[OPIS]"Dlawigad Millera" - Mycteria Milleri

Czyli o potomkach dinozaurów - zwierzętach z kladu Avialae
Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

[OPIS]"Dlawigad Millera" - Mycteria Milleri

Post autor: Piotr G. »

MYCTERIA MILLERI,(Short,1966)
To najstarszy znany gatunek szczepu Mycterini opisany jako Dissoroudes Milleri.Znalezisko bazuje na dystalnym koncu lewego tibiotarsusa z Crookston Bridge (formacja Valentine,Cherry County,Nebraska).Datowane jest na pozny sr.miocen (pozny Barstovian)(Becker,1987).
Diagnoza Shorta (1966) wg.Storrsa L.Olsona (1991) wymaga glebszego rozwazenia poniewaz porownanie ze wspolczesnymi rodzajami nie jest wystarczajaco przekonywujace.Short rozpatrywal rodzaje Mycteria i Ibis(pozniej wlaczony do Mycteria) wlasciwie indywidualnie i do roznic z Dissoroudes zaliczal posiadanie interkondylarnego wyzlobienia.Byc moze dotyczy to charakterystycznego ksztaltu interkondylarnej fossy u Mycteria.Zestawienie holotypu Dissoroudes ze wspolczesnymi gatunkami wskazuje na podobienstwo do Mycteria i roznice z rodzajem Ciconia.W porownaniu szczatkow Dissoroudes Milleri z tibiotarsusem odnoszacym sie do Mycteria Wetmorei Olson(1991) zauwazyl znaczace roznice w jakosci materialu kopalnego poza wiekszym,silniejszym trzonem u D.Milleri.Jednoczesnie zauwazyl ze gdyby skamienialosci te byly rownoznaczne wiekiem to mozna bylo by przypisac je do tego samego gatunku.Biorac pod uwage duzo starsze znalezisko D.Milleri i skapy material kopalny Olson zgodzil sie ze statusem odrebnego gatunku,aczkolwiek zaproponowal aby rodzaj Dissoroudes traktowac jako mlodszy subiektywny synonim Mycteria(Linnaeus,1758) i w konsekwencji nazywa go Mycteria Milleri.
Ostatnio zmieniony 18 grudnia 2007, o 19:40 przez Piotr G., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr G. »

Ilustracje tego gatunku zamiescilem w Galerii: http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... itstart=33
Obrazek

d_m

Post autor: d_m »

Super że rysujesz takie rzeczy! Świetne. Zazwyczaj brak komentarzy do Twoich postów, ale to tylko z tego powodu, że my (myślę, że mogę mówić w imieniu innych forumowiczów) jesteśmy daleko w tyle za Tobą jeśli chodzi o wiedzę o kopalnych ptakach. Gratuluję wiedzy i talentu!

Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr G. »

Bardzo dziekuje za dobre słowo! Bede temat kopalnych ptakow drazyl dalej.Mam nadzieje ze kogos to zainteresuje.
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Powoli zaczyna mnie to kręcić, dlatego będe się od Ciebie uczył. Gratuluje takiego talentu wiedzy o ptakach i ich rysowaniu. Naprawdę podziwiam :)

Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr G. »

Bardzo dziekuje! Twoj opis archeopteryksa tez jest bardzo bardzo dobry.
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Oj nie przesadzaj- trzeba go zdecydowanie rozbudowac o świeże informacje i historie teorii różnych badaczy. Przydałyby się takze teorie dotycząsce systematyki i pokrewieństwa. Chciałbym cię prosić o pomoc jeśli jest to tylko możliwe, ale nawet nie teraz bo aktualnie zajmuje się wazym artykułem o środkowo-europejskich dinozaurach :) POzdrawiam

Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr G. »

Ok.Nie ma problemu.Za jakis czas postaram sie zajac archeopteryksem.Narazie tez jestem zajety bo zamierzam zrobic opisy w jezyku polskim i ilustracje wszystkich
gatunkow bocianow ,zarowno kopalnych jak i wspolczesnych.W tej chwili jestem prawie w polowie pracy bo zalatwilem poltora z 3 szczepow na ktore dzieli sie ta rodzina.kupa tlumaczenia i nauki anatomii.
Pozdrawiam
Piotrek

ODPOWIEDZ