[opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Nader specyficzny humor paleontologiczny
fot. J. Garstka
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: szerman »

W końcu na Święta prezentujemy to, nad czym z Tomkiem i... sami zobaczcie z kim :D pracowaliśmy w tajemnicy od kilku miesięcy :D :D :D Nie wiemy tylko gdzie to upublikować, Tomek chce w APP, z kolei Dodson wolałby w jakimś amerykańskim periodyku. Acta Paleontologica Polonica byłaby chyba takim patriotycznym wyborem?
_____________________________________________________________


"Polonoceratops" ("polonoceratops")
Długość: ok. 1 m
Masa: ok. 5 kg
Czas: późny alb – cenoman; 103-93 Ma
Miejsce: Polska – Województwo Śląskie, Bielsko-Biała, Straconka (Warstwy Godulskie)

Klasyfikacja
Dinosauria
Ornithischia
Ceratopsia
Neoceratopsia

Wstęp
"Polonoceratops annae" to pierwszy znany nauce dinozaur rogaty odnaleziony na terenie Polski, jak i jeden z pierwszych europejskich ceratopsów. Odkrycie szczątków tego kredowego dinozaura komplikuje paleogeografię i ewolucję kladu Ceratopsia. Do momentu formalnie wydanego opisu pozostaje nomen nudum. Szczątki "Polonoceratops" są bardzo podobne do skamieniałości jamaceratopsa.

Historia odkryć i badań
Na pierwsze szczątki natrafiono pod koniec lata 2012, a przypadkowymi odkrywcami byli Marcin Szermański i jego partnerka, Anna Gołuch. Natknęli się na nie podczas spaceru nieopodal nieczynnego kamieniołomu w Straconce (południowo-wschodnia część Bielska-Białej). Do końca września 2012 wyizolowano ponad 20 kości, w tym fragmenty czaszki, które zostały wysłane do Tomasza Singera, badacza mongolskich ceratopsów. Ten po wstępnych badaniach zdecydował się poprosić o pomoc Petera Dodsona – specjalisty od dinozaurów rogatych. Przeprowadzona przez niego analiza filogenetyczna wykazała, że "Polonoceratops" to bazalny przedstawiciel kladu Neoceratopsia. Co więcej, jest on taksonem siostrzanym względem Yamaceratops z terenów dzisiejszej Mongolii.

Materiał kopalny i lokalizacja
Na holotyp ZPAL 21219 składają się następujące skamieniałości: fragmentaryczna czaszka (kość nosowa, ciemieniowa, zębowa i kość łuskowa), ciąg 17 kręgów ogonowych i niekompletna lewa kończyna przednia (kość promieniowa, ramieniowa i łokciowa).
Cały powyższy materiał kopalny tkwił w nieczynnym kamieniołomie, zlokalizowanym we wschodniej dzielnicy Bielska-Białej – Straconce. Jego warstwy datowane są na późny alb-cenoman. Prawdopodobnie w skałach znajduje się znacznie więcej kości, lecz bez specjalistycznego sprzętu nie jest możliwe ich wydobycie – wydobyto tylko te, które były widoczne i odsłonięte wskutek erozji.

Diagnoza
Bazalny neoceratops z wydatnym, stożkowatym rogiem nosowym, dobrze wykształconą kryzą z oknami w kości ciemieniowej, niskim i wąskim grzebieniem strzałkowym oraz wyraźną ornamentacją w proksymalnej części kości łuskowej przy kontakcie z kością zaoczodołową.

Paleobiologia
Mimo nie zachowania się kończyn tylnych jak i całej obręczy miednicznej, na podstawie jednej niekompletnej kończyny przedniej można ostrożnie założyć, że było to zwierzę czworonożne, podobnie jak jego bliski kuzyn Yamaceratops. Jej kości (humerus, radius i ulna) są masywnie zbudowane, co pozwala zakładać czworonożność tego dinozaura. Być może w razie niebezpieczeństwa uciekał na tylnych kończynach.

Etymologia
Nazwa rodzajowa "Polonoceratops" znaczy dosłownie "polska rogata twarz". Epitet gatunkowy "annae" honoruje Annę Gołuch, która wraz z Marcinem Szermańskim natknęła się na skamieniałości tego dinozaura.

