Prehistoryczna planeta

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Fakt, gdzieś pisali, że to Pinacosaurus, ale na Apple TV piszą, że to oczywiście Tarchia

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Oglądnąłem drugi sezon, wiec podzielę się wrażeniami. Ogólnie według mnie wyszedł bardzo dobrze, choć 5 odcinek był trochę słabszy niż reszta. Plusy
i minusy:
+Dużo nie-dinozaurów
+Składanie jaj rapetozaura jak u dzisiejszych nogali
+różne ciekawe sceny (walka o wodę, zakłócanie toków Beelzebufo, rywalizacja austroraptorów)
+sceny polowania imperobatorów, tyranozaura, nanuquzaura
+przedstawienie pachycefalozaurów
+filtracja morturnerii
+rozmowy z paleontologami po odcinkach
+oprawa graficzna
+różnorodne amonity i ich rozmnażanie
+ nocne odżywianie fosforozaura
+ komentarz Davida Attenborough
-waga alamozaura szacowana na 80 ton
- zbyt długie rogi samców triceratopsów (u samic zrobione świetnie)
-dosyć dziwne polowania Globidens, nie miał zębów przystosowanych do wyciągania amonitów
- niektóre zwierzęta żyły wcześniej(choć różnicę 5 Ma można wybaczyć)
- muzyka ( ciągle ten sam utwór, odstaje od Wędrówek z Dinozaurami)
- brak Argentyny (poza austroraptorem)

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 681
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Taurovenator »

A jak oceniasz ten sezon, w porównaniu z pierwszym?

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Nie zeszli z poziomu, ogólnie bardzo podobnie oceniam oby dwa.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: nazuul »

Moje zdanie na temat drugiego sezonu jest podobne do poprzedniego sezonu (odc. 1-3, odc. 4-5).
Odnoszę wrażenie, że twórcy drugiego sezonu uwzględnili w części zastrzeżenia do pierwszego sezonu (tj. te moje, innych poza poprzednio udostępnionymi nie znam). Jest jakby mniej pusto i więcej interakcji międzygatunkowych. Oglądałem z większym zaciekawieniem niż 1 sezon.

+ Zwierzęta wyglądają i ruszają się świetnie, dobra jest faktura (łuski, osteodermy, keratyna, pióra) i kolory, jak np. łba Hatzegopteryx. Widać, że jest to przemyślane np. po samych piórach Austroraptor można poznać, że to duże zwierzę. Uważniejsi widzowie dostrzegą różnice między osobnikami. Młode Adalatherium wyglądały aż za dobrze, pewnie grane przez żyjące zwierzęta.
+ Najlepsza scena to gniazdowanie Isisaurus. Mamy wzbogacenie znanych faktów, nawet koprofagię dali, ale obawiam się, że przegięli z feromonami. To właśnie chcę oglądać w tego typu produkcjach (nie jaskiniowe triceratopsy z czapy z 1 sezonu), fajnie też wyglądały, ta masa i kolory.
- znów koordynowane stadne polowania celurozaurów. Na tym tle pozytywnie się wyróżnia Austroraptor.
- 66 Ma morze śródlądowe dzieli Amerykę Północną na pół.
- Edmontosaurus dwa razy szybsze od Tyrannosaurus. Można wprawdzie podobne dane znaleźć, ale one nie są porównywalne, bo są odmienne w metodologii i dotyczą np. edmontozaurów 10x mniejszych niż tyranozaury. Jak się porówna choćby proporcje obu, to raczej Tyrannosaurus powinien być szybszy. No i nie powiedziałbym, aby Edmontosaurus były tej samej wielkości co Tyrannosaurus.

