Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanotyrana

Nader specyficzny humor paleontologiczny
fot. J. Garstka
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanotyrana

Post autor: nazuul »

Na artykuł o czaszce Nanotyrannus czekam już półtora roku i wreszcie jest, ale nowy, pierzasty krewny limuzaura - Archaeocursor z nową wersją filogenezy teropodów jest dużo lepszy!

[ADDED 08.04.2011: THIS IS AN APRIL FOOL'S DAY JOKE] "Basalmost theropod with filamentous integumentary structures and new clade of basal 'carnivorous' dinosaurs" Sereno, P., Rauhut, O., Xing, X., Wang, Y., Zhu, T., Gao, X. & Gong, D. Kirtlandia 37: 82-113

We describe a new, unusual basal theropod dinosaur from the Middle-Late Jurassic Tiaojishan Formation of northeasten China, known from single articulated skeleton, missing only tail, pelvic girdle and femora. Archaeocursor inexpectatus gen. et sp. nov. is the basalmost theropod with filamentous integumentary structures, which morphology is transitional between ornithischian and coelurosaurian dinosaurs, hence providing new evidence to hypothesis of dinosaurs ancestrally covered with proto-feathers. Archaeocursor is remarkably similar to near-contemporary Limusaurus, but has more cursorial proportions. Manus morphology of new taxon suggest that reduced manual digit I of Limusaurus is apomorphic and tetanuran digit formula is I-II-III. Pes shows extremely antarctometatarsalian condition: metatarsal and digit III are very robust, while II and IV are reduced in way unobserved in other theropods.
New, comprehensive cladistic analysis shows that Archaeocursor and other theropods, recently recognized as basal ceratosaurs, form a clade, here termed Bahariasauroidea. This taxon, sister to Averostra (Ceratosauria+Tetanurae), includes Berberosaurus, Ozraptor, Spinostropheus and the derived Bahariasauridae: Archaeocursor, Bahariasaurus (which we consider senior synonym of Deltadromeus), their sister taxon Limusaurus and also Elaphrosaurus along with material once referred to this taxon from Kimmeridgian of USA. Bahariasaurids are rare, cursorial, cosmopolitan, at least in Jurassic period, and possibly herbivorous theropods. A number of small theropods generally recognized as basal abelisauroids may be in fact bahariasauroids. Archaeocursor shares some mandibular similarities with putative Early Jurassic therizinosaur Eshanosaurus, but more material is needed to confirm it's relationship with Bahariasauroidea.
The Cleveland tyrannosaur skull (Nanotyrannus or Tyrannosaurus): new findings based on ct scanning, with special reference to the braincase. Witmer. L.M. & Ridgely, R.C. Kirtlandia 37: 61-81.

The Cleveland Museum of Natural History’s skull of a small tyrannosaurid theropod dinosaur (CMNH 7541) collected from the Hell Creek Formation has sparked controversy, with competing hypotheses suggesting that it represents a separate taxon of dwarf tyrannosaurid (Nanotyrannus lancensis), a juvenile specimen of Tyrannosaurus rex (the only other acknowledged Hell Creek tyrannosaurid), or a compromise position (a juvenile Nanotyrannus). Beyond this controversy, CMNH 7541 holds importance because of the anatomical information that such a well preserved skull can provide, and it is in this context that we have sought to probe the structure of the braincase region (e.g., pneumatic sinuses, cranial nerve foramina), as well as other regions of the skull.
We subjected the skull to computed x-ray tomography (CT scanning), followed by computer analysis and 3D visualization. The braincase and a number of other bones (e.g., vomer, quadrate, quadratojugal, palatine, mandible) were digitally "extracted" from the CT datasets. Although the new findings strongly confirm the long-held view that CMNH 7541 pertains to a tyrannosaurid, the mosaic of characters it presents makes finer taxonomic assignment difficult. For example, some characters support affinities with T. rex, yet other characters argue for a much more basal position.
The key question that awaits resolution is whether the differences observed can be attributed to juvenility, and such resolution will require information from new, as yet unpublished specimens. Nevertheless, some of the differences seen in CMNH 7541 (e.g., the pattern of pneumatic foramina in the basicranium) are highly divergent and are harder to attribute to ontogeny. Among other findings, we report here thin, laminar structures within the main nasal airway that are interpretable as being respiratory turbinates, which have potential implications for metabolic physiology.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: skrecu »

przegięcie pały publikować w czasopiśmie co nawet wersji online nie ma!
skandal
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

d_m

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: d_m »

