Michael Crichton - Zaginiony Świat

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Michael Crichton - Zaginiony Świat

Post autor: nazuul »

Po ok. 20 latach od lektury "Parku jurajskiego", przeczytałem "Zaginiony Świat" ("The Lost World", Michael Crichton, 1995, tłum. Andrzej Leszczyński, 1996).
Kontynuacja jest sensowna, nie wymuszona. Np. samo wyjaśnienie istnienia Stanowiska B, choć już nie uzasadnienie wypuszczenia na wolność. Lektura podobna do części pierwszej, wywołuje bardzo podobne pozytywne wrażenie, choć nie powtarza tego, czego dowiedzieliśmy się poprzednio. Podobieństwo jest zwłaszcza do części opisującej wędrowanie po Parku wśród dinozaurów po awarii z JP, ale jest tego znacznie więcej. Wyspa jest zatłoczona dinozaurami. O ile "Park jurajski" to techno-thriller, to tutaj jest znacznie bardziej thriller niż techno. Jak poprzednio, powtykane są, zwłaszcza w usta naukowców, interesujące, choć niekoniecznie trafne rozważania (jak sama tytułowa hipoteza), głównie biologiczne.
Najbardziej mnie poruszył jadący rowerem Levine. Kuriozalność tej sceny przyćmiewa mądre rozważania (głównie monologi) i wszelkie, w tym drastyczne opisy spotkań z dinozaurami.
Tak jak "Park jurajski", ekranizacja dalece odbiega na niekorzyść od pierwowzoru. Postawiono na efektowność a nie na sens.

Z aspektów paleontologicznych - których jest parokrotnie więcej niż w pierwszej części, ciekawe są zwłaszcza kwestie behawioralne, jak również odmienne przedstawienie niektórych dinozaurów:
  1. Velociraptor, wydaje mi się, że są bardziej agresywne względem siebie (zresztą ciekawie wyjaśniono odmienność zachowania od prawdziwych Velociraptor),
  2. apatozaury trzymają szyje głównie poziomo
  3. tyranozaur nie widzi jedynie poruszających się obiektów (do tego młode mają puch!).
Spis dinozaurów wg kolejności pojawienia się (sposób zapisu jak w książce, identyfikacja wielu niepewna):
  1. ? Ornitholestes (ścierwo)
  2. muzaur
  3. Procompsognathus triassicus
  4. triceratops
  5. Parasaurolophus walkeri
  6. stegozaur
  7. apatozaur
  8. Gallimimus bullatus (na wydruku z laboratorium)
  9. Tyrannosaurus rex
  10. Velociraptor
  11. hipsylofodont
  12. Pachycephalosaurus wyomingensis (znacznie wcześniej jest fragment "dwudziestu sztuk ciemnozielonych dinozaurów średniej wielkości, które rytmicznie pochylały ku ziemi masywne łby i skubały trawę")
  13. Carnotaurus sastrei (pojawił się też znacznie wcześniej, zaraz po Mussaurus; mój faworyt z książki)
  14. majazaur
Temat o "Parku jurajskim" http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=16&t=154
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