Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Nader specyficzny humor paleontologiczny
fot. J. Garstka
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: nazuul »

W dyskusji o liście dinozaurów zrobionej przez Danu (ten post) wyszło, że Danu podtrzymuje swoje twierdzenia nt. wymiarów zauropodów.

Stwierdziłem, że jedna z tych dyskusji, tj. o wysokości rapetozaura (mająca miejsce po pamiętnej dyskusji o masie zauroposejdona), jest na tyle krótka i prosta a przede wszystkim ciekawa (surrealistyczna), że warto ją tu umieścić. Gorąco polecam:
Znajduje się w tym temacie:
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=7&t=2810

poniżej posty lub ich części na ten temat:
1.
Dawid Mika pisze:Długość: ok. 15 m
Waga: ok. 5 t
Wysokość: 5 m ?
2.
Danu pisze:Hmm i taki mały szczegół wiem że bywam upierdliwy z tym, ale wpisze:) No 5 m wzrostu to miał 27 metroej długości diplodok:)
3.
nazuul pisze:Diplodok jest bardzo rozciągnięty. Wg mnie dobrze Dawid wpisał - porównajcie poniższe szkielety:

http://www.palaeos.com/Vertebrates/Unit ... aurus2.gif

http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... arison.png

Rapetozaur jest mniej więcej 3 razy wyższy niż długi, więc jest OK te 15 m i 5m (zakładając, że głowę mógł unieść jeszcze trochę wyżej, bo tułów ma raczej nieco poniżej 5m). Rysunek z 3 kwadratami, aby to zobrazować:
http://i41.tinypic.com/2je9wea.gif
komentarz: pierwszy obrazek (z palaeos.com) z postu powyżej nie działa. To był ten, którego użyłem w ostatnim obrazku w poście. Obecnie adres tego obrazka to: http://palaeos.com/vertebrates/sauropod ... aurus2.gif

4.
Danu pisze:Mam inne zdanie i nawet dowody an to by się znalazły ale proszę zostaw jak jest :D

Nie dam się już sprowokować :D
5.
nazuul pisze:Przepraszam bardzo, ale jakie prowokacje? Przecierz sprawa jest jasna - mylisz się.
6.
Danu pisze:To ty tak sądzisz :wink:
7.
nazuul pisze:Oczywiście, że ja tak sądzę :lol: . Bowiem myśląc rozsądnie nie można uważać inaczej - patrz wyżej - dałem dowód na to, że 5 m to sensowna wysokość dla tego taksonu. :P No ewentualnie można przyjąć, że wysokość grzbietu miesciła się w przedziale 4-5 m, a głowa prawie na pewno mogła wznieść się na wysokość 5 m.
Jak coś twierdzisz to udowodnij - choć obalenie mojego dowodu będzie nad wyraz trudne. :P
8.
Tomasz pisze:
nazuul pisze:Jak coś twierdzisz to udowodnij - choć obalenie mojego dowodu będzie nad wyraz trudne. :P
A ja twierdze, że miał 3 metry wysokości i bez problemu to udowadniam na zasadzie kwadratów Macieja:
http://img26.imageshack.us/img26/742/rapet.jpg
9.
Danu pisze:Tomasz też tak twierdzę, że 15 m, to miał jakieś 3-4 m wzrostu:) Ja i ty to wiemy już teraz :D A mnie się niechce dochodzić do tego przez 60 postów i udowadniać więc poco się fatygować niech sobie 5 m wpiszą :wink:
10.
Tomasz pisze:Niestety ja tylko żartowałem.. tak naprawdę uważam podobnie jak Maciej, że rapetozaur mógł bez problemu osiągać 5 metrów wysokości ;)

EDIT:
W końcu gad ten nie był zbyt długoogoniasty lub długoszyi, więc stosunek długości do wysokości wynosił pewnie około 3:1, co zresztą ukazuje kwadratowy dowód Macieja :D
11.
Danu pisze:Mniejsza z tym :wink: Tak jak mówiłem nichce mi się rozwodzić no i wybacz nazuul nie będe jak napisałeś tego udowadniał- Bo mi się niechce:) A kiedyś czytałem prackę na temat wzrostu zaurpodów :wink: Ale nie ważne najlepiej wykasuj te posty :D Nie mam czasu a nie zamiaru się nad tym rozwodzić:)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: Dinosaur Man »

Co by nie było wątpliwości, sam zrobiłem porównanie dla własnej ciekawości :D. Zakładając że podziałka metrowa wykonana przez S. Hartmana przy rysunku diplodoka jest dobrze wyskalowana (D. carnegii, czyli jakieś 26/7 m) i obierając długość rapetozaura na 15 m, wychodzi, że rapetozaur jest... jakieś 20 cm wyższy na poziomie lędźwi niż diplodok :)

Obrazek

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: Danu »

http://w989.wrzuta.pl/obraz/95lkJaztaaI/dir2uu

kośc udowa Rapetosaurus największa ma bodajże ~143 cm rysunek wykazuje wzrost w biodrach na jakieś 3,5-4 m, głowa nieco ponad 4 m może tego wógole nie brał bym pod uwage raz podniesie szyję raz opuści.

