Dinozaury 1.IV.2013

Nader specyficzny humor paleontologiczny
fot. J. Garstka
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Dinozaury 1.IV.2013

Post autor: nazuul »

Kilka prac, które z nieznanych powodów nikt jeszcze na forum nie zamieścił (najpewniej z powodu niezgadzania się z wynikami badań):

Cau A 2013 Phylogenetic affinities among Dinosauromorpha based on a new supermatrix analysed under Long Fishing Extraction. F One 4: 1-65.
omówienie autora: http://theropoda.blogspot.cz/2013/04/la ... a-dei.html

odnaleziony szkielet Deinocheirus, który się okazał super-hiper-bomba-szał-teropodem:
http://saurian.blogspot.com/2013/04/new ... on-of.html

to jest bardzo interesujące - implikacje filogenezy kukułkowatych dla ewolucji archozaurów:
Molekk ULA, Da-Ting X, Fliar B, Feduccia A 2013 A time-calibrated molecular phylogeny of cuckoos (Aves: Cuculidae) and its bearing on the origin of birds. New Zealand J Mol Phylogenet 1: 38–70

Using 28 new nuclear loci, we present the first complete time-calibrated species tree of cuckoos (Cuculidae). Analyses using Bayesian and maximum-pseudolikelihood methods for the simultaneous estimation of the species tree and individual gene trees support a novel phylogenetic hypothesis in which the American roadrunners (Geococcyx) form a sister group to the rest of the clade. A time scale for cuckoo evolution is provided by various molecular dating methods, including the uncorrelated lognormal relaxed clock, the compound Poisson process model, the Bayesian total-evidence approach of Ronquist et al. (2012), as well as other methods that we do not care to list here. Surprisinigly, the divergence of the genus Geococcyx from other cuckoos is estimated to be ~270 Ma old, predating the bird–crocodile split by more than 15 million years. This result is robust to the choice of different estimation methods and priors. Instead of questioning our choice of calibration points, such as using the breakup of Pangaea into Gondwana and Laurasia for the split between the South American Ash-colored Cuckoo (Coccycua cinerea) and the Eurasian Common Cuckoo (Cuculus canorus), we propose an extremely complicated and unparsimonious scenario that enables us to reconcile our conclusions with the last 150 years of research on the origin of birds. We propose that modern birds (Neornithes) are polyphyletic and the genus Geococcyx evolved from extremely basal archosauromorphs closely related to Longisquama and Megalancosaurus, while the remaining 10,000 species of extant birds are living dinosaurs. Thus, we provide evidence for Feduccia's (1999) assertion that "T. rex was no four-ton roadrunner".
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Dinozaury 1.IV.2013 - komentarze

Post autor: skrecu »

robienie sobie jaj w tym dziale fejkami prima aprilisowymi uważam za dalece chybione...to tak samo jak nabijać się z pewnej wielce szanownej w niektórych kręgach organizacji
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2013 - nowe informacje

Post autor: Dino »

Skrecu, ja Cię nigdy nie ogarnę. Mimo że takiś zawsze trefniś, to jak przychodzi do dotknięcia pedeefowej sfery sacrum robisz się taki wrażliwy... coś mi to przypomina ;)

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2013 - nowe informacje

Post autor: skrecu »

nazywasz mnie trefnisiem (określenie delikatnie pogardliwe) na forum publicznym...no stary to o Tobie dużo mówi a nie o mnie
po prostu za mało mnie znasz raz w życiu mnie widziełeś raz wódkę ze mna piłeś..co Ty do cholery o mnie wiesz?
i że mnie nie oogarniasz...nie skomentuje tego....
po prostu skoro mnie krytykowaleś za offowe żarciki to dozwól na krytyke w moim mniemaniu chybionych żartów i fejków w trawie a nie na offie..i bez docinków bo w kierunku innych sie nie odważasz
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

d_m

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2013 - nowe informacje

Post autor: d_m »

Rafał, Łukasz sobie tylko lekko zażartował. Jakbyś przeczytał w jakim tonie ostatnio z Mateuszem dyskutujemy mejlowo na tematy światopoglądowe... to jest dopiero jatka, co nie, Mati? ;P

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Dinozaury 1.IV.2013

Post autor: nazuul »