Poza pięcioma odcinkami jest też "Bonus Content" - 5 filmików po ok. 5 minut. 1-3 są OK, dwa kolejne trochę gorsze. "How Did Dinosaur Get So Big?" jest niewystarczające, pominięto istotne przyczyny gigantyzmu i wskazano nieunikalne (np. nogi pod tułowiem; teropody). Ostatni filmik o amonitach zawiera informację, że nie ma zachowanych tkanek miękkich a wszystko co o nich wiadomo opiera się na wiedzy o współczesnych głowonogach. Gdyby ktoś przegapił muzyczny motyw przewodni to obejrzenie filmików temu zaradzi.
Kolejne, ok. 2-minutowe filmiki to materiały informujące o tym, jak wspaniały to serial i jak np. tworzono odgłosy zwierząt.
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
29 maja 2023, o 14:01
+Składanie jaj rapetozaura jak u dzisiejszych nogali
Nie było takiej sceny. Scena z Isisaurus też nie przypomina inkubacji nogali, która polega na usypaniu wielkiego kopca z roślin a nie zakopaniu jaj w kalderze, jak przedstawiono w serialu u tytanozaurów.
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
29 maja 2023, o 14:01
+rozmowy z paleontologami po odcinkach
To były monologi. Dobra rzecz, ale dla mnie jednak za mało tego, np. brak kontekstu ewolucyjnego w rozważaniach o kryzie triceratopsa.
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
29 maja 2023, o 14:01
-waga alamozaura szacowana na 80 ton
mowa o okazach 30-metrowych i masywnie zrekonstruowanych, więc nie widzę problemu. Mowa też była o 100-tonowych tytanozaurach (w "How Did Dinosaur Get So Big?").
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
29 maja 2023, o 14:01
- zbyt długie rogi samców triceratopsów (u samic zrobione świetnie)
Bo ja wiem? Warstwa keratyny mogła być mała, jak u Borealopelta, albo znacznie większa. Brak danych wskazujących na płciowe zróżnicowanie długości trzonów rogów, więc rogów również.
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
29 maja 2023, o 14:01
-dosyć dziwne polowania Globidens, nie miał zębów przystosowanych do wyciągania amonitów
Też nie wydaje mi się, aby przedstawiony sposób polowania był wiarygodny, ale z innych względów. Myślę, że to nie jest kwestia zębów, ale ścisłości przytwierdzenia ciała amonita do jego muszli. Wyrwanie amonita wymagałoby przytrzymania muszli. Wcześniejszy etap polowania też jest wątpliwy, bo przedziurawienie muszli bez jej zgniatania by wymagało ściśle określonej siły, różnej u różnych okazów. Wątpię, aby jaszczurka miała możliwości do oceny potrzebnej siły.
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
29 maja 2023, o 14:01
- niektóre zwierzęta żyły wcześniej(choć różnicę 5 Ma można wybaczyć)
Rekordzista to Tethyshadros. Dalej nie rozumiem, dlaczego w serialu upierają się z 66 Ma, może będzie trzeci sezon z impaktem?
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
29 maja 2023, o 14:01
- brak Argentyny (poza austroraptorem)
Nie wiedziałem, że kryteria różnorodności czy inkluzywności dotarły też do kinematografii paleo-dokumentalnej ;) . Aby to było konstruktywne, wypadałoby wskazać co najmniej co należało dodać i najlepiej też co usunąć.

Skłaniam się ku kontrowersyjnemu poglądowi, że Prehistoryczna planeta jest lepsza niż Wędrówki z dinozaurami. Wygląd i wiarygodność przesądzają sprawę, mimo lepszego scenariusza i muzyki (i wielkiego ładunku nostalgii u mnie) WWD trudno komuś polecić na zaznajomienie się z dinozaurami. WWD należałoby zawsze oglądać ze specem, który będzie prostował wadliwe informacje i odwracał uwagę od średnio już wyglądających animacji i animatroniki.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Z całą resztą się zgadzam i ogólnie uważam że Prehistoric Planet jest lepsze niż WWD , choć prawie wyłącznie przez datę produkcji.
nazuul pisze:
5 czerwca 2023, o 16:45
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
29 maja 2023, o 14:01
+Składanie jaj rapetozaura jak u dzisiejszych nogali
Nie było takiej sceny. Scena z Isisaurus też nie przypomina inkubacji nogali, która polega na usypaniu wielkiego kopca z roślin a nie zakopaniu jaj w kalderze, jak przedstawiono w serialu u tytanozaurów.
Nogale w Indonezji składają jaja w ten sposób. Co do różnorodności i inkluzywności to jak już kiedyś pisałem, nie znam się na kinie i jego trendach :lol:

