Strona 1 z 1

Pierwszy ssak

: 19 maja 2026, o 17:57
autor: baryonyx17
Który rodzaj bezsprzecznie uznawany jest za pierwszego ssaka?

Re: Pierwszy ssak

: 5 czerwca 2026, o 23:15
autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Myślę, że może być ciężko o bezsprzeczny rodzaj, granica między ssakami, a ssakokształtnymi jest niepewna, w zależności od konkretnych drzew filogenetycznych (różne dane, metody analizy), również sama definicja, czy biorąca pod uwagę cechy, czy układ na drzewie (grupa koronna) może się różnić w zależności od autora. Jeśli chciałbyś coś triasowego, to Tikiherium :) .

Re: Pierwszy ssak

: 7 czerwca 2026, o 09:41
autor: baryonyx17
Szybki research pokazał mi niestety że Tikitherium wg. badania z 2024 jest uznawane za ryjówkę z neogenu :(

Re: Pierwszy ssak

: 7 czerwca 2026, o 10:04
autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Faktycznie, grzebałem w starszych rzeczach i nawet tego nie zauważyłem, mój błąd.

Re: Pierwszy ssak

: 7 czerwca 2026, o 12:29
autor: Ag.Ent
Sprawa rozbija się o pozycję filogenetyczną haramiidów - jeśli są gdzieś między stekowcami a ssakami żyworodnymi, to pierwszy ssak sensu stricto musiał żyć w triasie, jeśli są bardziej pierwotne to niewykluczone, że pierwszy ssak pojawił się dopiero w środkowej jurze. Przy czym ogólny "ssaczy plan budowy" (owłosienie, produkcja mleka, występowanie mlecznego i stałego uzębienia) i tak występował już u niektórych triasowych synapsydów - niezależnie od tego, czy nazwiemy je już "ssakami" czy tylko "ssakokształtnymi".