Magnetyczne kurczaki- zmysł odzedziczony po praptakach?
: 10 lipca 2007, o 11:53
SzczegĂłlnie waĹźny tutaj jest ostatni akapitMagnetyczne kurczaki
Nie tylko wÄdrowne ptaki, ale i kiepsko latajÄ ce kury sÄ wyposaĹźone w zmysĹ magnetyczny – wynika z niemieckich badaĹ. Prawdopodobnie czuĹa na pole magnetyczne tkanka poĹoĹźona jest w oku ptaka.
40 lat temu prof. dr Wolfgang Wiltschko jako pierwszy wykazaĹ, Ĺźe migrujÄ ce rudziki wykorzystujÄ pole magnetyczne Ziemi, aby orientowaÄ siÄ podczas przelotu. Ich zmysĹ magnetyczny pozwala wyznaczyÄ kurs wzglÄdem linii pola magnetycznego Ziemi, odróşniaÄ kierunek, w ktĂłrym pole narasta od tego, w ktĂłrym maleje i zauwaĹźaÄ lokalne odchylenia.
Z biegiem czasu podobny mechanizm znaleziono u ponad 20 gatunkĂłw – wiÄkszoĹÄ stanowiĹy ptaki ĹpiewajÄ ce, ktĂłre co roku podejmujÄ dalekie wÄdrĂłwki.
Obecnie miÄdzynarodowy zespóŠkierowany przez Wolfganga i RoswithÄ Wiltschko z uniwersytetu we Frankfurcie stwierdziĹ wystÄpowanie zmysĹu magnetycznego rĂłwnieĹź u kur domowych.
Naukowcy pokazywali ĹwieĹźo wyklutym kurczÄtom czerwonÄ piĹkÄ – pisklÄta uznawaĹy jÄ wĂłwczas za swoja „matkÄ”. NastÄpnie naukowcy ukrywali piĹkÄ za jednym z czterech ekranĂłw i uczyli pisklÄta, Ĺźe „matka” jest zawsze za ekranem poĹoĹźonym po stronie pĂłĹnocnej. Gdy sztuczne pole magnetyczne sugerowaĹo, Ĺźe pĂłĹnoc jest na wschodzie, kurczaki wybieraĹy ekran po stronie wschodniej.
Dalsze eksperymenty wykazaĹy, Ĺźe kurzy zmysĹ magnetyczny – podobnie jak u ptakĂłw wÄdrownych – pozwala reagowaÄ na inklinacjÄ i lokalne natÄĹźenie pola magnetycznego. Prawdopodobnie czuĹa na pole magnetyczne tkanka poĹoĹźona jest w oku ptaka.
PoniewaĹź kury i ptaki wÄdrowne sÄ od siebie ewolucyjnie doĹÄ odlegĹe, naukowcy przypuszczajÄ , Ĺźe zmysĹ magnetyczny wyksztaĹciĹ siÄ juĹź w odlegĹej przeszĹoĹci, u przodkĂłw wszystkich ptakĂłw. Prawdopodobnie pomagaĹ im poruszaÄ siÄ sprawnie pomiÄdzy gniazdami, miejscami do spania czy ĹşrĂłdĹami wody i pokarmu