Jeżeli ktoś jest zainteresowany, mam możliwość przesłania skanów.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: Dinosaur Man »

Świetna sprawa z tymi piórami (właściwie nitkowatymi strukturami, ale chyba nie ma co powątpiewać, że to struktury homologiczne piór). I to są bodajże pierwsze udokumentowane takie struktury u ceratozaura. Ledwo co odkryto limuzaura, który sam w sobie nawet bez piór jest niezwykły, a tu masz :D

Mogę być zainteresowany skanami, zwłaszcza jeśli są tam jakieś rysunki/zdjęcia okazu, mogą być mi przydatne do rekonstrukcji :)

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: skrecu »

mi prześlij!!!bez trojanów tylko! :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: nazuul »

Dawid - dzięki za plik :D

Dinosaur Man - Archaeocursor nie jest ceratozaurem, tylko bardziej bazalnym teropodem, który wraz z innymi bahariazauroidami znajduje się poza kladem Ceratosauria+Tetanurae. Ceratozaury są wg nowej analizy bardzo okrojone i mało zróżnicowane - należą tam tylko Ceratosaurus i Abelisauridae (same duże drapieżniki - tak samo jak bazalne tetanury, ogólnie to monofiletyzmu tradycyjnego Ceratosauria [=zawierającego celofyzoidy] chyba już nic nie uratuje). Nie wiadomo, gdzie mieszczą się Noasauridae - mogą być siostrzane go Abelisauridae albo należeć do Bahariasauroidea.


EDIT

No dobra, jest 2 kwietnia, więc trzeba wyjaśnić - artykuł o nanotyranie jest jak najbardziej wiarygodny, ale archeokursor to primaaprilisowy fejk.

EDIT
Oooops, mój żarcik wyciekł do Czech: http://easyrocker.bloguje.cz/888222-arc ... ctatus.php
http://forum.wildprehistory.org/viewtopic.php?t=2862
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: Dinosaur Man »

Naazul, spłoniesz jeszcze na stosie za herezje, zobaczysz :D
Oddaje honor za umiejętności paranaukowe :mrgreen:

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: Daniel Madzia »

nazuul pisze:No dobra, jest 2 kwietnia, więc trzeba wyjaśnić - artykuł o nanotyranie jest jak najbardziej wiarygodny, ale archeokursor to primaaprilisowy fejk.
Swintuch. :) A tak ciekawie sie zapowiadalo. :)

d_m

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: d_m »

Ja myślałem, że oba to fejki :P

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: Daniel Madzia »

Dawid Mazurek pisze:Ja myślałem, że oba to fejki :P
Ja wiedzialem, ze nanotyran nie jest zartem, bo juz o nim byla w internecie mowa, wiec w ogole nie bralem pod uwage mozliwosc, ze archeokurzor moze byc fejkiem. :) Wprawdzie nie rozumialem kilku rzeczy: jak mogly akurat te taksony byc odrebnym kladem (bardzo sie cieszylem na data matrix, wiec - nazuul - masz u mnie czarna krope!), dlaczego jest tam "it's" zamiast "its" [mój błąd. MZ] i dlaczego Xu Xing podpisany jest "Xing, X" (czyli jakby "Daniel, M", bo imiona Chinczykow pisza sie naodwrot [celowy zabieg. MZ]). No ale ze az do wczorajszego popoludnia nie wiedzialem, ze jest 1 kwietnia, to da sie chyba zrozumiec. :P