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: nazuul »

Włącz Netflixa to zobaczysz. O niedawno wprowadzonych dyskryminacyjnych kryteriach dla najważniejszych nagród filmowych możesz poczytać tu https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci ... ow/0qrd4wf

Gdyby WWD były zrobione tak jak Prehistoryczna planeta (wizualnie i wolne od grubych błędów) to byłoby wg mnie zapewne najwybitniejsze dzieło w historii kinematografii.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

nazuul pisze:
6 czerwca 2023, o 05:58
Włącz Netflixa to zobaczysz. O niedawno wprowadzonych dyskryminacyjnych kryteriach dla najważniejszych nagród filmowych możesz poczytać tu https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci ... ow/0qrd4wf
Teraz zrozumiałem o co chodzi.
nazuul pisze:
6 czerwca 2023, o 05:58
Gdyby WWD były zrobione tak jak Prehistoryczna planeta (wizualnie i wolne od grubych błędów) to byłoby wg mnie zapewne najwybitniejsze dzieło w historii kinematografii.
Zgadzam się, muzyki i klimatu chyba nie da się przebić.

Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: baryonyx17 »

kryty_niekrytyczny pisze:
22 czerwca 2022, o 20:43
OK, obejrzałem już wszystkie odcinki. Ogólnie na plus - ze względu na super animacje.
Minusy:
- brak odpowiedniej muzyki i "epickich" ujęć - jak w WWD,
- powolne tempo i powtarzane motywy (momentami było usypiająco),
- spekulacje - ogólnie to OK: biorąc pod uwagę dzisiejszy świat, pewnie świat mastrychtu był dziwniejszy niż nam się wydaje; jednak pewne adaptacje wydają się wprowadzone na siłę (np. triceratopsy odwiedzające jaskinie),
- brak zachowania skali - wszystkie skrzypy, paprocie, drzewa, jaskinie i wąwozy wydają się gigantyczne w zestawieniu z rozmiarami zwierząt,
- pustynie z dużymi dinozaurami, gęste lasy z dużymi dinozaurami - nie kupuję tego.
W 100% zgadzam się jeśli chodzi o muzykę- byłem bardzo zaskoczony, kiedy dowiedziałem się, że kompozytorem był Hans Zimmer. W porównaniu do jego pozostałej twórczości tutaj soundtrack był w najlepszym wypadku co najwyżej średni. Do "Wędrówek" nie ma nawet co porównywać- to, co zrobił tam Benjamin Barlett, to po prostu czyste mistrzostwo. Mam ogromną nadzieję, że powróci jeszcze kiedyś do prehistorycznych klimatów, bo jego twórczość to czysta uczta dla zmysłów.

Skala- to samo. Jedna z pierwszych rzeczy, która rzuciła mi się w oczy. Nie wszystkie, ale niektóre sceny wyglądały nienaturalnie. Z ciekawości sprawdzałem sobie wielkość poszczególnych gatunków, żeby upewnić się, czy aby na pewno mnie oczy nie mylą.

W moim odczuciu serial powinien być bardziej stylizowany na opowiadanie historii poszczególnych osobników w konkretnych ekosystemach, tak jak w "Wędrówkach". Lepiej byłoby zrobić odcinek o tyranozaurze, zamiast do każdego odcinka wstawiać pojedyncze sceny z jego udziałem, to samo zresztą chociażby z velociraptorem albo mozazaurem. Zamiast przeskakiwania z miejsca na miejsce skupić się na jednym ekosystemie, jego poszczególnych gatunkach i potem ruszać do następnej lokacji. Dodałoby to więcej "życia" i różnorodności tym wszystkim lokacjom zamiast pokazywać w nich tylko jeden, ew. dwa gatunki. "Wędrówki" moim zdaniem świetnie się w tej roli sprawdzają- w jednym miejscu mamy historię konkretnego osobnika i na jego przykładzie jest zobrazowane jak wyglądało życie w danym miejscu i czasie (jego nawyki, interakcje z otoczeniem- innymi przedstawicielami tego samego gatunku, z innymi zwierzętami, których jest cała masa- płazy, ssaki, pterozaury, inne dinozaury, czuć, że ten świat jest pełen życia i jest zróżnicowany, nie jest taki pusty)

