Dla mnie najciekawszy jest art o nowym tillodoncie z wczesnego eocenu Indii
Jest to kolejny przedstawiciel holarktyczny (nawet panholarktyczny) po ailuravinie Meldimys, i dichobunidzie Diacodexis (Gujaratia),naczelnym adapoidom oraz nietoperzom (Icaronycteris, Hassianycteris) znany na poziomie rodziny a nawet rodzaju rownieĹź z Europy i PĹn Ameryki, co razem z elementami wybitnie azjatyckimi (zajÄczaki, antrakobunidy) i endemicznymi rodzinami (nieparzystokopytne Cambayatheridae) czyni faunÄ z Vastan jeszcze bardziej ciekawÄ .
Tillodonty sÄ znane z osadĂłw Pakistanu o podobnym wieku, posiadajÄ cych rĂłwnieĹź mieszany charakter
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan
WiÄc wyszĹo na to, Ĺźe w przynajmniej jednej sprawie Lucas i jego kompania nie mieli racji. Bo okazaĹo sie, iĹź mamy nie tylko nowy gatunek ale i nowy rodzaj raizucha z Krasiejowa.
Tomasz Singer pisze:WiÄc wyszĹo na to, Ĺźe w przynajmniej jednej sprawie Lucas i jego kompania nie mieli racji. Bo okazaĹo sie, iĹź mamy nie tylko nowy gatunek ale i nowy rodzaj raizucha z Krasiejowa.
To akurat nie wazne czy to "tylko" nowy gatunek czy "az" nowy rodzaj, bo to kwestia subiektywna. Jesli T. suevicus jest az tak slabo zachowany, to wprowadzenie nowej nazwy rodzajowej jest na pewno sluszne. Teraz tylko bedzie trzeba pozmieniac napisy w Dinoparku.
Ech... fajne tam macie rzeczy... Szkoda, ze caly Slask nie jest czeski.
JuĹź od kilku dni CzytaĹem i mam mieszane uczucia, ale nie znam siÄ na tyle, Ĺźeby dyskutowaÄ z publikacjÄ . W pracy pojawia siÄ odnoĹnik do publikcji w druku o czaszce krasiejowskiego aetozaura - nie mogÄ siÄ doczekaÄ, niedĹugo powinna wyjĹÄ. Jest teĹź mowa o przygotowywanym opracowaniu nowego materiaĹu polonozucha
z tym czekaniem bywa róşnie
kiedyĹ pisaĹem Ci, Ĺźe sam czekam na parÄ aktykuĹĂłw od lat i ciÄ gle sÄ one anonsowane jako in progress bÄ dĹş in press, np. czaszki ssakĂłw z kredy Mongolii, kompletny szkielet ssaka z kredy Madagaskaru, no i kupa ssakĂłw z wczesnego paleogenu Ameryki PĹn. anonsowanych jako gen. et sp. nov. A, B, C itd
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan
Aetozaur czeka chyba na swojÄ kolejkÄ (jako zaakceptowany, gotowy artykuĹ) i niedĹugo powinien siÄ ukazaÄ. Natomiast o Polonozuchu majÄ dopiero zrobiÄ artykuĹ, ale chyba po prostu jakÄ Ĺ monografiÄ z dokĹadnym opisem dotychczasowych szczÄ tkĂłw. Nie sĹyszaĹem, Ĺźeby coĹ nowego miaĹo tam byÄ zawarte. Czas pokaĹźe...
Cóş, okazji ku temu pare mieliĹcie, ale nie wykorzystaliĹcie
Prawde mowiac - u was to jest chyba w lepszych rekach.
Utahraptor pisze:MyĹlÄ, Ĺźe w Czechach teĹź by siÄ coĹ znalazĹo, ale najpierw trzeba szukaÄ.
U na to glownie paleozoik (bardzo bogaty). Ale z kredy tez mamy troche kregowcow. Tyle ze wiekszosc strasznie fragmentaryczna.
Dawid pisze:CzytaĹem i mam mieszane uczucia, ale nie znam siÄ na tyle, Ĺźeby dyskutowaÄ z publikacjÄ .
Jest tam nawet kilka bledow (malych, ale sa, jak zreszta chyba zawsze i wszedzie), o ktorych pisalem Stevowi, ale juz ponoc przeslali poprawiona wersje do APP i nie mozna robic kolejnych popraw.