Neandertalczycy zniknęli przez nas

Dyskusje na temat ssaków kopalnych.
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Neandertalczycy zniknęli przez nas

Post autor: Sebastian »

ArchewieĹ›ci pisze:SpĂłr o przyczyny zagłady neandertalczykĂłw ciągnie się od dziesięcioleci. Najczęściej naukowcy wskazują na wzrastającą konkurencję ze strony naszego gatunku oraz nagłą zmianę klimatu. Tę drugą przyczynę wykluczył właśnie w magazynie "Nature" międzynarodowy zespół naukowcĂłw kierowany przez paleoekologa Chronisa Tzedakisa z University of Leeds.

Naukowcy przyjrzeli się klimatowi w trzech okresach, w których mogło dojść do zagłady neandertalczyków: 32-30 tys. lat temu (data tradycyjna), 28 tys. lat temu (data wynikająca z najnowszych badań) i 24 tys. lat temu (również wynik najnowszych badań, ale dużo bardziej kontrowersyjny). By mieć pewność, że wyniki będą poprawne zsynchronizowali daty radiowęglowe, na podstawie których określono te trzy okresy, z dobrze wydatowanym zestawem danych paleoklimatycznych.

Okazało się, że w pierwszych dwóch okresach warunki klimatyczne nie odbiegały od tych, które istniały we wcześniejszych okresach istnienia neandertalczyków. Nie mogły więc być przyczyną ich zagłady. Do nagłego ochłodzenia doszło za to około 24 tys. lat temu, ale wówczas neandertalczycy żyli już tylko w południowej Hiszpanii, a tam warunki były dużo lepsze, zapewne ze względu na ciepły prąd atlantycki.

Na podstawie EurekAlert!

O tym, że nagła zmiana klimatu sprzed 24 tys. lat mogła jednak dobić neandertalcyzków pisałem w lutym: "Neandertalczyków wykończyło nagłe ochłodzenie?".

Osobiście mam wrażenie, że szukając przyczyn zagłady neandertalczyków naukowcy trochę błądzą, koncentrując się na ostatnich chwilach ich istnienia (mowa o chwilach prehistorycznych, czyli liczonych w tysiącach lat). Wydaje mi się, że znikanie neandertalczyków było jednak procesem dużo dłuższym. Około 50 tysięcy lat temu neandertalczycy żyli bowiem w prawie całej Europie, a także na Bliskim Wschodzie. 20 tysięcy lat później ich tereny ograniczały się już właściwie tylko do Półwyspu Pirenejskiego. Coś spowodowało znaczne skurczenie się obszaru ich występowania i wygląda na to, że tym "czymś" był Homo sapiens. Znikanie neandertalczyka synchronizuje się bowiem całkiem nieźle z ekspansją naszych przodków, którzy około 40 tysięcy lat temu wkroczyli do Europy.

ODPOWIEDZ