Spis gatunków
"Polonoceratops" Singer, Szermański i Dodson, 2013 nomen nudum
"P. annae" Singer, Szermański i Dodson, 2013 nomen nudum

Bibliografia
Singer, T., Szermański, M. & Dodson, P. (2013) Polonoceratops annae (Dinosauria: Ceratopsia) – the first ceratopsian dinosaur from Poland.

Rekonstrukcja czaszki P. annae. Źródło: Singer i in., 2013.




UWAGA - to oczywiście żart na 1. kwietnia
Załączniki
rekonstrukcja czaszki.jpg
"Mastodon sapiens"

d_m

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: d_m »

Widziałem materiał na żywo i mam pewne wątpliwości, czy to aby nie pomieszane szczątki dwóch różnych taksonów... Poza tym ichnofosylia obecne w odsłonięciu mogą sugerować nieco młodszy wiek osadów niż ten, który podajecie. Niemniej cieszę się, że Wasze znalezisko w końcu zostanie ujawnione - naprawdę super materiał!!!

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: szerman »

Dawid Mazurek pisze:Widziałem materiał na żywo i mam pewne wątpliwości, czy to aby nie pomieszane szczątki dwóch różnych taksonów...
Peter Dodson wykluczył taką ewentualność. Chodzi Ci o ten nadzwyczaj duży róg nosowy?
Dawid Mazurek pisze:Poza tym ichnofosylia obecne w odsłonięciu mogą sugerować nieco młodszy wiek osadów niż ten, który podajecie.

Nawet mi nie mów... :( Wiem, że kopałeś w tych wartswach po drugiej stronie Przegibku (Międzyrzecze), przecież one też są szacowane na "środkową kredę" (przełom późnego albu i cenomanu). Czyżby już to były nieaktualne dane?
Dawid Mazurek pisze:Niemniej cieszę się, że Wasze znalezisko w końcu zostanie ujawnione - naprawdę super materiał!!!
Dzięki :D Spróbujemy z Tomkiem przeforsować pomysł z publikacją w APP ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:
Dawid Mazurek pisze:Widziałem materiał na żywo i mam pewne wątpliwości, czy to aby nie pomieszane szczątki dwóch różnych taksonów...
Peter Dodson wykluczył taką ewentualność. Chodzi Ci o ten nadzwyczaj duży róg nosowy?
Dawid - ale nie widziałeś odkrycia. Skoro to są szczątki z jednego miejsca i do siebie pasują, to najlepszą hipotezą jest to, że to jeden osobnik. Duży róg pewnie świadczy o tym, że to dorosły samiec, np. u protoceratopsów rzadko który ma tak wydatny róg, bo większość osobników to są młode albo samice.

Zapomnieliście polonoceratopsa zarejestrować w zoobanku albo nie napisaliście o tym w artykule! Byłby ważny już teraz... (nie pierwszy raz na to zwracam uwagę)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Duży róg pewnie świadczy o tym, że to dorosły samiec, np. u protoceratopsów rzadko który ma tak wydatny róg, bo większość osobników to są młode albo samice.
Najprawdopodobniej tak - służył do walki o samicę i być może do obrony, choć w tym przypadku ucieczka pewnie byłaby bardziej efektywna.
nazuul pisze:Zapomnieliście polonoceratopsa zarejestrować w zoobanku albo nie napisaliście o tym w artykule! Byłby ważny już teraz... (nie pierwszy raz na to zwracam uwagę)
Jasny gwint! :shock: Zupełnie o tym z Tomkiem nie pomyśleliśmy, ba, nawet Dodson o tym nie pisnął ani słowa. Szkoda, będzie trzeba teraz trochę poczekać...

