Pilna prośba o identyfikacje

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
Tymon Kalbarczyk
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 26 sierpnia 2021, o 18:20

Pilna prośba o identyfikacje

Post autor: Tymon Kalbarczyk »

Witajcie, naprawdę mi wstyd, że mój pierwszy "treściwy" post będzie mało wartościowy, ale jestem troszkę pod ścianką. Potrzebuję pilnej identyfikacji dużej ilości różnorodnych skamieniałości do mojej pracy z geografii. Praca dotyczy hałdy w Annopolu i perspektyw jej uturystycznienia, gdzie jednym z aspektów poruszanych w pracy będą właśnie skamieniałości. Materiał hałdy kopalni fosforytów w Annopolu jest mieszanką skał kredowych (albu, cenomanu i turonu), więc z tych okresów najprawdopodobniej pochodzą moje znajdźki.

Znalezione skamieniałości podzieliłem wstępnie na trzy rodzaje małż, grupkę trzech skamielin podejrzanych o bycie kośćmi, dwa amonity grupkę czterech chyba koralowców, oraz dziwne płytki również podejrzane o bycie kośćmi. Zdjęcia tych grup załączam poniżej... to mój pierwszy raz z wysyłaniem zdjęć, więc mam nadzieję, że za pierwszym razem wszystko wyjdzie jak należy. Zdjęcia wstawię w formie załączników, bo jeszcze nie znalazłem dla siebie jakiejś porządnej strony do przechowywania obrazów, która pozostanie aktualna przez lata (co na forach jest bardzo przydatne).

Z góry serdecznie dziękuje za pomoc.
Załączniki
amonity.jpg
korale.jpg
kosc1 zdj2.jpg
kosc1 zdj3.jpg
kosc2 zdj1.jpg
kosc2 zdj2.jpg
kosc3 zdj1.jpg
kosc3 zdj2.jpg
malze1.jpg
malze2.jpg
malze3.jpg
plytki.jpg

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pilna prośba o identyfikacje

Post autor: Tomasz Singer »

Co do wieku skał z Annopola,to wymienione jednostki są piętrami, pierwsze z wczesnej kredy,dwa następne z późnej kredy.
Na górnym zdjęciu są rzeczywiście amonity. To co wziąłeś za koralowce,to w rzeczywistości są gąbki. Co do kości to tylko kawałek nr 2 wygląda mi na kostkę. Wyjaśnił by widok z przekroju, (powinna być struktura gąbczasta widoczna). Następnie okazy brane przez ciebie za małże to jednak ramienionogi z grupy Terebratulida. Co do płytek to nie jestem przekonany, przydały by się zdjęcia z przekroju i z drugiej strony.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Tymon Kalbarczyk
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 26 sierpnia 2021, o 18:20

Re: Pilna prośba o identyfikacje

Post autor: Tymon Kalbarczyk »

Dziękuje za odpowiedź, skamieniałość określona jako "kość II" jest niestety z boków pokryta częściowo skałą - spróbuję ją delikatnie doczyścić, aczkolwiek z tego co widzę - ma budowę koncentryczną i z zewnątrz jest zbita.

Tymon Kalbarczyk
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 26 sierpnia 2021, o 18:20

Re: Pilna prośba o identyfikacje

Post autor: Tymon Kalbarczyk »

Ma strukturę zbitą - czyli nie kość.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pilna prośba o identyfikacje

Post autor: Tomasz Singer »

Wynikało by z tego, że jednak to nie kość. Jakby można było prosić o zdjęcie w przekroju, to może uda się zidentyfikować ten obiekt.
Tomasz Singer

DINOZAURY

ODPOWIEDZ