nawet udało się znaleźć pyłek (przenoszony tylko przez zwierzęta), niszczył go kwas używany przy oczyszczaniu skamieniałości. Zwolennicy sędziwego wieku storczyków opierali się na fakcie, że rośliny te są jednymi z najliczniejszych i najbardziej różnorodnych występujących na Ziemi (liczbę gatunków należących do rodziny szacuje się na blisko 300 tys. - to osiem proc. wszystkich ziemskich roślin).

Badania nad storczykami utrudnia również to, że zakwitają one nieregularnie, a budowa ich pyłku różni się od budowy pyłków innych roślin. Najwięcej storczyków rośnie w strefie tropikalnej, gdzie wilgoć i temperatura utrudniają konserwację pyłku. Zdobycz z grzbietu pszczoły pozwoliła też na odtworzenie wyglądu orchidei, z której pyłek pochodził, a także na ustalenie, że niektóre współczesne grupy storczyków zróżnicowały się niedługo po powstaniu całej rodziny.

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... 43751.html
http://www.stellar-pictures.pl
http://www.tomaszrutkowski.pl
http://pl.youtube.com/watch?v=43unDWTfkds SAVE OUR RAINFORESTS
"Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy." Poznaj całą prawdę... http://www.timiworld.fora.pl

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

a myślałem, że to magnolie są starsze

kara 32
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwietnia 2007, o 08:53

Post autor: kara 32 »

szczerze mowiac tez dopiero teraz dowiedzialam sie ze storczyki sa tak stare no coz uczymy sie przez cale zycie nie? :wink:

Zatorland_pl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 56
Rejestracja: 5 czerwca 2012, o 15:10

Re: Storczyki stare jak dinozaury

Post autor: Zatorland_pl »

Faktycznie rzadko się zastanawiamy ile wieków przetrwały bardzo niepozorne gatunki roślin, ale także owadów, na przykład ważek.

ODPOWIEDZ