PS jak zejdą śniegi (w centrum B-B jest z 40 cm śniegu - gdzie to globalne ocieplenie?) wybiorę się do tego kamieniołomu - może po zimie odmroziło co nieco skały i będzie się dało bez ciężkiego sprzętu poszukać nowych skamielin, bo na 100% nie wydobyliśmy wszystkiego. Może to tylko nawet wierzchołek góry lodowej :?:
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: Danu »

Szerman wpadnę do Bielska mam bliziutko, chętnie pomogę, może jeszcze się uda znaleźć jakiegoś kredowego tytanozaura. To może być drugi Bernissart :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Zapomnieliście polonoceratopsa zarejestrować w zoobanku albo nie napisaliście o tym w artykule! Byłby ważny już teraz... (nie pierwszy raz na to zwracam uwagę)
Gwoli ścisłości - nie byłby (wymagane jest podanie także numeru ISSN/ISBN, których preprinty nie mają).

Gratuluję odkrycia, choć muszę przyznać, że wygląda mi to na bardziej zaawansowany takson (coś bliskiego Coronosauria nawet) - będę musiał krytycznie przejrzeć Wasze kodowania ;)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: szerman »

Ag.Ent pisze:Gratuluję odkrycia, choć muszę przyznać, że wygląda mi to na bardziej zaawansowany takson (coś bliskiego Coronosauria nawet) - będę musiał krytycznie przejrzeć Wasze kodowania ;)
Dzięki :D Przyznam, że ten wydatny róg też nam na początek zasugerował powiązanie z zaawansowanymi przedstawicielami Neoceratopsia, może nawet tak jak piszesz Tomku coś blisko spokrewnionego z Coronosauria. Analiza Dodsona wykazała jednak coś innego, ale nie widzę przeszkód byś go sprawdził (zwłaszcza, że jeszcze nikt nie zrecenzował preprintu) ;)
"Mastodon sapiens"

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: Ag.Ent »

Dobra, Prima Aprilis się skończył, więc możemy porozmawiać otwarcie ;)
Muszę przyznać, że gdyby nie informacja na ostatniej stronie PDF-a, to bym się nabrał (no dobra, parę innych rzeczy też wzbudziło moje podejrzenia ;)), bo...
szerman w październiku 2012 pisze:W ogóle to z Tomkiem przygotowujemy bombę, ale zanim to nastąpi to czeka nas dużo roboty...;)
...więc myślałem, że może jednak faktycznie macie aż taką bombę. Przyznajcie się, naprawdę coś "knujecie" ;), czy ta informacja z października to było tylko preludium do powyższego dowcipu? :)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: szerman »

Ag.Ent pisze: Muszę przyznać, że gdyby nie informacja na ostatniej stronie PDF-a, to bym się nabrał (no dobra, parę innych rzeczy też wzbudziło moje podejrzenia ;)), bo...
szerman w październiku 2012 pisze:W ogóle to z Tomkiem przygotowujemy bombę, ale zanim to nastąpi to czeka nas dużo roboty...;)
...więc myślałem, że może jednak faktycznie macie aż taką bombę. Przyznajcie się, naprawdę coś "knujecie" ;), czy ta informacja z października to było tylko preludium do powyższego dowcipu? :)
Hah, więc jednak ktoś zwrócił na to uwagę :D Nie, to była zapowiedź tego żartu, ale ujęta w sposób poważny ;) Parę dni temu Maciejowi pisałem na PW że "nie mam czasu, bo pracuję nad czymś ważnym z Tomkiem" - tak naprawdę nie miałem czasu z innego powodu, ale trzeba było trochę pograć :P Czekałem na ten dzień od października 2012 roku :mrgreen:
Taka ciekawostka na koniec, chciałem go nazwać Tetraceratops, ale taki zwierzak już istnieje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tetraceratops

No i podziękowania dla Tomka Singera za zdjęcia, rekonstrukcje, diagnozę i za chęć współpracy (i za przekonanie Dodsona do wzięcia udziału w kawale drogą mailową) 8-)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: Danu »

Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: Dino »

Wszyscy pozdrawiamy Anię ;)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: szerman »

Danu pisze:Zobaczcie to ;d
http://dml.cmnh.org/2013Apr/
Kto to tam dał? :lol: O co chodzi z "Polish joke" - to u nich jakiś niewybredny żart? Ej, na żartach się oni nie znają? :P
Dino pisze:Wszyscy pozdrawiamy Anię ;)
Pozdrowię 8-)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: Tomasz Singer »

