Wiedzę o kambryjskich faunach czerpiemy głównie z dwóch źródeł: stanowisk Konservat-Lagerstätte typu Burgess Shale oraz fosforanowych i sfosfatyzowanych mikroskamieniałości (SSFs). Od niedawna lansuje się też wartość SCFs. Każde z tych typów zachowania cechuje się swoistymi ograniczeniami, ale integracja danych czasem jest możliwa. Przykładowo - lata temu enigmatyczne skleryty Microdictyon (posądzane nawet należące do strunowców) przypisano jednoznacznie makroskamieniałościom lobopodów. Nie ze wszystkimi mikroskamieniałościami udaje się tego dokonać i pozostają one tajemniczne. Przykładem są tu "kolczaste" rodzaje: Rushtonites, Rhombocorniculum i Mongolitubulus. Tym ostatnim zajmowałem się na pierwszym roku doktoratu ćwicząc preparację chemiczną. Mongolitubulus posądzany był o bycie szczątkami lobopodów (Dzik, 2003), Lophotrochozoa (Mazurek, 2010), trylobitów, a w ostatnich latach dość jednoznacznie bradoriidów (np. Skovsted, 2005). Najpewniej jest to rodzaj polifiletyczny, którego diagnoza opisuje niezbyt specyficzną morfologię. Właśnie ukazała się wersja robocza pracy Carona i współprac. (w druku) wskazująca, że rzeczywiście część z gatunków Mongolitubulus, jak i rodzaj Rushtonites, a być może także i Rhombocorniculum, należą do lobopodów, a konkretniej do krewnych rodzaju Hallucigenia, zwiększając rozpowszechnienie czasowe i geograficzne tej grupy.
CARON J.-B. i inni (w druku) - Beyond the Burgess Shale: Cambrian
microfossils track the rise and fall of hallucigeniid lobopodians. Proc R Soc B, 280. http://rspb.royalsocietypublishing.org/ ... 3.abstract
DZIK J. 2003 - Early Cambrian lobopodian sclerites and associated fossils from Kazakhstan. Palaeontology, 46, 1: 93-112.
MAZUREK D. 2010 - Pozycja taksonomiczna enigmatycznego rodzaju Mongolitubulus. Młodzi w paleontologii. [referat]
SKOVSTED, C.B. 2005 - A carapace of the bradoriid arthropod Mongolitubulus from the Early Cambrian of Greenland. GFF, 127, 3: 217–220.
kolce Hallucigenia
-
- Kredowy tyranozaur
- Posty: 2340
- Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
- Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
- Lokalizacja: Wrocław
Re: kolce Hallucigenia
Uwaga typu "pierdoła", bo na temacie się nie znam i nic mądrego bym nie napisał: Proceedings of the Royal Society BDawid Mazurek pisze:Właśnie ukazała się wersja robocza pracy Carona i współprac. (w druku)
EDIT Jednak drukują, ale online publikują i tak wersje już ostateczne.
- szerman
- Neogeński mastodont
- Posty: 4061
- Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
- Imię i nazwisko: MSz
- Lokalizacja: B-B
Re: kolce Hallucigenia
Może na główną? Co prawda nie o dinozaurach, ale wciąż o paleontologii ;) Tylko ten fragment:
Zmieniłbym na formę bezosobową ;)Dawid Mazurek pisze:Tym ostatnim zajmowałem się na pierwszym roku doktoratu ćwicząc preparację chemiczną.
"Mastodon sapiens"