Oprócz tego wielka szkoda, że twórcy postanowili się skupić tylko na jednym okresie czasu. Mam nadzieję, że jeżeli powstaną następne sezony, pokażą w nich jurę, albo trias (szczególnie ten drugi jest bardzo rzadko ukazywany w dokumentach, a zasługuje moim zdaniem na znacznie więcej uwagi. Bardzo ciekawy okres, a przede wszystkim bardzo zróżnicowany jeśli chodzi o faunę).

Ale, żeby oczywiście nie było, że tylko narzekam, ten serial ma masę plusów.

Najbardziej oczywistym są efekty specjalne, które są najlepszymi, jakie do tej pory widziałem w serialu dokumentalnym o dinozaurach. Widać, że nie szczędzili na nich ani grosza, są po prostu cudowne. Prawdziwa uczta dla oczu.

Drugą rzeczą, która zwróciła moją uwagę jest to jakie gatunki są przedstawiane w tym serialu- wiadomo, muszą się oczywiście pojawić tyranozaury, triceratopsy i mozazaury, ale bardzo cieszy mnie fakt, że twórcy pokopali troszkę głębiej i wzięli pod lupę wiele, nieznanych szerszej publice gatunków (nanuqsaurus, masiakasaurus, mononykus), a nawet takich, które mogły być niekojarzone nawet przez miłośników paleontologii (kuru, styginetta, rapetosaurus).

Fajnie, że poruszyli kwestię amonitów- podzielili je na konkretne gatunki, pokazali ich zróżnicowanie, nie były jedynie tłem i stały się czymś więcej niż prehistoryczną ciekawostką i stworzeniem istniejącym jedynie by być zjedzonym przez morskie gady

Różne ekosystemy- pustynie, lasy, koła podbiegunowe, bagna, morza i oceany. Tutaj też mamy sporą różnorodność, różne środowiska i warunki, w których te zwierzęta żyły, a nie jedynie przysłowiową "prehistoryczną dżunglę".

Jeżeli chodzi o hipotetyczne zachowania zwierząt przedstawione w serialu (niesławna triceratopsowa glina, kończyny przednie karnotaura, albo znienawidzony przez fanów tyranozaura jego pojedynek z kecalkoatlem) nie czuję, żebym był odpowiednią osobą, by to wszystko oceniać, bo wykracza to poza moje kompetencje i wiedzę.
Ale za to bardzo podobała mi się scena z "czyszczenia" mozazaura.
Jestem tylko ciekawy kilku rzeczy- czy mononykus rzeczywiście miał te "facial discs" tak jak sowa? Jak wygląda kwestia dymorfizmu płciowego u barbaridactylus? I oczywiście kończyny karnotaura- czy rzeczywiście mogły mu służyć do przyciągania samic i mógł wymachiwać nimi w taki sposób?

Serial tak czy siak bardzo mi się podobał. Cieszę się, że wciąż szerszej publice dostarczana jest wiedza na temat tych prehistorycznych zwierząt za pomocą tego typu produkcji (choć wiadomo, nie zawsze jest ona aktualna ani w 100% potwierdzona). Czekam na kolejne sezony, gdzie mam nadzieję, zostaną przedstawione inne okresy geologiczne i wyczekuję kolejnej produkcji- life on our planet od netflixa.
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: nazuul »

Witam na forum. Ogólnie zgadzam się, zwłaszcza z "serial powinien być bardziej stylizowany na opowiadanie historii poszczególnych osobników w konkretnych ekosystemach".