Wczoraj nie miałem okazji korzystać z neta.
Dzisiaj jak na wejściu zwykle, wszedłem na DML to trochę mnie rozbawiło jak ktoś się dał tak szybko nabrać.
Można tylko trochę narzekać na słabe poczucie humoru paleontologów na zachodzie, z wyjątkiem może Petera Dodsona, który bez problemu się zgodził w nim brać udział.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: nazuul »

Umieszczenie linka do pdfa a nie linku do forum na DML-u przez Roberta Margulskiego (kojarzy ktoś?) zapewne jest powodem gigantycznej ilości ściągnięć pliku - obecnie 270 razy (na ok. 200 wyświetleń tematu).
Nie rozumiem odniesienia do "Polish jokes". EDIT: ani tego, że żarty na 1. kwietnia muszą być śmieszne.
Rozmach mistyfikacji robi wrażenie (gdybyście jednak dokładniej, kilka razy przejrzeli tego pdfa przed wysłaniem i wychwycili liczne błędy, miałby większą siłę rażenia).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Roberta Margulskiego (kojarzy ktoś?)
Przypuszczalnie chodzi o tego Roberta Margulskiego, a przynajmniej zainteresowania z grubsza by się zgadzały.

Tez niespecjalnie rozumiem, o co chodzi z "Polish jokes" - może po prostu gra słów (zamiast dowcipu o Polakach - dowcip zrobiony przez Polaków)?

Szczerze mówiąc, może i lepiej, że nie miało to jeszcze większego oddźwięku - internet do dzisiaj pamięta "archeokursora" ;)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: nazuul »

Ag.Ent pisze:
nazuul pisze:Roberta Margulskiego (kojarzy ktoś?)
Przypuszczalnie chodzi o tego Roberta Margulskiego, a przynajmniej zainteresowania z grubsza by się zgadzały.
Też tam trafiłem szukając go, ale tak czy siak nie kojarzę tej osoby. Wiadomo jednak, że odwiedza, zapewne anonimowo, to forum. Podobnie było z "Archaeocursor" (gdzie bardzo poleciałem, nauczony doświadczeniem w następnym roku dałem fikcyjne nazwiska). W tych przypadkach (na pewno także Singer, Szermański & Dodson) założenie było takie, że żarcik nie wychodzi poza forum, ale jak widać na forum wchodzą też inne osoby, które rozprzestrzeniają dalej "wieści"; z "Archaeocursor" równie dobrze mogło się przyczynić forum wildprehistory, bo Daniel dał się nabrać.

PS Obawiam się, że jeśli za granicą ktoś kojarzy forum.dinozaury.com to z powodu sfabrykowanych abstraktów i artykułów na 1. kwietnia.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Rozmach mistyfikacji robi wrażenie (gdybyście jednak dokładniej, kilka razy przejrzeli tego pdfa przed wysłaniem i wychwycili liczne błędy, miałby większą siłę rażenia).
Przede wszystkim miał być zaawansowany, a nie bazalny, ale nie miałem czasu już zmieniać. Co do tego, że jest najbardziej bazalny a zarazem jest taksonem siostrzanym względem jamaceratopsa, to trochę chyba nielogicznie, bo tamten też by musiał być jednocześnie najbardziej bazalny?
nazuul pisze:Podobnie było z "Archaeocursor" (gdzie bardzo poleciałem, nauczony doświadczeniem w następnym roku dałem fikcyjne nazwiska). W tych przypadkach (na pewno także Singer, Szermański & Dodson) założenie było takie, że żarcik nie wychodzi poza forum, ale jak widać na forum wchodzą też inne osoby, które rozprzestrzeniają dalej "wieści"
Nie miałem pojęcia że to pójdzie poza forum, a tym bardziej polskojęzyczną część Internetu :? Pół biedy, gdyby wszyscy byli uchachani, a na DML są jakby tym zażenowani. Mam nadzieję że Tomkowi i Peterowi się za to nie oberwie... Tomka poprosiłem o uczestnictwo jeszcze w październiku (co zamieszczoną przeze mnie prowokację wychwycił Ag.Ent), a Peter Dodson zgodził się bez wahania tydzień temu, odpisując Tomkowi (znają się osobiście) na maila pozytywnie.
Całe szczęście, że na końcu napisałem że zostały żywcem zapożyczone fragmenty tekstu (w sumie to z 80% jak nic) z różnych prac i że chodziło tylko o głupi żart, bo jeszcze byłaby afera o plagiat. A moja Ania na początku mi mówiła, że "co się wygłupiam z tym żartem" :P
nazuul pisze:PS Obawiam się, że jeśli za granicą ktoś kojarzy forum.dinozaury.com to z powodu sfabrykowanych abstraktów i artykułów na 1. kwietnia.
Może żeby to zmienić warto pisać newsy po polsku i po angielsku? A na stronie głównej umieścić po angielsku cel strony (newsy, ED, dzielenie się wiedzą, itp.), zwłaszcza, że ludzie z DML-a szturmują d.com!
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: Danu »