Świetny moim zdaniem abstrakt artykułu "A time-calibrated molecular phylogeny of cuckoos (Aves: Cuculidae) and its bearing on the origin of birds" jest autorstwa Davida Černýego i został umieszczony pierwotnie na wildprehistory: http://forum.wildprehistory.org/viewtopic.php?t=3394
przy okazji gorąco polecam jego blog: http://pan-aves.blogspot.com/

Przeniosłem ten temat do humoru, tak jak poprzednie tego typu (kwestią wyjaśnienia - wcześniej powyższe posty znajdowały się w tym temacie: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=3&t=5166 ).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dinozaury 1.IV.2013

Post autor: Ag.Ent »

Abstrakt jest genialny :D
Połączenie w jednym tekście fragmentu we propose an extremely complicated and unparsimonious scenario, wymienienia longiskwamy i megalankozaura w kontekście pochodzenia ptaków (no, jednego ptaka...) oraz nazwisko Feduccii sprawiło, że prawie uwierzyłem, że to nie żart :mrgreen:

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2013 - nowe informacje

Post autor: Dino »

skrecu pisze:nazywasz mnie trefnisiem (określenie delikatnie pogardliwe) na forum publicznym...no stary to o Tobie dużo mówi a nie o mnie
po prostu za mało mnie znasz raz w życiu mnie widziełeś raz wódkę ze mna piłeś..co Ty do cholery o mnie wiesz?
i że mnie nie oogarniasz...nie skomentuje tego....
po prostu skoro mnie krytykowaleś za offowe żarciki to dozwól na krytyke w moim mniemaniu chybionych żartów i fejków w trawie a nie na offie..i bez docinków bo w kierunku innych sie nie odważasz
Ty tak na serio? :D

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Zbiorczy] Dinozaury 2013 - nowe informacje

Post autor: Utahraptor »

Dawid Mazurek pisze:Rafał, Łukasz sobie tylko lekko zażartował. Jakbyś przeczytał w jakim tonie ostatnio z Mateuszem dyskutujemy mejlowo na tematy światopoglądowe... to jest dopiero jatka, co nie, Mati? ;P
To prawda :mrgreen:
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Dinozaury 1.IV.2013

Post autor: Dawid Mika »

Abstrakt faktycznie udany.
Ale najciekawiej (i zarazem najmniej prawdopodobnie) brzmi ten fragment w ustach Feducci:
while the remaining 10,000 species of extant birds are living dinosaurs.
Wie ktoś może, czemu Feduccia tak nie lubi tych dinozaurów, że ciągle zaprzecza BAD?

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Dinozaury 1.IV.2013

Post autor: Utahraptor »

Feduccia uważa, że ptaki powstały z nadrzewnych zwierząt, które szeroko rozstawiały kończyny tylne. Nie znamy dinozaurów o takiej anatomii - więc on uznał, że prawdopodobnie dinozaury przodkami ptaków nie są. Zerknij do naszej dyskusji o początkach ptaków ;)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Dinozaury 1.IV.2013

Post autor: Dawid Mika »

Utahraptor pisze:Feduccia uważa, że ptaki powstały z nadrzewnych zwierząt, które szeroko rozstawiały kończyny tylne. Nie znamy dinozaurów o takiej anatomii - więc on uznał, że prawdopodobnie dinozaury przodkami ptaków nie są. Zerknij do naszej dyskusji o początkach ptaków ;)
Ale czy naprawdę uzasadniał on rozstawem kończyn swoje wywody od początku? Trzeba by było sprawdzić w starszych jego pracach (zajmę się tym). Wydaje mi się, że dawniej żerował głównie na homologii palców, paradoksie czasowym i interpretacji piór dinozaurów z Liaoning jako efektu rozkładu kolagenu.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Dinozaury 1.IV.2013

Post autor: nazuul »

Utahraptor pisze:szeroko rozstawiały kończyny tylne. Nie znamy dinozaurów o takiej anatomii
Kontrowersyjne - jak pisałem w tamtej dyskusji, Microraptor może mógł szeroko rozstawiać nogi, zob.
Gong, Martin, Burnham, Falk, Hou, 2012. A new species of Microraptor from the Jehol Biota of northeastern China. Palaeoworld. 21(2), 81-91.
i tam cytowane
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Dinozaury 1.IV.2013

Post autor: Utahraptor »

Mikroraptor nie jest uznawany za dinozaura przez BANDytów ;) a jego ustawienie kończyn budzi spory.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