Podział karbonu

Jeśli masz jakiś problem lub pytanie związane z paleontologią, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. http://www.lonelydinosaur.com/
Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Podział karbonu

Post autor: baryonyx17 »

Cześć. Ostatnio przeglądając tablicę stratygraficzną zaciekawił mnie tak jak wynika z tematu- karbon, a dokładniej jego podział na Mississippian i Pennsylvanian. Widziałem, że chociażby perm również nie dzieli się na wczesny/środkowy/późny tylko na Cisuralian itd., jednak nie chodzi mi stricte o nazewnictwo, a właśnie o ten nietypowy, szczegółowy podział. Wspomniane już Mississippian i Pennsylvanian dzielą się na wczesny/środkowy/późny i dopiero wtedy są podzielone na poszczególne pietra. Skąd pochodzi tak inny i niespotykany w porównaniu do innych okresów podział?
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 729
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Podział karbonu

Post autor: Taurovenator »

Z tego co kojarzę, nazwy missisip i pensylwan były przez jakiś czas używane zamiast nazwy karbon (zwłaszcza przez amerykańskich geologów i paleontologów), a że się przyjęły stąd używa się ich jako określenie wcześniejszej i późniejszej części karbonu (są to "podokresy", choć nie są to aż tak formalnie przypisywane do konkretnej kategorii : nie są to epoki, ale same się na nie dzielą).

ODPOWIEDZ