Zimmer napisał częściowo jedynie główny motyw, zob. https://music.apple.com/us/album/prehis ... 1629517003
https://music.apple.com/us/album/prehis ... 1686609497
Nie sądziłem, że jest tam tyle utworów - słyszałem jeden.
baryonyx17 pisze:
8 czerwca 2023, o 11:15
Drugą rzeczą, która zwróciła moją uwagę jest to jakie gatunki są przedstawiane w tym serialu- wiadomo, muszą się oczywiście pojawić tyranozaury, triceratopsy i mozazaury, ale bardzo cieszy mnie fakt, że twórcy pokopali troszkę głębiej i wzięli pod lupę wiele, nieznanych szerszej publice gatunków (nanuqsaurus, masiakasaurus, mononykus), a nawet takich, które mogły być niekojarzone nawet przez miłośników paleontologii (kuru, styginetta, rapetosaurus).
Myślę, że Naish nie musiał kopać. Rapetosaurus to chyba jeden z najbardziej znanych tytanozaurów, ale na pewno ze "Styginetta" masz rację, ta nazwa chyba się dotąd nie pojawiła w literaturze a jedynie w dysertacji doktorskiej.

Niesławna triceratopsowa glina - wątpię w wiarygodność tego. One musiały najpierw odkryć złoże. Co miałoby skłonić stado do wchodzenia do jaskini? Nie mogły wiedzieć wcześniej, że znajdują się tam ważne dla nich minerały.

Kończyny przednie karnotaura - to by wymagało przeprowadzenia badań biomechanicznych, ale póki co można uznać, że raczej to możliwe: viewtopic.php?f=6&t=1668&p=45219#p45219

Tyranozaura pojedynek z kecalkoatlem - faktycznie fani wytworu kultury nazywanego tak samo (lub podobnie, np. T-Rex) jak koncept rzeczywistego zwierzęcia mogli poczuć się zawiedzeni. Jednak to ma jak najbardziej sens, dzisiejsze szczytowe drapieżniki nie ryzykują niepotrzebnie. Quetzalcoatlus wie, że Tyrannosaurus się obawia jego dzioba, który może rozciąć skórę albo gorzej, np. trafić w oko. Mimo niewątpliwej przewagi tyranozaura w bezpośrednim starciu niekoniecznie on zaryzykuje atak.

O szlarach Mononykus pisałem wyżej. Zbyt wyspecjalizowana struktura, aby podejrzewać jej obecność. Inny kształt czaszki.

Z tego co pamiętam to w serialu u Barbaridactylus występowały dwie formy samców (bimorfizm), w tym jedna podobna do samic. Nie kojarzę takich hipotez dla pterozaurów, ale Triceratops-Torosaurus można o to podejrzewać, no i oczywiście zdarza się to u dzisiejszych zwierząt.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Mike122
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 65
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 19:48

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Mike122 »

Oprócz tego wielka szkoda, że twórcy postanowili się skupić tylko na jednym okresie czasu. Mam nadzieję, że jeżeli powstaną następne sezony, pokażą w nich jurę, albo trias (szczególnie ten drugi jest bardzo rzadko ukazywany w dokumentach, a zasługuje moim zdaniem na znacznie więcej uwagi. Bardzo ciekawy okres, a przede wszystkim bardzo zróżnicowany jeśli chodzi o faunę).
Mam nadzieję, że powstaną bo materiał do takich opowieści na pewno jest. Trias na pewno bym chętnie obejrzał, byłby pewnie interesujący, ale mniej medialny.

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Lythronax »

Po obejrzeniu obydwu sezonów Prehistoric Planet stwierdzam, że jest to najlepszy serial o dinozaurach jaki oglądałem, jednak mimo to zawiera błędy.