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: skrecu »

mi zrobił podobny żart kierownik w pracy...krew mi odplyneła gdzieś głęboko jak się dowiedziałęm że spierdzieliłem aparaturę...jak się zaczął smiać, to w myślach szukałem dla niego jakiejś wymyślnej kary...np. zapisać go za karę do PiS'u :P
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: nazuul »

Ale namieszałem, jeszcze 1 kwietnia "Archaeocursor" za sprawą Daniela trafił do Czech, a później zrobił karierę międzynarodową. Nie wiedziałbym o tym, gdybym nie zajrzał na mesozoico; chyba nie miałem pisać rzeczywistych nazwisk i poprzestać na chińskich; w ogóle nie sądziłem, że to wycieknie poza D.com! i ewentualnie CPF ( :oops: ):
http://webcache.googleusercontent.com/s ... .google.pl
http://webcache.googleusercontent.com/s ... .google.pl
http://dinogoss.blogspot.com/2011/04/th ... ursor.html
http://theropods.blogspot.com/2011/04/f ... ursor.html
http://mesozoico.com.ar/Forum/viewtopic.php?f=69&t=3313
http://www.topix.com/forum/science/dino ... H9SQLCBI4U
http://www.topix.com/forum/science/dino ... L1G6NS8H4R
(ciekawe jest to, jak informacja została przekręcona: bahariazauroidy nie miały być ceratozaurami; ta rodzina została już dawno utworzona, nie było też żadnego "sfabrykowanego artykułu")
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: Dino »

świetny przykład marketingu wirusowego, brawo :D
Michał na dinogoss.blogspot.com pisze:"Archaeocursor" isn't real. It's an April Fool's Joke that started on a Polish forum dedicated to dinosaurs, here (in Polish):
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... =26&t=3927

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:(...) zrobił karierę międzynarodową.
Trochę Ci zazdroszczę "siły oddziaływania", a z drugiej strony - patrząc na to, ile osób w to uwierzyło - trochę jestem z siebie zadowolony, że nie dałem się nabrać :)
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: Tomasz Singer »

W pierwszym momencie załapałem, ale potem zacząłem coś podejrzewać ze względu na prima aprilis, później jeszcze kilkakrotnie sprawdzałem w internecie mając przy okazji wahadło czy to prawda czy nie. Było kilka symptomów podejrzanych jak skan, który oferował Dawid Mazurek oraz ta sama nazwa gatunkowa jak u limuzaura.
Łącznie byłem trochę zawiedziony bo "trochę się miało uporządkować w systematyce teropodów".
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Pierzasty bazalny teropod Archaeocursor i czaszka nanoty

Post autor: nazuul »

Tomasz Singer pisze:ta sama nazwa gatunkowa jak u limuzaura
Limusaurus inextricabilis ("nie mogący uciec") i "Archaeocursor inexpectatus" ("niespodziewany"); ciekawszej nazwy nie mogłem wymyśleć a w dodatku niedawno ukazał się dinek z bardzo podobną nazwą rodzajową - Eodromaeus. Ten żarcik miał być już rok temu ale jakoś tak wyszło, że nie dałem rady dokończyć. Tak więc całość miałem już dawno napisaną, poza autorami (prawdziwi czy wymyśleni?) i miejscem publikacji (materiał na Science a nie egzotyczny periodyk), które to dodałem na szybko rano 1.4 (szczęśliwie tak się złożyło z enigmatyczną Kirtlandią). Początkowo chciałem go umieścić w Solnhofen (w grę wchodziły też Crato, Yixian i Canadon Asfalto) i zrobić z niego wyspiarskiego dziwaka z większą ilością dziwnych cech, ale niestety we wrześniu wyszedł Balaur, więc uznałem, że kolejny efekt wyspowy to będzie za dużo a z dziwnością nie mogę przegiąć (w planie były usztywnienia kręgosłupa, jeden palec stopy i długie, spiczaste i sztywne pióra obronne).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