Your Dinosaurs Are Wrong

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
GregKoval
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 23 marca 2016, o 17:01

Your Dinosaurs Are Wrong

Post autor: GregKoval »

Tym razem Dinozaury na wesoło. Filmiki z serii YDAW (Your Dinosaurs Are Wrong) dostępne są w ramach kanału thegeekgroup:

https://www.youtube.com/user/thegeekgroup/videos

Autor na podstawie chybionych modeli/zabawek z dinozaurami próbuje poprawić ich wygląd. Filmiki śmieszne, estetycznie wykonane, i obdarzone sporą porcją edukacji w postaci źródeł.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: YDAW

Post autor: szerman »

Ten mi się podoba:
https://www.youtube.com/watch?v=cjp5xXJ4LSI

Pamiętam, jak w drugiej połowie lat 90. był szał na te drewniane puzzle 3D (bo chyba tak można je nazwać). Oprócz dinozaurów były przedstawiane w ten sposób również inne zwierzęta, ale dinków było najwięcej. Jak na ironię, mimo, że wówczas chciałem mieć wszystko z nimi związane, to takiej figurki nigdy nie miałem :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Your Dinosaurs Are Wrong

Post autor: nazuul »

Zdziwił mnie tytuł wątku ("YDAW" - zmieniłem na pełną nazwę) - nie znałem tego, ale już poznałem. Obejrzałem dwa "Your Dinosaurs Are Wrong" - o Carnotaurus i Triceratops. Jako "śmiesznych" bym tych filmików nie określił, choć są tam zabawne elementy. Są interesująco zrobione i dość wiarygodne (dostrzeżone nieścisłości poniżej).


Czy Carnotaurus miał ptasie łuski na stopach to nie byłbym taki pewien(1) a stereoskopowe widzenie jest pewnie wynikiem zgniecenia czaszki (2).
Natomiast w Triceratops fatalny błąd "T. horridus miał bardziej zagięte rogi nadoczne a T. prorsus proste" (ze wskazywanych w filmiku prac wynika coś przeciwnego), dziwne też, że nie powołał o kończynach przednich Fujiwara 2009.

(1) Cuesta, E., Díaz-Martínez, I., Ortega, F., & Sanz, J. L. (2015). Did all theropods have chicken-like feet? First evidence of a non-avian dinosaur podotheca. Cretaceous Research, 56, 53-59.
(2) Carrano, M.T. & Sampson, S.D. (2008) "The Phylogeny of Ceratosauria (Dinosauria: Theropoda)" Journal of Systematic Palaeontology, 6, 183-236.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