Plusy:
- świetnie odwzorowany wygląd dinozaurów i uwzględniający najnowsze publikacje (np. wargi u Tyrannosaurus)
- robiące wrażenie sceny walk Dreadnougthus, Triceratops, Pachycephalosaurus oraz Mosasaurus
- sceny polowania Tyrannosaurus na Edmontosaurus oraz Nanuqsaurus na Pachyrhinosaurus perotorum
- zaloty Carnotaurus oraz Hatzegopteryx
- rywalizacja między osobnikami Tarchia
- sceny z Beelzebufo moim zdaniem były najciekawsze
- konfrontacja Tyrannosaurus z Quetzalcoatlus
- ogólna oprawa graficzna + krótkie komentarze Davida Attenborougha

Minusy:
- mieszanie dinozaurów z różnym czasem i miejscem występowania. Czy są w ogóle jakiekolwiek skamieniałości Velociraptor pochodzące z mastrychtu?
- masa Alamsaurus wynosząca 80 t, znacznie przeszacowany, Argentinosaurus może mógł mieć tyle, ale na pewno nie Alamosaurus
- masa Mongolian titan. Jaka jest pewność, że miał masę 70 t, skoro jest to tylko ichnotakson?
- powtarzające się taksony jak Tyrannosaurus, przecież z mastrychtu są znane inne taksony, mam wrażenie, że zbyt producenci skupili się na faunie z Ameryki Północnej, a nie pokazali więcej z Ameryki Południowej czy Afryki
- drugi sezon dotyczył znowu mastrychtu
- scena, gdzie triceratopsy jaskinią w celu zjedzenia gliny

Mam nadzieję, że trzeci sezon nie będzie dotyczył mastrychtu, ale jakiegoś innego przedziału czasowego niż 66 mln lat.

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Lythronax pisze:
24 sierpnia 2023, o 18:30

- mieszanie dinozaurów z różnym czasem i miejscem występowania. Czy są w ogóle jakiekolwiek skamieniałości Velociraptor pochodzące z mastrychtu?
Sądzę, że nie. W chociażby Nemegt do tej pory ich nie odnaleziono. Mogli go zastąpić chociażby adazaurem.

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Lythronax »

Velociraptor kojarzę jedynie z formacji Djachota, więc pokazanie go razem z Tarbosaurus to zwykły błąd.

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Podejrzewam, że zrobili ze względu na rozpoznawalność welociraptora- ale czy nie lepiej było zmienić ramy czasowe?

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Lythronax »

Zmiana ram czasowych to moje największe oczekiwanie wobec przyszłego sezonu. Trzeci raz pokazanie mastrychtu będzie nudne.

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Zdecydowanie tak. Może kampan, albo coś zupełnie innego np. tyton?

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 681
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Taurovenator »

Kampan byłby najpewniejszą opcją alternatywną. Tyton (oraz pozostałe piętra górnej jury) też są świetnym pomysłem, równie dobrym co pokazanie barremu, albu i aptu. Niestety, coś czuję że producenci serialu konsekwentnie będą napierać na mastrycht, bo tyranozaury i welociraptory. Nawet jednak w wypadku mastrychtu da się coś jeszcze wymyśleć : rozdzielenie nisz pokarmowych na przykładzie mozazaurów z formacji Ouled Abdoun (lub Maastricht), Asperiornis jako wczesny przedstawiciel linii prowadzącej do dzisiejszych kur i kaczek, Maip - olbrzymi drapieżnik południa, Balaur - dziwaczny ptak (dromeozauryd??) z Transylwanii. Pomimo tego, ja też wolałbym przemieścić się głębiej w czasie - najlepiej o okres, a nawet dwa.

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

W ostatnim czasie jest bardzo mało filmów dokumentalnych o trasie. Chciałbym zobaczyć np. Bardzo zróżnicowany noryk albo karnik.

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Lythronax »

Taurovenator pisze:
30 sierpnia 2023, o 08:35
Kampan byłby najpewniejszą opcją alternatywną. Tyton (oraz pozostałe piętra górnej jury) też są świetnym pomysłem, równie dobrym co pokazanie barremu, albu i aptu.
Kampan byłby znacznie ciekawszy niż mastrycht. Chciałbym zobaczyć cenoman, a szczególnie w Ameryce Południowej np. konfrontację Mapusaurus z Meraxes.

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Cenoman i turon, proszę 😀

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Prehistoryczna planeta

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Hm, pewnie chodzi o amonity i kręgowce z Opola?

ODPOWIEDZ