Miłej zabawy wiem, że jestem strasznie zabawny, że napisałem , że wzrost 3-4 m , temu wątek trafił do tego działu, mam nadzieję, że się dobrze pośmiejecie zemnie, nie będę wam przeszkadzał :)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: Dinosaur Man »

Podałem tylko suche fakty które wynikają bezpośrednio z rysunku, zakładając podane przez was wielkości. Mierząc co do centymetra wyszło 18 cm różnicy na lędźwiach, ale któż patrzy na takie drobnostki! Wiadomo, że przy D. hallorum różnica będzie znacznie większa, na korzyść tego pierwszego, rzecz jasna. Nikt nie chce się z Ciebie śmiać. Mnie za to zaintrygowała ta cała dyskusja, więc przeprowadziłem małe "badanie". Jak dla mnie, jeśli kogoś temat obraża lub uwłacza, należałoby go zamknąć.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: Danu »

http://w993.wrzuta.pl/obraz/aKpfRdMK2Cs/dir2qqq

Drogi kolego Dinosaur man:) Skala bardzo fajna ale nie uwzględniłeś jednej rzeczy, na rysunku wyżej pokazałem Ci coś, podstawiłeś rapetozaura według tego górnego paska:) jednak długość dinozaura mierzy się po lini kręgoślupa... jeżeli rozciągnołbyś ten pasek poniżej wyszłoby Ci, że twój repetozaur zamiast 15 m ma np 18 m albo nawet więcej. Widac to tez po kości udowej która i diplodoka ma 144-154 cm (szacunkowo, różne dane widziałem) na twoim porównaniu jest jednak mniejsza od udowej rapetozaura która ma mieć 143 cm.

Dzięki temu rapetozaur jeżeli podstawisz go prawidłowo dalej będzie miał jakieś 3,5-4 m , a diplodok te swoje 5 m no może niecałe :D

To samo tyczy się metody kwadratów.... świadczy ona o braku pojęcia, że długość to nie kreska prosta ale długość kręgosłupa.,,,

Jednak każdy zapewne sądził, że brak wtedy mojej odpowiedźi był dowodem na brak argumentu.... niestety w wielu wypadkach nie odpisuje mówiłem co jest tego powodem.

Mówisz, że nikt nichce się zemnie śmiać i moich oszacowań?:) jednak chce poto ten temat :) Mam nadzieje, że niektórym się nastój poprawi, że się pośmiali.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: nazuul »

Zwróćcie uwagę na post nr 8.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: Dinosaur Man »

Danu pisze: jednak długość dinozaura mierzy się po lini kręgoślupa
Zdaję sobie sprawę ;) myślę, że granica błędu nie przekroczyłaby +1m patrząc na amplitudę krzywizn, ale może się mylę. Jak dla mnie to są tak arbitralne wartości, że nie warto ich rozpatrywać bez bardzo dokładnych pomiarów. To jest raczej zabawne.
Natomiast sam temat do dalszej dyskusji w dziale "humor" absolutnie się nie nadaje. Zwłaszcza jeśli ma na celu zniewagę.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: Danu »

przede wszystkim ciekawa (surrealistyczna), że warto ją tu umieścić. Gorąco polecam:
Znajduje się w tym temacie:
napisałem wyjątkowo śmieszną odpowiedź dotyczącach tych rozmiarów post wyżej, zatem ''gorąco polecam'' teraz można się pośmiać z tej argumentacji i moich oszacowań rozmiarów :P
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: nazuul »

To gdzie proponujecie ten temat? Off-topic?

Za śmieszne uważam tutaj:
1) stwierdzenie, że rapetozaur nie mógł mieć 5 m wzrostu (Danu, 2 post)
2) zaproponowanie "metody kwadratów" (ja, 3 post)
3) stwierdzenie, że obalenie "metody kwadratów" jest "nad wyraz trudne" (ja, 7 post)
4) "obalenie" "metody kwadratów" przez rozciągnięcie rapetozaura (Tomasz, 8 post)
5) uznanie, że "obalenie" "metody kwadratów" przez rozciągnięcie rapetozaura jest poprawne (Danu, 9 post)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: Danu »

wyszło, że Danu podtrzymuje swoje twierdzenia nt. wymiarów zauropodów.
Ja natomiast zgadzam się z tym zdaniem tak dalej podtrzymuję swoje twierdzenie w tym wątku chodzi o rapetozaura podtrzymuje je wcałości, że podana przezmnie wartośc 3,5-4 m, jest prawdidłowa, argumentuje ją na podstawie tych dwóch postów w tej dyskusji, głownym wyznacznikiem jest kośc udowa.