Już tłumacze :) Robert Margulski to jest osoba która prowadzi tę stronę
http://www.dinosaurs-on-stamps.info/d-genera.html

na podstawie listy Olsevskiego.

Czasem do niego piszę odnośnie rodzajów jak jest jakiś nowy a widzę , że jeszcze nie dodany,

Ponieważ. zapominując totalnie, że jest prima aprilis nie czytając nawet całości postu nie mówiąć o pracce, nabrałem się na żart szermana... w tej eufori napisałem do RM, żeby dodał go do listy. Pięc minut później zorientowałem się , że to żart, rysunek mi się wydał znajomy i się skapłem napisałem doślownie po 5 minutach to RM, że przepraszam to tylko żart. Nic nie było te meile wyslalem w przeciągu 5 minut, za jakieś 6 h patrze na DML a Robert też zdążył się nabrać i dodać ;d i później dopiero musiał przeczytać mojego 2 meila. :)

I ot cała historia :lol: :lol: :lol:
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: szerman »

:mrgreen:
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: Danu »

Trochę z mojej winy jak widać, też się namieszało ;p
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: Tomasz Singer »

Nie można wykluczyć, że wkrótce na terenie naszego kraju nie znajda się kości ceratopsów. W Guciowie znaleziono trop wczesnego neoceatopsa.
W ogóle cała Lubelszczyzna może być bardzo ciekawa. Tuż po wojnie podobno w jednym kamieniołomie znaleziono całe gniazdo z jajami.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: Ceratopsian24 »

Tomasz Singer pisze:Nie można wykluczyć, że wkrótce na terenie naszego kraju nie znajda się kości ceratopsów. W Guciowie znaleziono trop wczesnego neoceatopsa.
W ogóle cała Lubelszczyzna może być bardzo ciekawa. Tuż po wojnie podobno w jednym kamieniołomie znaleziono całe gniazdo z jajami.
Wow, nie wiedziałem o tym,

Fajnie było by aby znaleziono szczątki Ceratopsów w Polsce, nie chodzi o te bardziej znane typu Torosaurus, czy Styracosaurus, tylko inne,te wcześniejsze.
To była by wspaniała wiadomość dla fanów Ceratopsów :mrgreen:
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: szerman »

Na początku z Tomkiem Singerem nie wiedzieliśmy, czy Peter Dodson nie jest troszeczkę zdenerwowany kawałem (a raczej tym, że trafił na DML), bo jego pierwszy mail do Tomka można było różnie zinterpretować - nie byliśmy pewni, czy nie ma w nim lekkiej ironii :) Jednak okazało się, że dla niego była to świetna zabawa gdy czytał o nim na DML. Stwierdził m.in. że wyszła "dobra robota" :)
"Mastodon sapiens"

d_m

Re: [opis] Polonoceratops (polonoceratops)

Post autor: d_m »

Moj 3. dzis z rzedu zrzedliwy post, ale 4. bedzie ok. Z pewnego zrodla slyszalem, ze tegoroczny zart zostal negatywnie odebrany w srodowisku zagranicznych paleontologow.

ODPOWIEDZ