Celem tego tematu było wykazanie, że jestem śmieszny skoro podtrzumuje swoją teorię, hmm podtrzymuję jak napisałem wyżej więc okazało się, że jestem śmieszny, ;p tym miłym akcentem kończę na dziś idę spać, dobranoc:) i kończę wypowiedzi w tym wątku podobnie jak to zrobiłem w tamtym dziale prehistoria w mediach, a ten post jest ostatnim w tym humorystycznym wątku :P
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: nazuul »

Jednak stwierdzenie, że 5 m jest OK bierze się stąd, że głowę mógł podnieść wyżej. Wskazałem, że biorę to pod uwagę w 3 poście wyżej a skoro Ty nie stwierdziłeś, że masz na myśli wysokość np. w lędźwiu, to oznacza, że to zaakceptowałeś:
nazuul pisze:jest OK te 15 m i 5m (zakładając, że głowę mógł unieść jeszcze trochę wyżej, bo tułów ma raczej nieco poniżej 5m
Przyznaję, że utworzenie tego wątku nie było w porządku z mojej strony (odsyłam tutaj do całości tej dyskusji: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... =16&t=5252 ), jeszcze raz przepraszam (dopisałem tam co trzeba), dlatego Danu zdecyduj, co z nim dalej zrobić: przesunąć, skasować?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: Dinosaur Man »

Wtrącę jeszcze swoje trzy grosze. Zrobiłem kolejne porównanie, tym razem skalując długości samych kości udowych. Spokojnie, jeśli jest błąd, to wynika tylko i wyłącznie z rysunku, a nie ewentualnych zniekształceń, przesunięć kątowych, wszystko uwzględnione. Chcę być w pełni obiektywny i nie skłaniam się do przyznania racji któremuś z was póki nie sprawdzę sam :P

Na podstawie długości samych kości udowych wnioski są następujące:
-rapetozaur wg rysunku bardzo bliski 15 m długości
-podziałka metrowa przy D. carnegii zgadza się z grubsza skalowo z kością udową długości 154 cm
-w związku z czym kość udowa długości 140 cm należy do sporo mniejszego osobnika diplodoka
-z porównania wynika że wysokość na lędźwiach rapetozaura wynosi 321cm, u D. carnegii (k. udowa 154 cm) 394cm, czyli w żadnym wypadku nie zbliża się do 5m. Nie brałem jednakże do porównań D. hallorum

Obrazek

Mierzenie wysokości na podstawie maksymalnego uniesienia głowy jest u zauropodów trochę nierozsądne moim zdaniem, gdyż toczy się debata na temat giętkości szyi :P Lepiej przyjmować w tym przypadku najwyższą wysokość na tułowiu, tzn. lędźwie lub (ze ssaczej terminologii) kłąb.
Jeśli pominąłem jakiś czynnik, to śmiało, mówić ;)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: Danu »

Mierzenie wysokości na podstawie maksymalnego uniesienia głowy jest u zauropodów trochę nierozsądne moim zdaniem, gdyż toczy się debata na temat giętkości szyi Lepiej przyjmować w tym przypadku najwyższą wysokość na tułowiu, tzn. lędźwie lub (ze ssaczej terminologii) kłąb.
Jeśli pominąłem jakiś czynnik, to śmiało, mówić
Zgadzam się wpełni z tym zdaniem , wysokość głowy to tylko spekulacja, dlatego zrezygnowałem z jej podawania w bazie i myśle, że tak samo postąpiono w ED - co zresztą szerman też mi tłumaczył.

Co do diplodoka nie wiem musiałbym zrobić obliczenia, ten nasz słynny Seismosaurus 5 m, pewnie tak. Pozostałe diplodoki chyba nie, najlepiej sprawdzać to tak jak zrobiłeś po kości udowej lub generalnie po kończynie, bo to da najlepszy efekt.

Nie wiem czy nie lepiej jednak przenieść tych porównań i obliczeń do właściwego wątku bo może ktoś kiedyś ich nie znajdzie przez to :D

Swoją drogą robisz bardzo fajne porównania Dinosaur Man, przydałoby mi się może kilka takich podobnych, a sam nie bardzo potrafię to ładnie zrobić ....
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: Dinosaur Man »

Danu pisze:przydałoby mi się może kilka takich podobnych, a sam nie bardzo potrafię to ładnie zrobić
Służę Corelem i pomocą ;)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Dyskusja o wysokości Rapetosaurus

Post autor: Danu »

Służę Corelem i pomocą
Cieszę się, może to wykorzystam niedługo 8-)
Dosyć precyzyjnie też widze podszedłeś do kwesti szacowania rozmiarów (chociaż akurat na podstawie rysunków to nic pewnego zależy jak kto narysuje) może byś spróbował pogadać z nami w dziale prehistoria w mediach na ten temat? Bo zachęcałem tam ale jakoś się nikt nie kwapi;p nie wiem czy się boją narazić mi albo Maciejowi czy co hehe :P
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